کولر آبي براي محيط هاي با رطوبت نسبي ( خواسته به عبارتی درصد رطوبت هوا مي‌باشد ) بالا ( شهرهاي شمالي و جنوبي ) مطلوب نيست به این دلیل‌که هوا از حیث رطوبت به مرحله‌ي اشباع ( حالتي که هوا ديگر حاذق به جذب رطوبت نيست ) بسيار نزديک مي‌باشد .  تعمیر کولر آبی مشهد

ايجاد شبکه‌ي شبکه کشي عمودي و افقي براي کولرهاي آبي هزينه‌ي اوليه ساختمان را افزايش مي‌دهد و از متراژ مفيد ساختمان مي‌کاهد .

هواي مرطوب توليدي در کولر آبي , محيط بسيار مناسبي جهت پرورش اشکال الودگي‌هاي باکتريايي , ويروسي , ميکروبي و . . . مي‌باشد . امل کولر گازي رطوبت هوا را کاهش مي‌دهد .

دما در کولرهاي گازي قابل تنظيم مي‌باشد .

بیشتر مدل‌هاي کولر گازي قابليت گرمايش را دارا‌هستند .

کولر آبي براي محيط هاي با رطوبت نسبي ( مراد به عبارتی درصد رطوبت هوا مي‌باشد ) بالا ( شهرهاي شمالي و جنوبي ) مطلوب نيست به این دلیل که هوا از نظر رطوبت به مرحله‌ي اشباع ( حالتي که هوا ديگر حاذق به جذب رطوبت نيست ) بسيار نزديک مي‌باشد .

ايجاد شبکه‌ي شبکه کشي عمودي و افقي براي کولرهاي آبي هزينه‌ي اوليه ساختمان را افزايش مي‌دهد و از متراژ مفيد ساختمان مي‌کاهد .

به صورت کلي کولرهاي آبي براي به کار گیری در ساختمان‌هاي متراژ پايين با طول کم مناسب‌تر میباشند با دقت به اينکه هزينه‌ي برق و آب مصرفي کولر آبي پايين‌تر است از هزينه مصرفي کولرهاي گازي , به دلیل آنکه با جاري شدن برق ارزان قيمت ( برق نيروگاه‌هاي اتمي ) در کانال توزيع برق ديگر هيچ توجيهي براي استعمال از کولر آبي وجود نخواهد داشت .

چه‌گونه با راهکارهاي بی آلایش کولرآبي منزل خویش را خنک‌تر کنيم؟

حتما براي شما نيز پيش‌آمده که بعداز یک سری سال به کارگیری از کولرآبي , ديگر کولر کارآيي مورد توقع شمارا ندارد . با رعايت نکات زير مي‌توانيد کارآيي کولر خانه خویش را به اندازه‌ي قابل ملاحظه‌اي افزايش دهيد .

تعويض هر ساله پوشال کولر بسيار با اهمیت است . اما در جايي که لوله‌کشي‌هاي آب فارغ از املاح باشد مي‌توان پوشال کولرشان را هر ۳ يا حتي ۴ سال تعويض کرد , ولی در بيش‌تر نقاط کشورمان رسوبات آب خيلي زود روي خرده چوب‌هاي پوشال مي‌نشيند و کار نفس‌گيري کولر را دشوار مي‌کند . پوشال‌هاي مطلوب براي کولرهاي خانگي معمولا ۸۷ سانتي‌متر میباشند . پیشین از اينکه پوشال‌ها را در پوشال‌گير کولر بيندازيد خوبتر است آنها را عالی خيس کنيد . به اين صورت پوشال‌ها خرد نمي‌شود و خوب تر در جايشان قرار مي‌گيرند .

پمپ آب , دينام و ياتاقان‌ها بخش‌هاي متحرک کولر می‌باشند که نياز به روغن‌کاري ماهانه دارا هستند . روغن‌کاري نکردن اين قطعات منجر محکم کار کردن آن ها و گاهي سوختنشان مي‌شود .

سبد پمپ آب را محاسبه کنيد که فاقد شکستگي باشد .

گذشته از آغاز فصل گرما و استعمال از کولر , در صورتی‌که تسمه ترک‌خوردگي , بريدگي يا افتادگي پيداکرده باشد خوب تر است آن را تعويض کنيد .

تراز آب مي‌بايست يک سانتيمتر پايين‌تر از حداکثر طول شير تخليه متوقف شود , در غير اين صورت بايد شناور را صحیح تنظيم کنيد . ضمناً توجه کنيد که مرحله کولر نسبت به زمين بايد سطح باشد يعني کولر به‌گونه‌اي واقع‌شده باشد که آب در يک‌طرف آن عده نشود .

کولرآبي براي همت عالی نياز به فضاي کافي در حوالی خویش دارااست , گاهي‌اوقات در آپارتمان‌ها , کولرهاي آبي را چنان به‌طور متراکم کنار نیز مي‌چينند که هواي کافي به کولر نمي‌رسد ; در اين مواقع با اضافه کردن يک زانويي بر راز شبکه کولر مي‌توان محل آن را اندکي تغيير دهيد .

برزنت اتصال دهانه‌ي کولر به شبکه کولر را در اختیار گرفتن کنيد تا هوا از کنار آن نشت نکند يا پاره نشده باشد . همچنين شلنگ انتقال آب و فلکه‌ي آب را نيز تحلیل کنيد تا نشتي يا چکه نداشته باشد .

ايجاد سايه‌بان براي کولر به‌گونه‌اي که از تابیدن مستقيم آفتاب بدور باشد به کارايي آن بسيار یاری خواهد کرد .

چهارپايه‌ي کولر را مستقيما روي مرحله آسفالت يا ايزوگام قرار ندهيد و زير پايه‌هاي آن سنگ بگذاريد تا در مرحله آسفالت فرو نرود .

راهنماي خريد کولر آبي :

بخش اعظم ما با کولر , اين وسيله برودتي قديمي آشنايي بدون نقص داريم و شايد يک‌بار نیز که شده سري به درون اين باکس فلزي آبي ‌رنگ زده باشيم .

گرچه رنگ آبي آن حس خنکي یگانه و رمانتيکي برايمان به ارمغان خواهد آورد , البته در حالتی که توجهي به شیوه کارکرد قطعات گوناگون آن نداشته باشيم , به جاي ادب صرفا عصبي خواهيم شد و در نهايت خيس عرق به يکي از تاسيساتي‌هاي محل مراجعه خواهيم کرد تا مجدد از هواي خنک آن لذت ببريم .

بد نيست بدانيم حال حدود ۷۰ درصد مردمان ايران از هواي خنک کولرهاي آبي لذت مي مارک ; بنابراين با اعتنا به گستردگي مصرف کنندگان اضطراری است بدانيم اين وسيله ظاهرا معمولی نیز پيچيدگي‌هاي مختص خویش را دارااست که بايد به آن اعتنا داشته باشيم .

کولر آبي که اینک با دو جور سلولزي و معمولي دردسترس ماست , ريزه کاري‌هاي خاصي براي خوبتر کار کردنش داشته که بد نيست آنها را بدانيم .

به ياد داشته باشيم در صورتی‌که براي تهيه کولر آبي تصميم گيري مي‌کنيم , بهترين زمان خريد آن قبلی از فرا رسيدن فصل‌تابستان است , زیرا مي توانيم با اين کار مقداري پس انداز کنيم .

چه‌طور کولر آبي مطلوب بخريم؟

به صورت کلي براي خريد کولر آبي مطلوب تعداد اتاق , تعداد خروجي هوا يا به عبارتی دريچه‌هاي اتاق , محل جغرافيايي , آفتاب‌گير بودن محل متبوع و ضخامت ديوارها بايد مورد محاسبه قرار گيرد .

برای مثال يک سوئیت صد متري دو خوابه در طبقه دوم از يک سوئیت چهارطبقه خيابان شيراز تهران با دقت به موردها ياد شده نيازمند يک کولر آبي با توان ۴۵۰۰ خواهد بود خیر بيشتر . يا اين که يک سوئیت يک خوابه ۶۰ متري طبقه سوم يک سوئیت چهار طبقه مي تواند با يک کولر ۳۵۰۰ به طور کامل خنک شده و تابستاني مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه نمایند .

يادآوري : در صورت سايه و آفتابگير نبودن محل متبوع مي توان ۱۰ درصد از ظرفيت متبوع کاست .

حتمی به يادآوري است نحوه‌ي شبکه کشي صحيح و عايق بندي ديوارها و پنجره‌ها مي‌تواند در نحوه‌ي محاسبه اين ميزان اثر گذار باشد . ولی به صورت کلي به ياد داشته باشيد پیشین از خريد از متخصصین درخواست یاری کنيد .

در شرایطی‌که کولر آبي مطلوب خانه را تعیین کنيم , مي توانيم هواي درون خانه را بين ۱۰ تا ۱۲ رتبه خنک خیس از بيرون تجربه کنيم .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.