با آغاز گرمای فصل‌تابستان , آدم نیاز به موقعیت آب و هوایی مطلوب دارااست . درین زمان , تمام مکان های مسکونی و تجاری به دستگاه ها و سیستم های تهویه و برودتی رومی آورند . از پرمصرف ترین وسیله های برودتی و سرمازا برای مکان های مسکونی و تجاری کولرها می‌باشند . کولرها دو مدل کلی گازی و آبی رنگ اند .

کولرهای گازی دارنده محاسن دوچندان متعددی می باشند و عوام مردم می‌توانند به آسانی از آن به کار گیری نمایند اما ارزش بالای آن سبب شده‌است که اشخاص متعددی به به کارگیری از کولرهای آبی رنگ رو بیاورند .  تعمیرات کولر آبی مشهد

کولرهای آبی‌رنگ نیز دارنده محاسن و معایبی میباشند که به بعضا از آنها اشاره می‌نماییم :

محاسن :

۱ . ارزش تقریباً مطلوب
۲ . مصرف ذیل
۳ . راندمان سرمایش بالا

معایب :

۱ . گرفتگی پوشال ها
۲ . گرفتگی پمپ
۳ . ساخت زنگ زدگی و . . .
۴ . مصرف تقریباً مضاعف آب
۵ . عدم گزینش دما
۶ . بوی بد کولر

ولی قیمت خوب و سرمایش عالی کولرهای آبی‌رنگ سبب ساز شده‌است که تقریباً ۸۲ درصد از مردمان سرزمین از این کولرها تحت عنوان وسیله ی سرماساز به کار گیری نمایند .

اما این سال با دقت به گرانی بی نظیر ی برق و اخطار وزارت نیرو مبتنی بر گران شدن برق مصرفی کولرهای گازی جز در بخش ها جنوبی جمهوری اسلامی ایران , دعوا کولرهای سنتی یا این که به عبارتی کولر آبی رنگ , داغ خیس از سالهای گذشته است .

در مقایسه با محاسن این گونه کولرها معایب آن گرچه از لحاظ تعداد بیشتر است ولی از حیث کیفیت حایز اهمیت نیست و به راحتی می شود این معایب را برطرف کرد . به اختصار شیوه ی برطرف کردن بعضا معایب را توضیح می‌دهیم :

چه طور بوی بد کولرهای آبی‌رنگ را برطرف کنیم :

یکی‌از آزاردهنده ترین چیزها درخصوص کولر آبی‌رنگ بوی بد آن است ; بویی مشابه آب ما‌نده و لجن زده . البته رفع این انواع خیلی معمولی است . برای اینکه از دست این نقص‌ راحت گردید کافی است یک توشه این مورد ها را انجام دهید :

۱ . درصورتی که پوشال کولر پوسیده است آن را عوض نمایید چه بسا درصورتی که تازه باشد .
۲ . یک لیوان بزرگ مایع وایتکس و یا این که شیشه شوی درون سینی آب کولر بریزید و پنجره های آن را در جای خویش قرار دهید . بعد از آن فارغ از آن که حرفه کولر را روشن فرمایید صرفا پمپ آب را بزنید تا آب به جریان بیافتد و تماما ” آغشته سازی صورت گیرد . ۳۰ دقیقه تا یک ساعت حوصله فرمایید .
۳ . حالا کاملاً آب سینی کولر را تخلیه فرمائید و آن را بشویید و مجدد مالامال فرمائید .
۴ . درون سینی کولر در توا‌ن نصف لیوان مایع آبژاور و یا این که مایع شیشه شوی بریزید .
۵ . هر ۱۰ روز تا دو هفته یک توشه در صورت نیاز , آب سینی را ردوبدل و درحد نصف لیوان شوینده به آن طولانی تر نمائید .
پس از انجام این موردها امید‌داریم مشکلی با این بوی بد پیدا نکنید . اما موارد ذیل را نیز اعتنا فرمائید :

۱ . از شوینده های کف کننده نظیر پودر رخت شویی و مایع ظرف شویی به کار گیری نکنید چون کولرتان پر‌از کف می شود . صرفا از مایع آبژاور , شیشه شوی و یا این که مایع های تمیزکننده ی سطح های به کار گیری نمائید .
۲ . در اضافه کردن این مایعات به آب درون کولر زیاده روی نکنید .
۳ . جوهرنمک و شوینده های حاذق به هیچ وجه باطن کولر نریزید زیرا فلز بدنه ی کولر را نابود می نمایند .
با انجام این عمل فارغ از آن که کولر شما صدمه ببیند , نیز از بوی نامطبوع راحت می‌شوید و نیز نیازی به استعمال ی مکرر از جرم گیر کولر نخواهید داشت .

استعمال از غربال برای مطبوع کردن هوای منزل :

اخیراً سیستمی به اسم سیستم «فیلتراسیون» هوا بر روی کولرهای آبی رنگ عرضه شده‌است . این سیستم بر روی نصیب خروجی هوا از کولر نصب می شود تا هوا ابتدا غربال شده , آنگاه وارد ساختمان شود . این غربال تأثیر متعددی بر دمش هوا نخواهد داشت و دست کم برای یک تابستان عمل می نماید . سیستم فیلتراسیون هوای کولر آبی‌رنگ , دارنده یک در مسدودکننده است که در زمستان شبکه کولر را مسدود می نماید . به کارگیری از سیستم فیلتراسیون کولر آبی رنگ در بهبود کیفیت هوای باطن ساختمان نقش بسزایی دارااست و اما منجر کاهش مخارج تمیز کاری و نگارگری ساختمان شده , از این رو به صرفه و اقتصادی است . ضمنا این سیستم , مضرات هوای کثیف ی واردشده به ساختمان را به اندازه مضاعف متعددی کاهش می‌دهد .

شیوه های نگه داری و تعمیر کولرهای آبی‌رنگ :

۱ . اتصالات الکتریکی برق کولرهای آبی رنگ می بایست به وسیله اشخاص کارشناس و باخبر به‌این فن , در اختیار گرفتن و بازدید شوند . هیچ وقت انجام این مدل امور را به اشخاص معمولی و کم تجربه نسپارید که مخاطرات جبران ناپذیری را در ادامه خواهد داشت!
۲ . پوشال های کولر در کارکرد آنها نقش دوچندان مهمی دارا‌هستند . هر سال پوشال مرغوب و کیفیت عالی را با اعتنا به مقدار ی کولر , از روش نمایندگی های کارخانه ی خالق یا این که مرکزها دارای اعتبار فروش قطعات کولر , تهیه و تنظیم و آنان را بده بستان کنید .
۳ . قبلی از نصب پوشال ها , کرکره های کولر را با برس سیمی پاک نمایید تا رسوبات و گرد و غبار روی آن گرفته شود .
۴ . هر سال پیشین از روشن کردن کولر , الکتروموتور آن را بازدید فرمایید . پیشنهاد میشود هر دو سال یک توشه الکتروموتور آن را برای بازدید قطعات گوناگون نزد تعمیرکار الکتروموتور ببرید . این عمل سبب می شود , تا در نقط ی اوج فصل گرما از سوختن الکتروموتور پرهیز شود .
۵ . در کولرهای آبی رنگ , آب بوسیله پمپ به پوشال ها می‌رسد پس می بایست پمپ عاری از هرگونه ناخالصی همچون تکه های پوشال و رسوبات باشد . پمپ کولر را از تشتک آن بیرون کرده , رسوبات روی شفت و بدنه را کاملاً پاک نمایید وحرکت آزادانه ی شفت را بر روی پمپ در اختیار گرفتن فرمائید .
۶ . چرخ بادبزن کولر را هر سال با آب ولرم شست وشو دهید تا گرد و غبار و رسوبات روی پره های آن منزه شود . دقت داشته باشید در‌حالتی که که رسوبات روی پره های چرخ بادبزن دوچندان شود از سعی کولر کاهش یافته , در غایت سبب ساز سوختن الکتروموتور آن خواهد شد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.