با ثبت بيش از ۲۶ هزار دچار به سالك در كشور وزارت بهداشت توصيه كرد : پرهيزازانباشتگي نخاله‌هاي ساختماني و زباله‌هاي خانگي و شهري

رييس سازمان زئونوز ( بيماري‌هاي مشترك بين بشر و دام ) مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت , زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني جمع شده , آشیانه جوندگان , طويله‌ها , اصطبل‌ها , زيرزمين منازل , پشت كمدها و خانه‌هاي قديمي را محل مناسبي براي تكثير و پرورش پشه خاكي ( ناقل سالك ) برشمرد و افزود : مخزن سالك روستايي , موش صحرايي و مخزن سالك شهري آدم آلوده و کثیف است .  حمل مصالح

دكتر محمدرضا شيرزادي در گفت‌وگو با خبر نگار بهداشت و معالجه ايسنا , با اين توضيح كه پشه خاكي بعد از گزش موش صحرايي و يا آدم آلوده و کثیف با خونخواري دوباره آدم , بيماري را منتقل مي‌كند , اظهار كرد : اين پشه در هنگام روز غيرفعال است و فعاليت آنان در اوايل شب و غروب آفتاب افزايش مي‌يابد . از اين رو اشخاص ساكن در بخش ها و كانون‌هاي کثیف بايد حين خروج در شب هنگام از لباس‌هاي پوشيده با آستين بلند و يقه بسته و دوركننده حشره ها استعمال كنند .

وي , با تاكيد براستفاده از پشه بندهاي آغشته به حشره كش‌ها در هنگام خواب شبانه اذعان کرد : ۷۰ درصد مورد ها سالك در ايران روستايي است كه به صورت اساسي در استان‌هاي اصفهان , كرمان , عجم , خوزستان , ايلام , هرمزگان , خراسان شمالي و جنوبي و سمنان می باشند .

رييس سازمان زئونوز ( بيماري‌هاي مشترك بين آدم و دام ) مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت با بيان اينكه موردها سالك در استان‌هاي شمال و شمال غرب كشور نظير كردستان , همدان , مازندارن , گيلان و آذربايجان غالبا انتقالي است خیر محلي , افزود : سالك شهري نیز در شهرهاي بزرگي زیرا شهر مشهد , نيشابور , سبزوار , سمنان , قم , تهران , ‌ شيراز , اصفهان , كرمان , بم و يزد ديده مي شود كه مخزن بيماري , شخص دچارست .

شيرزادي با اشاره به تغييرات اقليمي و جوي كره زمين و مساعد شدن شرايط براي پرورش و تكثير پشه خاكي در سراسر دنيا اظهار کرد : با اين وجود تغييرات قابل ملاحظه‌اي به حیث افزايش شيوع سالك در كشور فیس نداده و همواره تغييرات ميزان پیدایش سالك در كشور تابع منحني سينوسي بوده است .

وي افزود : بر اين مبنا آخرين شمار مبتلايان سالك در سال ۸۷ , ۲۶هزار و ۸۲۴ مورد بوده كه اكثرا در استان‌هاي كرمان , خراسان رضوي , ايلام و عجم بوده‌اند و در سال ۸۶ , ۲۶ هزار و ۴۹۳ مورد و در سال ۸۵ نیز ۲۴ هزار مورد سالك در كشور گزارش شده‌است .

رييس سازمان بيماري‌هاي مشترك بين بشر و دام مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت با تاكيد بر ضرورت فراگیری همگاني براي افزايش ميزان آگاهي مردمان اذعان کرد : انباشته شدن زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني شرايط را براي رویش و تكثير پشه‌هاي خاكي مهیا مي‌كند .

دكتر شيرزادي جونده كشي و سمپاشي را از برنامه هاي وزارت بهداشت براي پيشگيري از پیدایش سالك در كشور برشمرد و افزود : در شهرستان بم از كانون‌هاي آلودگي , بيماريابي و فراگیری فعال منزل به منزل انجام شد ; اين در حالي بود كه با معالجه و پانسمان محل آسیب سالك نیز امكان دسترسي دوباره پشه خاكي به محل جراحت به صفر رسانده شد .

وي , ادامه اعطا کرد : در بخشها روستايي اصفهان نیز براي كنترل سالك روستايي در چهار شهرستان مقادير قابل توجهي از موش‌هاي صحرايي كه در نزديكي منازل مسكوني سكونت داشتند با كمك بسيج و ساير ارگان‌ها معدوم شدند و بدين ترتيب شمار مبتلايان سالك در اصفهان به نصف كاهش يافت .

رييس سازمان زئونوز ( بيماري‌هاي مشترك بين بشر و دام ) مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت , به مسافران تابستاني كه عازم بخشها و كانون‌هاي آلوده و کثیف سالك می باشند توصيه كرد كه در وقت غروب آفتاب از لباس‌هاي پوشيده ( آستين بلند و يقه بسته ) و بدور كننده حشره ها و پشه بندهاي آغشته به حشره كش به کار گیری كنند .

دكتر شيرزادي , معالجه سالك را معالجه به طور همزمان كرايوتراپي و تزريق آمپول گلوكاتين برشمرد و به ايسنا اظهار‌کرد : نیز اكنون مدت‌هاست كه بر روي تهيه واكسن سالك كار مي‌شود .

وي , سالك را بيماري انگلي تك سلولي و بومي كشورمان دانست و با تاكيد بر ضرورت همكاري ارگان‌هاي متعدد براي عده آوري به موقع زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني و بهسازي محيط در پايان يادآور شد : هر آسیب يا ضايعه پوستي كه بهبودي آن بيش از ۱۰ روز به ارتفاع انجامد نيازمند معالجه و مراجعه به پزشك است .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.