یکی‌از نکات حساس به کار گیری از چاههای فاضلاب رسیدگی به آنهاست ; چاههای فاضلاب نیازمند رسیدگی و اعتنا میباشند . در حالتی‌که بدین چاههای رسیدگی نشود احتمال دارد رخداد ساز شوند و یا این که ضرر و زیان مالی به‌وجود آورند . برای رسیدگی به چاه فاضلاب , تخلیه چاه , لایروبی و کف تراشی چاه , اتصال به کانال فاضلاب و هر فعالیتی که مرتبط با چاه باشد می بایست محل چاه فاضلاب را پیدا کرد . برای کشف کردن محل چاه فاضلاب روشهای مختلفی موجود است که ما به یک‌سری مورد از آن‌ها می پردازیم . لوله بازکنی و تخلیه چاه

۱ – تفاوت موزاییکها

۲ – مسافت چاه با اطراف

۳ – صدای فاضلاب

۴ – کندن کف ساختمان

۱ – موزاییکهای گوناگون

سازندگان ساختمان برای نماد گذاری محل چاه از این روش استعمال می‌کنند ; به‌این صورت که پس از حفر چاه و پوشاندن در آن هنگام فرش کردن کف ساختمان با موزاییک , نصیب روی چاه را با موزاییکهای غیر نیز رنگ و متعدد نسبت به اطراف چاه فرش می‌کنند . این روش نماد گذاری زیاد قابل قبولی برای مکان چاه هست که تولید کننده ساختمان بایستی گذشته از اتمام شغل های ساختمان بدین نکته اعتنا کرده‌با‌شد . با این وجود ساختمانهایی وجود دارا هستند که محل چاه آن با این روش نشانه گذاری نشده است . به بدون چاره می بایست از روشهای دیگر برای کشف کردن محل چاه فاضلاب به کارگیری نمود .

۲ – مسافت چاه با اطراف

طبق اصول ایمنی حفر چاههای فاضلاب , چاه متبوع بایستی با چاههای دیگر و همینطور دیوارهای اطراف دست‌کم سه متر مسافت داشته باشد . با به کارگیری از این اصل میتوان به محل تقریبی چاه فاضلاب در ساختمان پی موفقیت . با این وجود این قابلیت موجود هست که آفریننده ساختمان بدین اصول توجهی نداشته و آن ها را رعایت نکرده باشد .

۳ – صدای فاضلاب

هنگام به کارگیری از آب در خزینه , سرویس بهداشتی , آشپزخانه و دیگر مکانهای ساختمان , فاضلاب ایجاد شده از روش لولههای فاضلاب به باطن چاه فاضلاب سوق دهی می‌شوند . فاضلابهای درون لوله از طول بالا به باطن چاه ریخته میگردند و این استدلال سبب ایجاد صدا میشود . با استعمال از این نکته میتوان به یافتن محل چاه فاضلاب امداد کرد ; به‌این صورت که هنگام به کارگیری از آب در مکانهای ذکر شده , در تراس و همینطور تحت ترین طبقه ساختمان گوش خویش را به زمین نزدیک کرده و در ادامه صدای فاضلاب در درحال حاضر ورود به چاه بگردیم .

در به کار گیری از این روش می بایست مقداری ظریف بود . صدای آب از درون زمین با بالا میآید و میزان آن دوچندان کم است . پس در صورتی صداهای مازاد وجود داشته باشد اعتنا کار را ذیل میآورد . اما می بایست به‌این نکته هم اعتنا کرد که چاههای خشک و یا این که عمیق صدای کمتری دارا هستند . درصورتی که صدای چاه قابل شنیدن فقدان میتوان با تعقیب کردن صدای فاضلاب روان باطن لوله به مکان چاه پی موفقیت .

۴ – کندن کف ساختمان

در شرایطی‌که با هیچ یک از طریق محل چاه معین نشد , به مجبور می بایست کف ساختمان را نماید تا محل چاه را پیدا کرد . برای آغاز میتوان محلهای احتمالی را نماید . همینطور میتوان روی لولههای کفشوی را نماید و آنها‌را دنبال کرد تا به محل چاه دسترسی پیدا کرد .

عوارض مالامال شدن چاه فاضلاب

لبریز شدن چاههای فاضلاب عارضه ها مختلفی داراست که با تخلیه چاه قابلیت مشاهده موقعیت و بررسی اختلال وجود خواهد داشت . ما درین مقاله به طور کلی به بررسی عوارض لبریز شدن چاه خوا هیم پرداخت .

عوارض کلی مالامال شدن چاه به شرح تحت است :

۱ – فرآورده زمین

۲ – حجم چاه

۳ – مواد زائد درون چاه

۱ – مال زمین

چاههای فاضلاب که نسبتاً در تمام ساختمانها و منازل موجود است از گونه چاههای جذبی می‌باشند ; یعنی این جور چاهها به محیطی برای جذب آب و فاضلاب جان دار در آن نیاز دارا‌هستند . پیشین از حفر چاه بایستی زمین مطلوب برای آن تعیین کرد و بر همین اصل این دسته چاهها بایستی در زمینهایی با متاع مطلوب حفر شوند تا عملکرد عالی و قابل انتظاری داشته باشند و در طول زودتر از موعد لبریز نشوند و نیاز به تخلیه چاه نداشته باشند . زمین چاه یا این که به عبارتی محیط اطراف آن تشکیل‌شده از دیواره و کف چاه است که خاک آنان بایستی برای جذب آب و فاضلاب مطلوب باشد .

خاک اطراف چاه عمدتا دو جور داراست .

الف ) زمینهای غیر شنی

ب ) زمینهای شنی

الف ) زمینهای غیر شنی

چاه فاضلاب در زمینهای غیر شنی که معمولا خاک است , زودتر لبریز میشود ; همان گونه که گفته شد زیرا چاههای فاضلاب از از مدل جذبی می‌باشند ( چاه جذبی ) و درین جور زمینها , کشش و مکش خاک کم است و خاک مکنده خیر و خوبی برای آب نیست , کم قطر بودن دیوار چاه فاضلاب و نداشتن انباری هم به لبریز شدن چاه یاری کرده و سرعت لبریز شدن آن را مضاعف می‌کنند . براین اساس چاه فاضلاب در وقتی مشخص و در بازه زمانی کوتاهی به نسبت معمول , لبریز میشود و زودتر از سایر گونه چاهها نیاز به تخلیه چاه خواهد بود .

ب ) زمینهای شنی

در زمین‎های شنی , احتمال پرشدن چاه فاضلاب به مراتب نسبت به زمین‎های غیر شنی و خاکی کمتر می‎باشد . ادله آن نیز خیلی روشن است . در میان ذرات شن حفرههای ریز موجود هست که سبب ساز نفوذ آب به درون آن و جذب آب بوسیله زمین میشود . البته چاههای فاضلاب درین گونه زمینها هم سازه به دلایلی مالامال شده و سرریز میگردند که به دنبال آن عارضه ها را نیز مطرح می‌کنیم .

۲ – حجم چاه

یکی دیگر از عوارض مالامال شدن چاههای فاضلاب حجم چاه فاضلاب است . حجم چاه ساخته شده شده‌است از قطر چاه و عمق چاه . هرچه قطر و عمق چاه بیشتر شود , حجم چاه هم ارتقاء پیدا می‌نماید . چاه فاضلاب مکانی برای انباشت آبها و فاضلابهای ساختمان است . پس می بایست به مقدار فاضلاب تولیدی ساختمان , محیط برای انباشت داشته باشد . معیارهای اثر گذار در گزینش حجم چاه عبارت است از جمعیت ساختمان , گونه کاربری آن , مقطع استعمال روزمره از ساختمان , اندازه ایجاد فاضلاب در ساختمان و . . . است . با بررسی مورد ها ذکر شده حجم مطلوب چاه گزینش میشود . در شرایطی که حجم چاه نسبت به فاضلاب ساخت ساختمان کمتر باشد , چاه بعد از مدتی لبریز شده , راز ریز میشود .

۳ – مواد زائد درون چاه

 

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.