رطوبت و آلودگی پوشال های کولر , حالت قابل قبولی برای پرورش گونه های میکروب ها و قارچ ها است و بخش اعظمی از حساسیت ها و یا این که آنفو لانزا هایی مداوم در فصل تابستان به دلیل عدم بده بستان هر ساله پوشال کولرها می‌باشد . قارچ هایی نظیر آسپرژیلوس میتوانند بیماری زا باشند . اما اشخاص تندرست و معمولی معمولا مبتلا نقص‌ نمی‌شوند , اما درباره‌ی کسانی که در گیر بیماری های ریوی می باشند این قارچ ها شاید منجر بیماری شوند .

از آن‌جا که پوشال , موقعیت پیدایش بیماری را آماده می نماید , خوب تر است هر سال پوشال ها بده بستان شوند و در چندین روز ابتدایی به کارگیری از کولر , در و پنجره ها گشوده گذارده شوند . پوشال ها و روزنه های ورود هوای کولر در زمان یک سری ماهی که از آن به کارگیری نشده , به شدت پر‌از گرد و خاک و ذرات آویزان مو جود در هوا شده و وقتی که شما کولر را روش می اندازید , تمام این گردوغبار را به داخل خانه تان سوق‌دهی می‌کنید . سرویسکار کولر آبی در مشهد

به همین جهت پیشنهاد می شود پوشال های کولر سالیانه بده بستان و روزنه های کولر نیز تا حد قابلیت از وجود گردوغبار هوا منزه فرمایید . در‌صورتی‌که این تعدادی نکته را رعایت نکنید , به صورت حتم سبب پخش گردوغبار متعددی در فضای منزل خواهید شد . این گردوغبار می‌توانند مشکلاتی را برای سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی , علی الخصوص برای کودک ها , سالمندان یا این که اشخاص دچار به اندوه های تنفسی ساخت نماید .

برای پیشگیری از آنفولانزا , وقتی که از محیط گرم خارج وارد منزل می شویم , فورا کولر را روشن نکنیم و یا این که دست‌کم در معرض باد بی واسطه کولر قرار نگیریم . درضمن خوب تر است برای پیشگیری از ورود گردوغبارهای حساسیت زا به داخل خانه هنگام فعال سازی کولر , روزنه های کولر را یک به یک گشوده نمائید و گذشته از گشودن آنان نیز یک دستمال به طور کامل مرطوب را ( در حالی که ماسک قابل قبولی روی دهن و بینی تان گذارده اید ) جلوی دهانه خروجی هوای کولر بگیرید تا گردوغبار به جای ورود به خانه , به آن دستمال مرطوب بچسبند و وارد محیط نشوند . یکی روش های پیشگیری از ورود گردوغبار بیشتراز مقدار در حین فصل‌پاییز و فصل‌زمستان به داخل روزنه های کولر این است که یک کاور کلفت به عنوان مثال از مال برزنت , برای کولر تنظیم نمائید و در زمان فصل هایی که از این وسیله استعمال نمیکنید , کاور را روی آن بکشید .

کولر و آنفولانزا در فصل تابستان

هرچند سوز و سرما به تنهایی نمی تواند آنفو لانزا ساخت نماید , ولی تغییر‌و تحول دما می‌تواند مسئله را برای تولید عفونت مهیا نماید . به همین خاطر خوبتر است برای پیشگیری از آنفولانزا , هنگامی که از محیط گرم خارج وارد منزل می شویم , فورا کولر را روشن نکنیم و یا این که دست کم در معرض باد بی واسطه کولر قرار نگیریم و از این قبیل تغییر تحول دماهای ناگهانی جلوگیری کنیم . نکته پایان نیز در رابطه چیلرها و کولرهای گازی است . از آن‌جا که میزان رطوبت جان دار درین دستگاه ها دوچندان کم است , صرفا خلل بیان شده در باب آن‌ها نیز به عبارتی مشکلات مرتبط با روزهای ابتدایی فعال سازی شان است , یعنی مصرف کنندگان این خنک کننده ها نیز بایستی وضعیت بهداشتی قابل قبولی را هنگام فعال‌سازی آن ها ابتدا فصل رعایت نمایند تا با کمترین ورود و پخش گردوخاک به داخل خانه مواجه شوند . در غایت این که زیر بودن میزان رطوبت این دستگاه ها سبب ساز می شود که دعوا انتقال قارچ ها بوسیله آن‌ها چندان مطرح نباشد .

مهمترین سفارش بهداشتی

همانگونه که گفته شد , خوبتر است پوشال ها هر سال ردوبدل شوند , ولی در صورتی به هر علتی نتوانستید پوشال های کولر را بده بستان فرمایید , شایسته ترین راه و روش برای خلاص شدن از باکتری های رویش کرده در پوشال ها این است که محلولی مشتمل بر ۱۰ درصد پرکلرین و ۹۰ درصد آب صحیح نمایید و در کف کولر بریزید . بعد پمپ آب را روشن نمائید تا پوشال ها حسابی با محلول کلرین وآب تر بخورند . پس از چندین دقیقه پمپ آب را خاموش فرمائید و آب کولر را تخلیه کرده , آب پاک در کفی کولر بریزید و دو درجه پمپ آب را روشن فرمائید تا پوشال ها پاک شوند . استعمال از کولرهای آبی‌رنگ در حالت آب و هوایی با رطوبت نسبی مطلوب ( ۴۰ تا ۶۰ درصد ) قابل پیشنهاد است . کولر آبی رنگ دمای محیط داخلی خانه یا این که محیط عمل را به ۲۶ یا این که ۲۸ مرتبه سانتی گراد می‌رساند .

سفارش های ایمنی

تعداد حوادثی که هنگام تعمیر کولر و یا این که ردوبدل پوشال های کولرهای آبی رنگ ثبت شده , کم نیست . کم نیستند آنهایی که با برق و نکات فنی دیگر شناخت بدون نقص داشته اند , ولی در اثر برق گرفتگی ناشی از نشت برق کولر , جان خویش را از دست داده اند . مهمترین سفارش ایمنی , امداد تصاحب کردن از اشخاص کارشناس و تعمیرکاران مجاز و کارآزموده است . همینطور اضطراری است اشخاص فارغ از جدا جریان برق به تعمیر کولر و یا این که ردوبدل پوشال های آن دست نزنند و در حالتی که که احیانا این عمل انجام شد , می بایست با فازمتر بدنه کولر را لمس نمایید و مطمئن گردید که برق ندارد .

به کارگیری از دستکش عایق و لاستیک عایق در تحت پا , شمارا در قبال برق گرفتگی مراقبت می نماید .

سیم های فرسوده را که عایق آن ها از در میان رفته است , ردوبدل فرمائید و به بستن چسب برق بدور آن ها اکتفا نکنید .

بعداز آنکه فعالیت تعمیرات به اتمام رسید , مجدد بدنه کولر را با فازمتر لمس نمائید و مطمئن گردید که بدنه آن برق ندارد .

در شرایطی که هنگام روشن کردن پمپ آب کولر , صدای آب و یا این که بوی رطوبت را احساس نکردید , پرسرعت آن را خاموش کرده و با رعایت نکات ایمنی , پمپ را ارزیابی نمائید . احتمال این که اتصالات آن شل شده باشد یا این که عمرش به پایان رسیده باشد , موجود هست . با خرید یک پمپ نو و نصب آن , کولرتان را مجددا فعال‌ساز‌ی نمائید .

چنانچه صدای کولر شما بیشتراز میزان است , خوب تر است نگاهی به شرایط تسمه کولر و مبلغی ها بیندازید . احتمال دارد سعی تسمه افت پیدا کرده و یا این که فرسوده و شل شده باشد یا این که حتمی باشد پیچ مبلغی ها را سفت فرمائید .

 

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.