خرم‌آباد – در یک ده سال اخیر محیط‌زیست لرستان سرگرم چالش‌های فراوانی بوده و اجرای کمربند سبز در نزدیکی شهرها و کاهش خطرات نخاله‌های ساختمانی در بلندمدت به یک کدام از مطالبه‌های به‌حق مردمان تبدیل شده‌است .  حمل مصالح
خبرگزاری مهر – مجموعه استان‌ها : استان لرستان به دلیل قرار دریافت کردن در وضعیت مختص جغرافیایی و همینطور اقلیمی ازلحاظ محیط‌زیست انسانی در حالت فراوان حساسی قرارگرفته و عدم برنامه‌ریزی کارشناسانه به عمیق شدن چالش‌های این حیطه ختم خواهد شد .

دراین‌بین موقعیت استقرار صنعت های به دلیل کوهستانی بودن و عدم تحلیل درست اکولوژیکی , فقدان سرانه فضای سبز شهری در بخش اعظمی از شهرهای استان , وجود کشتارگاه‌های سنتی که در بخش اعظمی از مواقع اصول بهداشتی را پایین پا می گذارند محیط‌زیست انسانی این استان را در معرض تشدید خطرها دورازشوخی محیطی و اجتماعی قرارگرفته است .

فیس زشت محل ورود و خروجی های شهرهای لرستان

یک کدام از چالش‌های محیط زیستی استان لرستان و به‌ویژه شهرستان خرم‌آباد حجم زیاد بسیار آشغال و نخاله‌های ساختمانی است که در سال های اخیر به جهت گسترده‌تر شدن و تغییرات در معماری ساختمان‌ها و تخریب سازه‌های فرسوده در بخش اعظم شهرهای استان به چالشی دارای اهمیت برای محیط‌زیست شهرهای این استان تبدیل‌شده است .

این در حالی است که سوء مدیریت درست نخاله‌های ساختمانی می تواند به یکی آلودگی حساس شهری تبدیل‌شده و ازلحاظ زیبایی‌شناختی هم تأثیر زیاد منفی به روحیه شهروندان اجبار نماید .

از سمت دیگر و در سال‌های اخیر محل ورود و خروجی شهر خرم‌آباد به‌عنوان راس استان لرستان با نخاله‌های گیج به بدترین صورت ممکن اشغال‌شده و در بعضا از نقاط شهر هم نخاله‌های ساختمانی بر آلودگی منظر این شهر افزوده است .

به دیگر حرف روزمره ده‌ها بدن نخاله ساختمانی در استان لرستان ساخت و با کمترین نظارتی در لبه شهرها انباشته می گردند که می‌توان با کمک یافت کردن از کلیه سازمان های متولی و تأثیرگذار استان در زمینه ی جداسازی درست , جمع‌آوری و بازیافت پسماندها که نخاله‌های ساختمانی نیز جزئی از آن محسوب میشود مبادرت و از دوام این آلودگی شهری پرهیز به کار آورد .

از سمت دیگر با دقت به زلزله‌خیز بودن استان لرستان , دقت به برنامه مدیر آوارهای ساختمانی بایستی کارشناسانه در امر عمل مدیران این استان قرار بگیرد چراکه چنانچه حادثه‌ای چهره دهد , دولت ها فراهم سریع‌تر از دیگر دولت ها قوی به انجام اقدامات مطلوب خواهند بود .

۴۰۰ هزار تن پسماند روی دست لرستان!

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان در همین رابطه به خبر نگار مهر میگوید : در تراز شهرهای استان با حالت دوچندان بدی در دعوا زباله‌های شهری همچون نخاله‌های ساختمانی , پسماندهای بیمارستانی و پسماند سنگ‌بری‌ها مواجه هستیم که‌این دست اندرکاران منجر به مخاطره افتادن تندرست اشخاص می شوند

.مهرداد فتحی بیرانوند با بیان این مقاله که یک کدام از مهم ترین مشکلات شهری وجود گونه های پسماند است ادامه اعطا کرد : متأسفانه هر ساله ۴۰۰ هزار بدن پسماند در استان ساخت می‌گردد و امیدوار هستیم درزمینهٔ جمع‌آوری پسماند به قوانینی برسیم که درخورشان مردمان لرستان باشد .

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان به ابلاغ گزارشی درباره با موقعیت پسماندهای استان پرداخت و تیتر کرد : در حوزه‌های شهری هر ساله ۳۰۶ هزار و ۵۰۰ بدن پسماند شهری و ۱۰۹ هزار و ۵۰۰ بدن پسماند روستایی در استان ایجاد می‌گردد .

فتحی بیرانوند دراین‌باره افزود : هر ساله چهار هزار و ۷۰۰ بدن پسماندهای صنعتی , ۱۸ هزار و ۲۵۰ بدن پسماند بیمارستانی , ۱۱ بدن پسماند و سموم کشاورزی امحا شده و حدود دو هزار بدن از دیگر پسماندها در لرستان ساخت می گردد .

او با اشاره به این‌که میزان ایجاد روزمره آشغال خانگی در استان حدود هزار و ۷۰۰ بدن است , ذکر کرد : درزمینهٔ دفع پسماند دفع اصولی و بهداشتی در مرحله استان نیست و به‌جز الشتر سایر شهرستان‌ها محل قابل قبولی برای دفع پسماندها ندارند .

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان با بیان این مقاله که تمام مرکز ها دفع زباله‌های شهری استان دارنده مشکلات عدیده زیست‌محیطی میباشند بیان کرد : مشاجره سوزاندن زباله‌های شهری یک کدام از مشکلات مهم مأموران دفع در شهرهای بزرگ استان است .

فتحی بیرانوند تصریح کرد : با اعتنا به این‌که در ضابطه الزام شده‌است که همگی شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت می بایست کارخانه کمپوست داشته باشند در بخش اعظمی از شهرهای استان این کارخانه نیست .

بازیافت برنامه ای که روی زمین مانده است!

دراین‌بین یک متخصص ارشد محیط‌زیست با اشاره بدین مسئله که دفن غیربهداشتی پسماندها در استان لرستان به یکی چالش‌های اساسی تبدیل‌شده به خبر نگار مهر می گوید : روزمره می توانیم از روش بازیافت پسماندها به‌ویژه از نخاله‌های ساختمانی با به کارگیری از شیوه‌های مختلف به موقعیت محیطی , اجتماعی و اقتصادی استان سروسامان بدهیم البته متأسفانه شاهد از در بین رفتن این سرمایه در استان هستیم .

محسن باذکاوت با اشاره به‌این مسئله که نباید منابع نخستین خویش را به بدترین صورت ممکن از دست بدهیم , ادامه بخشید : در دنیا روز جاری بازیافت پسماند به یکی سودآورترین روش‌های اقتصادی تبدیل‌شده و به این شیوه ما نه‌تنها منابع نخستین خویش را از دست نداده‌ایم بلکه با یک سیستم چرخشی از آلودگی‌های محیط زیستی هم کاسته‌ایم .

او درپی با بیان این مقاله که کاهش آشغال بایستی در فرمان فعالیت همگی ارگان های مدنی , صنعتی , کشاورزی و خانگی قرار بگیرد , میافزاید : دفن پسماند از هر نوعی نهایی شیوه مدیر مواد زائد بوده و این روش در اکثری از کشورهای عالم منسوخ‌شده ولی هنوز در استان لرستان به‌عنوان فقط منش مدیریتی آن‌هم به بدترین صورت ممکن در درحال حاضر پیگیری است .

بازیافت نخاله های ساختمانی حق تقدم باشد

معلم دانش گاه و کارشناس آلودگی‌های محیط‌زیست هم درین ارتباط در مصاحبه با خبر نگار مهر با بیان این‌که بازیافت نخاله‌های ساختمانی از جنبه‌های محیط زیستی و اقتصادی دارای اهمیت است , اظهار کرد : بازیافت نخاله‌های ساختمانی علاوه بر ساخت مواد و انرژی , به مراقبت محیط‌زیست هم یاری خواهد کرد چراکه با کاهش استخراج مواد نخستین از منابع ارگانیک و کاهش آلودگی‌های ناشی از تلنبار کردن این مواد در طبیعت سبب ساز بهبود اکوسیستم‌های ارگانیک می گردد .

ثمر مرتضوی با بیان این مقاله که مهم ترین اختلال نخاله‌های ساختمانی آلودگی بصری ناشی از حضور آن ها در حوالی محل معاش انسان‌ها و گردوغبار مضاعف ناشی از آنان است , افزود : وجود مواد آویزان در هوا علاوه بر آسیب‌های سیستم تنفسی انسان‌ها , جانوران و چه بسا فتوسنتز گیاهان در کنار بقیه آلاینده‌های محیطی دارنده یک اثر رو به بالا سوء‌ بر کلیه موجودات در معرض این ذرات است .

 

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.