کم پیش نیامده است که شاهد تخلیه خاک و نخاله‌های ساختمانی در فضا خیابان و محیط‌های گشوده شهری باشیم یا این که در دشتی گشوده با تپه‌های نخاله روبه‌رو شویم که صورت دشت را خدشه دار نموده است . . . حمل نخاله در شمال تهران

کم پیش نیامده است که شاهد تخلیه خاک و نخاله‌های ساختمانی در دور و بر خیابان و محیط‌های گشوده شهری باشیم یا این که در دشتی گشوده با تپه‌های نخاله روبه‌رو شویم که رخ دشت را خدشه دار نموده است . این زمینه نشان از تخلفات گسترده در حوزه تخلیه غیرمجاز خاک و نخاله در بخش ها گوناگون شهری داراست که آنالیز بیشتر شهرداری‌ها را می‌طلبد .
کامل شدن گنجایش محل تخلیه مجاز خاک و نخاله‌های کرج که در چندین سال پیشین حصار وسیه بوده و انتقال راس تخلیه نخاله‌های ساختمانی به رینگ دره هم می تواند به دلیل آنگاه فاصله یکی عارضه ها بیشتر شدن تخلفات دراین باره باشد . این در حالی است که ساخت کارخانه بازیافت نخاله‌های ساختمانی در یکسری سال قبل متبوع بود البته به دلیل مشکلاتی هنوز به سود نرسیده البته اکنون اداره مدیر پسماند شهرداری کرج خبر از تحویل زمین متبوع و مشورت کردن و رایزنی برای تعیین پیمانکار این طرح داده که می تواند نویدبخش فعال‌سازی هر چه زودتر این کارخانه باشد تا بتوان از نخاله‌های ساختمانی به طور باصرفه به کارگیری کرد .

محل ساخت کارخانه بازیافت نخاله

نائب رئیس فنی اداره پسماند شهرداری کرج با اشاره به اقداماتی که برای تأسیس کارخانه بازیافت نخاله‌های ساختمانی صورت گرفته شده‌است , میگوید : برای بازیافت نخاله و پسماندهای عمرانی در سال ۹۳ تفاهم نامه‌ای با شرکتی بسته و مطالعاتی انجام شد . همینطور جانمایی برای ساخت کارخانه بازیافت نخاله‌های ساختمانی صورت گرفت البته با اعتنا به تحویل نگرفتن زمین این طرح به جایی نرسید .
«رضا افشار» میافزاید : حوزه‌ حصاروسیه محل دپوی خاک و نخاله‌های استان بود که تا خرداد ماه ۹۴ نخاله‌ها دراین جا دفن می شد . در سال ۹۴ با اعتنا به کامل شدن گنجایش این حیطه , این راءس تعطیل و تخلیه نخاله‌ها در آن ممنوع شد . او با اشاره به این‌که رینگ دره اکنون صرفا راس دفن خاک و نخاله کرج است , میگوید : می بایست نخاله‌های ساختمانی به‌این منطقه حمل شود . اگر‌چه در اکثری بخش ها این فعالیت به دلیل آن گاه مسافتی که داراست , انجام نمیشود . در هنگامی که که‌این تفاهم طومار امضا شد زمینی به مساحت ۵ هکتار در لحاظ دریافت شد که بوسیله سازمان کل خط مش و شهرسازی تحویل آن با تأخیر در فروددین ماه ۹۶ انجام شد و قرار است کارخانه بازیافت پسماندهای عمرانی در حصار ساخته شود .
او می افزاید : بعد از تحویل زمین اقدامات خیر و خوبی انجام یافته شده‌است . تا به امروز با چندین کمپانی و سرمایه گذار سخن شد و در تراز انتها با مشاور حرف کردیم که موضوعات عقد قرارداد را انجام بدهیم .

به کار گیری موءثر از نخاله‌های ساختمانی

افشار با تأکید بر این که ساخت کارخانه بازیافت نخاله و پسماندهای عمرانی فواید اکثری دارااست , تصریح می نماید : نخاله‌های ساختمانی که اکنون به معضلی بدل شده‌است , میتواند به طور اثر گذار مورد استعمال قرار بگیرد و به اشکال مواد اول و مصالح ساختمانی تبدیل شود . کاشی , خشت , سیمان , بلوک , ماسه و بخش اعظمی مواد دیگر می تواند از روش بازیافت این پسماندها بازتولید شود .
نائب رئیس فنی اداره پسماند شهرداری کرج با اشاره بوجود تخلفات در رهاسازی خاک و نخاله‌های ساختمانی در نزدیکی شهر می گوید : ‌ زمین‌های بایر در حوالی شهرستان کرج مضاعف است ; بدین ترتیب محل تخلف برای تخلیه خاک و نخاله نیز بیشتر است . ولی گشت‌های ما در نقاط گوناگون به پیگیری موردها تخلیه غیرمجاز می پردازند و۷ اتومبیل گشت و در اختیار گرفتن در کرج داریم .
افشار میافزاید : در ضابطه شهرسازی هر کس می خواهد تعمیرات انجام دهد یا این که خاک و نخاله‌ای تولید می نماید , خویش می بایست آن را به محل متبوع حمل نماید . البته بعضی پیمانکاران بخشی از یا این که شهروندان دراین باره همیاری نمی کنند . اکنون هم چندین سطح پاک سازی خاک و نخاله‌های رها شده در شهر را انجام داده‌ایم . این مسئول ادامه می دهد : چنانچه کارخانه بازیافت نخاله‌های ساختمانی ساخت شود از حیث زیست‌محیطی و چه بسا کم شدن سگ‌های بلا صاحب و مالک مفید است . وجود خاک و نخاله درمناطق حاشیه‌ای شهر خویش تبدیل به پناهگاهی برای سگ‌های بلاصاحب می‌گردد .

لزوم همیاری همه‌جانبه

نائب رئیس فنی اداره پسماند شهرداری کرج با اشاره به این که پرهیز از تخلفات در مسئله خاک و نخاله‌های ساختمانی نیازمند همیاری همگانی است , میگوید : نیاز است تا محیط زیست و ارگان‌های استانی در این مورد ورود نمایند . کارگروه پسماند گودهای غیرمجاز را تعطیل نماید . شهرداری‌های شهرهای اقماری هم در باب تخلیه خاک و نخاله و برخورد با تخلفات همیاری بیشتری داشته باشند .
افشار میافزاید : هرچند ما برنامه‌ای با تیتر ماشین کرایه ای خاک و نخاله داریم که هنوز فعال سازی نشده است و پروسه اداری را طی می‌نماید , ولی با فعال‌سازی این ماشین کرایه ای باکس‌هایی در نقاط گوناگون شهر تعبیه میشود و شهروندان نخاله را در آن تخلیه می نمایند و نخاله‌ها از آنجا به مرکزها مجاز حمل می شود . تحت عنوان مهم ترین مبادرت در سعی هستیم که کارخانه‌ای فعال‌ساز‌ی شود چون در‌این حالت دگرگون سازی ارزشمندی در مسئله بازیافت خاک و نخاله‌های ساختمانی تولید میگردد .

ضرورت برخورد دورازشوخی شهرداری‌ها با خلافکاران

مدیر سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان کرج با اشاره به این‌که برای مدیر خاک و نخاله‌ها بایستی یک سری نکته نظر شود , می گوید : ایجاد نخاله‌های عمرانی و ساختمانی در ۲ نصیب صورت می گیرد گزیده مرتبط با طرح‌ها و ساخت و سازهای بیشتر است که با دقت به داشتن جواز به راس دفن نخاله‌ها در رینگ دره حمل می شوند .
«حمیدرضا لشگری» میافزاید : جزء نخاله‌های ساختمانی هم مرتبط با تعمیرات و ساخت و سازهای جزو است که با بررسی انجام نمیشود و نخاله‌های آن به وسیله وسایل حمل و نقل نصفه سنگین وزن حمل و در نقاط بایر دور و بر شهر رها میشود .
او میافزاید : برخورد با این تخلفات یکی نکات اصلی است . در کارگروه پسماند مقرر شد تا شهرداری‌ها آمار برخورد با این تخلفات را به کارگروه ارائه بدهند .
لشگری با اشاره به محل در لحاظ گرفته شده برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی می گوید : به دور بودن محل تخلیه نخاله‌ها در رینگ دره هم بحران برانگیز است و احتمال تخلفات را بیشتر می کند . طبق ضابطه شهرداری‌ها میتوانند مکان‌هایی را برای تخلیه نخاله خویش گزینش و بعداز تأیید محیط زیست برای تخلیه نخاله‌های خویش از آن به کارگیری نمایند .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.