یک کدام از کارهایی که مالکان ساختمان از آن متنفر می باشند , پرشدن چاه و در ادامه‎ی آن تخلیه چاه می‎باشد . در واقع یک کدام از آرزوهای هر صاحب و مالک ساختمانی این است که چاه ساختمان آن نیازی به تخلیه چاه نداشته باشد و در صورتی روی چاه مالامال شود و نیاز به تخلیه چاه داشته باشد , بدترین روز برای آن صاحب و مالک است . چاه بازکنی مشهد

این اندیشه در عامه مردم به همین صورت است که تخلیه چاه یک امری متنفر می‎باشد . البته این این طور که تفکر می‎کنیم نیست . تخلیه چاه ایمن کردن چاه و ساختمان است . در حالتی که تخلیه چاه صورت نگیرد و چاه به طور مالامال باقی بماند قابلیت ریزش چاه و به تبع آن ساختمان موجود هست .

تخلیه چاه فواید اکثری دارااست که مهم‌ترین آن ایمن کردن ساختمان از بابت ریزش است . ولی چه عالی است که‌این دستور ( تخلیه چاه ) در طول مطلوب صورت پذیرد . زمان مطلوب برای تخلیه چاه قبلی از سرریز شدن چاه است . نسبتاً تمام مالکین ساختمان بعد از لبریز شدن و سرریز شدن چاه مبادرت به تخلیه چاه می‎نمایند . ولی خوبتر است پیشین از سرریز شدن چاه این عمل ( تخلیه چاه ) صورت گیرد . یعنی تخلیه چاه پیش از موعد ( پیش از مالامال شدن چاه ) صورت بپذیرد . دراین‌صورت صدمات وارده به چاه و ساختمان به دست‌کم کاهش می‎یابد .

همانطور که گفته شد , تخلیه چاه پیش از موعد عمل دوچندان مفیدی است . کسانی که چاه آنان لبریز می‎شود صرفا مبادرت به تخلیه چاه می‎نمایند و اندیشه می‎کنند با تخلیه چاه نقص‌ آن‌ها حل خواهد شد و دیگر نیازی به تخلیه چاه پیدا نخواهند کرد . ولی این طور نیست . پروسه تخلیه چاه اختلال را برای مدتی حل می‎کند و بعد از مدتی گشوده نیز می بایست مبادرت به تخلیه چاه کرد . برای این‌که دیگر نیازی به تخلیه چاه نباشد می بایست پس از پروسه تخلیه چاه مبادرت به لایروبی چاه نمود . تخلیه چاه و آنگاه لایروبی چاه در مراحل تنگاتنگی می باشند که از پرشدن سرعت بالا چاه خودداری می‎کنند .

روش عمل لایروبی بدین صورت است که بعداز تخلیه چاه و خالی شدن چاه شخصی وارد چاه شده و مبادرت به تراشیدن لایه‎های زائد می‎نماید . این فعالیت را آنقدر انجام می‎دهد تا لایه زائد از دربین رفته و لایه خاک رویت شود .

درصورتی که بخواهید در دوران طولانی نیازی به تخلیه چاه نداشته باشید بایستی بعداز پروسه تخلیه چاه مبادرت به لایروبی چاه فرمائید . مهم‌ترین مزیت لایروبی بعد از تخلیه چاه , زنده شدن چاه است . لایروبی را می‎توان زنده کردن چاه نامید چون با انجام این فعالیت قابلیت و امکان تنفس برای چاه آماده شده و می‎تواند به راحتی آب را در خویش جذب نماید . در حالتی که بعداز تخلیه چاه , لایروبی صورت گیرد , لایه‎های مازاد چاه که به طور رسوب بر دیواره و کف آن چسبیده‎اند از دربین می‎رود و چاه نفسی نو می‎کند .

همان گونه که می‎دانید مبنای عمل چاه فاضلاب , بر جذب آب و فاضلاب است . زمانی مواد مازاد روی دیواره و کف رسوب می‎کنند قابلیت جذب برای چاه نیست و دیگر چاه همت مطلوب را از خویش نشان نمی‎دهد و بعداز مدتی لبریز می‎شود . با این نگاه , لایروبی بعد از تخلیه چاه یک فرمان حتمی است . چون در صورت عدم انجام آن عملا چاه عملکرد واجب را ندارد .

نکته مهمی که در‌این بین موجود هست این است که عملیات تخلیه چاه و پس از لایروبی می بایست بوسیله شرکت‎های تخلیه چاه رسمی صورت گیرد . در حالتی‌که کمپانی تخلیه چاه متبوع کارشناس این عمل نباشد با کم‎کاری و بی‎توجهی منجر ایجام مشکلات بعدی برای شما خواهند شد . شرکت‎های رسمی تخلیه چاه با نیروهای کارشناس تخلیه چاه و کارها چاه با رعایت نکات ایمنی و با اعتنا مبادرت به لایروبی و تخلیه چاه می‎نمایند .

شرکت‎های تخلیه چاه با در دست داشتن اشخاص با تجربه و کارشناس در قضیه تخلیه چاه و دیگر کارها چاه , تانکرهای حمل فاضلاب تخلیه چاه و وسایل مایحتاج جهت تخلیه چاه و لایروبی , این فعالیت را به راحتی برای شما انجام می‎دهند .

عوارض مالامال شدن چاه فاضلاب

مالامال شدن چاههای فاضلاب عارضه ها مختلفی دارااست که با تخلیه چاه قابلیت مشاهده موقعیت و بررسی ایراد وجود خواهد داشت . ما در‌این مقاله به طور کلی به بررسی عوارض لبریز شدن چاه خوا هیم پرداخت .

عارضه ها کلی مالامال شدن چاه به شرح ذیل است :

۱ – مال زمین

۲ – حجم چاه

۳ – مواد زائد درون چاه

۱ – کالا زمین

چاههای فاضلاب که نسبتاً در تمام ساختمانها و منازل موجود هست از گونه چاههای جذبی می‌باشند ; یعنی این دسته چاهها به محیطی برای جذب آب و فاضلاب جانور در آن نیاز دارا‌هستند . گذشته از حفر چاه بایستی زمین مطلوب برای آن گزینش کرد و برهمین اساس این دسته چاهها بایستی در زمینهایی با مال مطلوب حفر شوند تا همت عالی و قابل انتظاری داشته باشند و در حین زودتر از موعد لبریز نشوند و نیاز به تخلیه چاه نداشته باشند . زمین چاه یا این که به عبارتی محیط اطراف آن درست شده از دیواره و کف چاه است که خاک آن ها می بایست برای جذب آب و فاضلاب مطلوب باشد .

خاک اطراف چاه عمدتا دو جور دارااست .

الف ) زمینهای غیر شنی

ب ) زمینهای شنی

الف ) زمینهای غیر شنی

چاه فاضلاب در زمینهای غیر شنی که معمولا خاک است , زودتر مالامال میشود ; همانگونه که گفته شد زیرا چاههای فاضلاب از از مدل جذبی می‌باشند ( چاه جذبی ) و در‌این دسته زمینها , کشش و مکش خاک کم است و خاک مکنده خیر برای آب نیست , کم قطر بودن دیوار چاه فاضلاب و نداشتن انباری هم به لبریز شدن چاه یاری کرده و سرعت مالامال شدن آن را مضاعف می‌نمایند . به این ترتیب چاه فاضلاب در وقتی معلوم و در زمان کوتاهی به نسبت معمول , لبریز میشود و زودتر از سایر جور چاهها نیاز به تخلیه چاه خواهد بود .

ب ) زمینهای شنی

در زمین‎های شنی , احتمال پرشدن چاه فاضلاب به مراتب نسبت به زمین‎های غیر شنی و خاکی کمتر می‎باشد . ادله آن نیز خیلی روشن است . میان ذرات شن حفرههای ریز موجود هست که منجر نفوذ آب به باطن آن و جذب آب به وسیله زمین میشود . البته چاههای فاضلاب در‌این جور زمینها هم سازه به دلایلی لبریز شده و سرریز می گردند

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.