تعریف کول

به لوله‌های سیمانی بزرگ که در حوالی چاه قرار می دهند کول گفته می‌گردد . انگیزه از کول و کول گذاری در هنگام حفاری چاههای آب و فاضلاب دوری از ریزش خاک به باطن چاه است . استعمال از کول باطن چاه‌ها فراوان مطلوب است . استعمال از کول سبب خودداری از ریزش چاه و خاک می نماید .

زمان ساخت اولی کول بوسیله بشر به صدق معلوم نیست . کول در حین هزاران سال به گونه های و انواع متعدد و جنسهای مختلف وجود داشته است و در مورخ مدام تلویحا به آن اشاره شده‌است .  چاه بازکنی مشهد

گونه های کول

امروزه گونه های مختلفی از کول در بازار موجود است . معمولا فرآورده کول از بتن بوده به دو صورت گرد ( بنام میله ) و بیضی ( بنام انباری ) مورد مصرف قرار میگیرد . هریک از گونه های کول با اعتنا به دسته چاه مورد استعمال قرار می گیرد .

کول میله یا این که گرد :

کول گرد به قطرهای ۶۰ – ۷۰ – ۸۰ – ۹۰ – ۱۰۰ سانتی متر ساخت می گردد که طول آن ۲۵ سانتی متر و قطر هر طرف بتنی آن ۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر می باشد که سازه به قطر میله چاه حفر شده بوسیله مقنی مورد استعمال قرار می گیرد . برای تقویت کول از تسمه‌های فنری عدل بندی به کار گیری می شود . که در صورت ترک بر داشتن و زخم دیدن کول در هنگام جابجایی و تخلیه با خواص فنری که تسمه داراست موقعیت هندسی کول تا زمان کارگزاری مراقبت شود .

اشخاص متعددی رغبت دارا هستند که از کولهای میلگرد دار به جای کولهای دارنده تسمه به کار گیری نمایند لکن به این دلیل که بها میلگرد آپ تو دیت و مضاعف بالا می باشد مقرون به صرفه نیست . ضمن این‌که خمکاری میلگرد و بستن دو رمز آن هم برای قرار دادن در قالب کول زمان متعددی جهت ایجاد صرف می نماید . بدین ترتیب در کل ساخت کول با میلگرد به صرفه نیست .

بارگیری کول

بارگیری کولها هم خویش نکته مضاعف مهمی است . برای بارگیری کول به موارد ذیل دقت فرمائید .

– کول میله ۷۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و نیسان ۱۰ متر قابل بارگیری است .
– کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است .

لزوم بررسی مداوم موقعیت چاه فاضلاب

با به کارگیری روز افزون از چاههای فاضلاب و ارتقا رویدادها چاه و ریزش آن , این الزام موجود هست که موقعیت چاه فاضلاب بصورت مداوم سنجیده شود . به‌این معنا که هر سال شخصی کارشناس به اصول چاه فاضلاب , با مشاهده و بررسی موقعیت چاه و حجم فاضلاب باطن آن مبادرت متناسب جهت بهبود حالت چاه صورت پذیرد .

بررسی حالت چاه امری دارای اهمیت و لازم برای مالکان ساختمانها است که در حالتی‌که این عمل انجام نشود شاید سبب ساز پیدایش رویدادها ناراحت کننده شود . حوادثی که به راحتی می توان از آن‌ها خودداری کرد . تنها کافیست با اشخاص کارشناس این فعالیت تماس حاصل نمایید و درخواست مشورت نمایید . آنان شمارا ارشادوراهنمایی خواهند کرد .

ریزش چاه و ارتباط آن با بررسی مداوم حالت چاه

حتما شما نیز مضاعف چشم و شنیده اید که واقعه چاه فاضلاب جان اشخاص مختلفی را گرفته است . خبر ها ریزش چاه و حادثه ها چاه عنوان یک خبر‌ها رویدادها می‌باشند . یعنی به طور مداوم و روزمره رویدادها گوناگون ریزش و تخریب چاه صورت می‌دهد . به حیث شما چه چاههایی مبتلا ریزش می شوند؟ آیا چاههای جدید و جدید حفر شده ریزش می نمایند یا این که چاههای کهنه و قدیمی؟ گویا است که چاههای کهن و کهنه که به حالا خویش رها گردیده اند و کسی به آن ها اعتنا نمیکند مبتلا ریزش میگردند . چاههای فاضلابی که صاحبان آن‌ها هیچ توجهی به آنان ندارند و چه بسا شرایط آنان را بررسی نمیکنند . این چاهها می بایست بصورت مداوم و یک‌سری سال یکبار بررسی شوند و در صورت لزوم تخلیه یا این که لایروبی شوند . بررسی مداوم حالت چاه در اینجا موءثر واقع می شود . در‌حالتی که این گونه چاهها بصورت مداوم یا این که در مقطع مداوم بررسی موقعیت شوند و مبادرت واجب جهت تعمیر و ترمیم آن‌ها صورت پذیرد دیگر حادثه ها ریزش چاهها روی نمی دهد .

پرشدن و سرریز شدن چاه و ارتباط آن با بررسی مداوم حالت چاه

در حالتی که چاه فاضلاب در شرایط ایده آل باشد به خیر فاضلاب را باطن خویش جذب می نماید ولی چنانچه حالت و شرایط ایده آل نباشد فاضلاب داخل چاه انباشه می شود و بعداز مدتی از چاه خارج می‌زند و چاه سرریز می شود . چاه فاضلاب می بایست به موقع تخلیه شود تا دیگر سبب بالا داخل شدن فاضلاب از لوله ها نباشیم . البته این زمینه چه ارتباطی با بررسی مداوم دارد؟ خیلی واضع است . در حالتی که موقعیت چاه فاضلاب بصورت مداوم سنجیده شود و در صورت لزوم مبادرت متناسب صورت پذیرد دیگر فاضلاب از لوله ها بالا نمی زند و چاه سرریز نمیشود . با بررسی به موقع و مبادرت متناسب می توان جلوی این اتفاقات را گرفت .

بررسی به موقع حالت چاه و مبادرت متناسب می توان زیاد اثرگذار واقع شود . با این عمل در حالتی‌که چاه نیاز به تخلیه داشته باشد , تخلیه چاه صورت می‌گیرد و در شرایطی که نیاز به لایروبی داشته باشد اشخاص لایروبی این فعالیت را انجام خواهد بخشید . به طور کلی بررسی شرایط چاه زیاد کلیدی و اضطراری است و می بایست به آن اعتنا کافی داشت .

چه افرادی مبادرت به بررسی شرایط چاه می کنند؟

متولی مهم این عمل موسسه ها تخلیه چاه میباشند . موسسات تخلیه چاه قبلی از مبادرت حالت چاه را بررسی می نمایند و بعد از آن عمل خویش را شروع میکنند . همینطور بررسی مداوم موقعیت چاه اعم از فعالیتهای شرکت های تخلیه چاه به شمار می‌رود . شرکت های تخلیه چاه با مشورت و بررسی موقعیت چاه میتوانند شمارا ارشاد نمایند . مطلقا مشورت با شرکت ها تخلیه چاه برای شما اثر گذار خواهد بود .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.