یکی‌از اقدامات اصلی در ساخت ساختمان لوله کشی است که بایستی به صحت صورت پذیرد . لوله کشی ساختمان امری زیاد اصلی و واجب است و در حالتی‌که به صدق انجام نشود در آتی نقص‌ بوجود خواهد آورد . برای انجام صحیح لوله کشی ساختمان بایستی نکات فنی آن را رعایت کرد . بعضا از نکات فنی و ایمنی لوله کشی ساختمان به شرح تحت است . لوله کشی آب

لوله کشی ساختمان

۱ – نگهداری از لوله‌ها و سیستم لوله کشی درمقابل مصالح ساختمانی

با دقت به‌این مسئله که هنگام اجرای لوله کشی ساختمان , بقیه عملیات ساختمانی هم انجام میگردد و احتمال دارد به لوله‌ها و امکانات لوله کشی صدمه وارد شود رعایت موارد ذیل الزامی است :

الف ) مسیر لوله کشی و لوله‌ها از وجود مصالح متفاوت ساختمانی اعم از پوکه‌های نوک تیز تمیز گردد .

ب ) به هیچ وجه نباید رول لوله مستقیماً روی کف ساختمان در حالا ساخت قرار نگیرد . برای خودداری از این فرمان با قرار دادن کارتون یا این که مقوا در ذیل آن لوله از زخم احتمالی نگهداری شود .

ج ) بعداز اجرای هر مسیر لوله کشی و لوله و آزمایش و تأیید مهندس ناظر , مسیر لوله مذکور با استعمال از ملات سبک پوشانده شود تا از جراحت احتمالی مصون گردد و آسیبی به آن وارد نشود .

۲ – نگهداری از فوم لوله علیه روشنایی خورشید

فوم لوله‌ها علیه خورشید غیر مقاوم میباشند . مجریان لوله کشی بایستی توجه کنند که فوم XPE نباید برای زمان طولانی در معرض نوروروشنایی خورشید قرار گیرد لذا در موردها دوری ناپذیر بایستی از عایق مطلوب برعلیه روشنایی خورشید برای نگهداری از فوم به کار گیری کرد تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود .

۳ – رابطه فی مابین سیستم لوله کشی نیوپایپ و سیستم لوله کشی فلزی

حتما بایستی به‌این نکته دقت شود که جهت رابطه در بین مهره ماسوره نیوپایپ با رزوه مقابل , واجب است تک اورینگ ماسوره درون پخ ۴۵ جايگاه اتصال قرار گیرد تا اصول فنی به صدق رعایت شود . به جهت این که اتصالات فلزی فاقد چنین قوانینی میباشند لذا مجاز به رابطه بدون واسطه مهره ماسوره نیوپایپ و رزوه اتصالات سیستمهای فلزی نمی‌باشیم و بایستی بدین مورد دقت کرد و حتماً بایستی از اقلامی نظیر مغزی و تبدیلها بعنوان واسطه مهره ماسوره نیوپایپ ورزوه سیستمهای فلزی به کارگیری نماییم . حتما می بایست این مورد را بدون شوخی بگیرید .

۴ – عدم گزینش مسیر افقی روی دیوار در سیستم توکار

این قضیه یک اصل کلی در لوله کشی آب است و می بایست به آن اعتنا کرد . به هیچ وجه مجاز به تعیین مسیر افقی روی دیوار در سیستم لوله کشی تو عمل نیوپایپ نمی‌باشیم و نباید این فعالیت را انجام دهید . لذا لوله‌ها می بایست مسیرهای افقی را در کف طی کرده و دقیقاً از پایین وضعیت شیر آلات ساختمانی وارد اتصالات نصب شده در دیوار کردند .

۵ – عدم به کار گیری از اورینگهای متفرقه

بایستی بدین نکته اعتنا داشت که با اعتنا به این که پباده سازی اورینگ اتصالات نیوپایپ به گونه‌ای است که توان تلاش بلند دوران را در سیستمهای گرمایشی دارااست و در این زمینه به نیکی فعالیت می کند لذا در صورت مفقود شدن اورینگ اتصالات گوناگون , اجرا کننده مجاز به به کارگیری از اورینگهای شبیه یا این که متفرقه نیست و مکلف است اورینگ را از نمایندگی کمپانی نیوپایپ تهیه و تنظیم و روی اتصال نصب کند . علت این فعالیت پدید داخل شدن مشکلات بعدی در سیستم لوله کشی میباشد

۶ – رابطه در میان لوله پلیمری و آبگرمکن

سازه بر استاندارد لوله کشی ساختمان اتصال بدون واسطه لوله نیوپایپ به خروجی آبگرمکن ( دیواری و ایستاده ) مجاز نیست و به هیچ وجه نباید این فعالیت را انجام دارااست . به این ترتیب ضروری است ۷/۴۵ سانتیمتر ( ۱۸ اینچ ) لوله فلزی استاندارد به خروجی آبگرمکن متصل کرده و لوله نیوپایپ را به انتهای لوله فلزی وصل نمود تا مشکلی به‌وجود نیاید . لازم به ذکر است در صورت به کار گیری از پکیج‌های نو کندانسینگ دیگر نیازی به استعمال از لوله فلزی نمیباشد چون در پباده سازی نخستین این پکیج‌ها این اندازه از لوله در خویش پکیج قرار داده شده‌است و دیگر مشکلی متوجه لوله کش نیست .

۷ – نگهداری از لوله و سیستم لوله کشی مقابل نوروروشنایی خورشید

طبق استاندارد لوله کشی ساختمان , لوله‌های پلیمری در طول ساخت , حمل و نقل , مراقبت و افتتاح نباید علیه نوروروشنایی بدون واسطه خورشید قرار گیرند تا به آن ها آسیبی وارد نشود . لذا در عملیات لوله کشی در فضاهای رو گشوده مراقبت از لوله‌های نیوپایپ با استعمال از یک پوشش عایق علیه نوروفروغ خورشید حتمی است . نوز خورشید منجر از فی مابین رفتن لوله‌ها میگردد .

۸ – محافظت از لوله‌های دفن نشده در فصل‌زمستان

در فصل زمستان می بایست مراقب لوله‌های دفن شده بود . اعم از وظیفه های اجرا کننده در هنگام اجرای سیستم لوله کشی در فصل سوز‌و‌سرما نگهداری از لوله‌های پوشانده نشده در مصالح برعلیه یخ‌زدگی و پارگی احتمالی است تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود . لذا اجرا کننده مکلف است بعداز اجرای سیستم لوله کشی و انجام آزمایش , آب کل سیستم را تخلیه کند و یا این که جهت انجام آزمایش از آب نمک با غلظت معلوم استعمال شود تا در شرایطی که آب در قسمتهایی از لوله باقی ماند قابلیت یخ‌زدگی آن کمتر شود و مشکلی متوجه لوله کشی ساختمان نباشد . قابل ذکر است هنگام نصب امکانات و شیرآلات آب نمک مذکور از سیستم بیرون گردد .

با اعتنا به این که فشار آب باطن سیستم گرمایش و سرمایش از کف تحت است و فشار زیاد کم است , می‌توان برای آزمایش از هوا با فشار ۸ توشه هم استعمال نمود . لازم به ذکر است این آزمایش تنها برای سیستم گرمایش و سرمایش از کف اجرا می شود و برای سایر سیستمها انجام نمیشود .

۹ – تعیین مسیر درست از سقف کاذب به سیستم بهداشتی

در صورت لوله کشی در سقف کاذب و اجرای لوله کشی در سقف , هنگام ورود لوله نیوپایپ از سقف کاذب به سیستمهای بهداشتی می بایست محل تقاطع دو دیوار تحت عنوان مسیر عمودی گزینش گردد تا مشکلی بوجود نیاید . به این دلیل که هیچ احتمالی برای نصب وسایل رفاهی یا این که تزئینی در کنج دیوار نیست و در صورت نصب وسایل مذکور در بقیه موقعیتهای دیوار آسیبی به لوله‌های دفن شده در کنج دیوار وارد نمیشود . و در‌این‌حالت‌ هیچ صدمه ای به لوله‌ها وارد نخواهد

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.