محدود بودن منابع و محافظت محیط زیست , لزوم بازیافت مواد و مصالح را دوری ناپذیر نموده است . نخاله­های حاصل از ساخت­وساز و تخریب پتانسیل قابل قبولی برای بازیافت دارا‌هستند . این مواد معمولاً فارغ از به کار گیری در زمین رها شده و یا این که دفن می­شوند لذا , بازیافت آنان ضمن حل مشکلات زیست محیطی منجر نگهداری منابع ارگانیک محدود هم می­گردد . نخاله­های ساختمانی را می­توان بعد از تفکیک و خرد کردن , سرند کرده و به‌عنوان سنگدانه در ساخت بتن استعمال کرد . همینطور در صنعت بازیافت , آنچه بعداز بازیافت لاستیک­های فرسوده بجا می­ماند پودر لاستیک و سیم‌های فلزی است . لذا , به کار گیری از این سیم­های فلزی در بتن علاوه بر رفع ایراد زیست محیطی , سبب بهبود خصوصیات مکانیکی بتن نیزمی­گردد . درین تحقیق به بررسی نقش الیاف فلزی بازیافتی در بتن دربردارنده سنگ‌دانه­های بازیافتی پرداخته شده‌است . درصد جایگزینی این مدل سنگدانه­ها با درشت­دانه­های ارگانیک به میزان % ۰ , % ۵۰ و % ۱۰۰ و میزان الیاف به‌کار رفته در طرح اختلاط­ها % ۵/۰ حجم بتن می­باشد . نتایج نشان بخشید که با اضافه کردن الیاف فلزی بازیافتی به بتن با سنگدانه­های بازیافتی , فقدان مقاومت این گونه بتن­ها جبران میشود .

ساخت مصالح قابل بازیافت با ادغام پلاستیک و نخاله ساختمانی

یک کدام از دانشمندان برنا دانش گاه آزاد واحد بردسیر غالب شد با تولید تغییر و تحول در پیوندهای مواد تشکیل دهنده پلاستیک و مخلوط این مواد با نخاله‌های ساختمانی , مصالح قابل بازیافت ایجاد نماید . حمل نخاله ساختمانی شمال تهران

غلامرضا فروغی , علم آموخته کالج آزاد واحد بردسیر و اختراع کننده این طرح در اظهار کرد و گو با خبر نگار مجموعه علم و فناوری خبرگزاری آنا در رابطه اهمیت این طرح با عنوان«مصالح بازیافتی جایگزین سیمان از مواد پلاستیکی بازیافتی با استعمال از نخاله‌های ساختمانی» خاطرنشان کرد : زباله‌های زیست محیطی تجزیه ناپذیر اعم از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و نخاله‌های ساختمانی یکی مهم ترین دغدغه‌های دوست داران محیط زیست است . ما در‌این طرح توانسته‌ایم با مخلوط پلاستیک و نخاله‌های ساختمانی , مصالحی ایجاد کنیم که علاوه بر مزیت‌های مصالح سیمانی , پس از پایان یافتن قدمت اثر گذار مجدد امکان بازیافت داشته باشند .

عضو باشگاه محققان برنا دانشکده آزاد اسلامی بردسیر , سبک بودن , مقاومت بالا ( بجهت تخریب ناپذیری لینک و پیوند ) , سولفاته نشدن و خوردگی نداشتن و قابل استعمال بودن تحت عنوان نمای ساختمان را اعم از مزایای این طرح برشمرد و اعلام‌کرد : این طرح براساس تغییر و تحول لینک انجام شده و تمام فرآیند حرارت آن براساس بازه‌ای از دما بوده که در آن تغییر‌و تحول لینک و پیوند انجام می گیرد .

عضو بنیان حمایت از نخبگان سرزمین اظهار‌کرد : کلیه وسایل مایحتاج فضای سبز اعم از میز , صندلی , نیمکت , مجسمه , سنگ , فرش و . . . که با سیمان تشکیل‌شده را می‌توان از این مصالح ساخت .

این طرح برنده به اخذ مدرک طومار ثبت ابتکار به شماره ۵۶۹۱۰ از سازمان کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت‌های صنعتی شده و در چهاردهمین عصر نمایشگاه فی مابین المللی ابداعات , اختراعات و مالکیت‌های صنعتی ارشمیدس روسیه هم گردن آویز طلا جواهرات و دیپلم افتخار ویژه را از آن خویش نموده است .

بازیافت نخاله های ساختمانی ارثیه از زمین‌لرزه کرمانشاه

به گفته فریدون یاوری نائب رئیس فنی سازمان کل محیط زیست استان کرمانشاه به گزارش زیست آنلاین , در شهر سرپل ذهاب دو نقطه و در بقیه شهرهای زمین‌لرزه زده هم نقاطی رقم خورده تا بعداز آوار برداری , نخاله های ساختمانی به آن بخشها انتقال یابند . او همینطور اظهار داشت در بخشها روستایی برای اگر‌چه ده هم یک محل برای تخلیه و گردآوری نخاله های ساختمانی معلوم شده‌است .

نائب رئیس فنی سازمان محیط زیست کرمانشاه خاطر نشان کرد : قرار است نخاله های گردآوری شده بازیافت شود و در کارها تجدید بنا و سیار کارها ذیل بنایی و عمرانی مورد استعمال قرار گیرد .

آبادان به احداث کارخانه بازیافت نخاله ساختمانی نیاز دارااست

رییس سازمان حفاظت محیط زیست آبادان اعلام‌کرد : وجود نخاله های ساختمانی در بخشها شهری آبادان یکی‌از مشکل ها زیست محیطی است که نیاز است کارخانه بازیافت نخاله ساختمانی در‌این شهر احداث شود .

علی فتحی نیا روز یک شنبه به مناسبت روز زمین تمیز ذکر کرد : بعد از پایان نزاع ناخواسته و آغاز نوسازی منازل مسکونی و اداری در آبادان با انبوهی از نخاله های ساختمانی روبه رو شدیم .

او بابیان این‌که بازیافت نخاله های ساختمانی یک مجال است , بیان کرد : با احداث کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی علاوه بر ساخت عمل اقتصادی می توان سالم مردمان را تضمین کرد .

فتحی نیا افزود : در جهان نخاله های ساختمانی را معادن شهری می نامند , و می توان خشت , سیمان , خاک , ماسه و اشکال مصالح قابل بازیافت ساختمانی را تفکیک و بازآوری کرد .

او اظهار‌کرد : اکنون نخاله های ساختمانی در نزدیکی شهر آبادان تلمبار شده و علاوه بر آشیانه گزینی جانوران موذی , سگ های ولگرد و تجمع اشکال حشره‌ها , موجب ساخت بیماری برای شهروندان می شود .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست آبادان بابیان این‌که برای احداث کارخانه بازیافت پیگیری اضطراری صورت گرفته , افزود : امید‌است‌ شهرداری آبادان برای احداث کارخانه بازیافت نخاله های ساختمانی به‌دنبال جذب سرمایه گذار باشد .

روز جهانی زمین تمیز سالانه در ۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت ماه رگزار و به تمامی مردمان روی زمین تذکر می شود که نباید سیاره خویش ‘ زمین ‘ را فراموش نمایند و بایستی به تامل مراقبت آن باشند .

خیر به انبان های پلاستیکی تحت عنوان شعار سال جاری روز زمین منزه اعلام شده‌است .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.