فرماندار خرم‌آباد از وضعيت «پل شكسته» اين شهرستان انتقاد كرد . به نقل از خبر نگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) در لرستان , محمد صارمي‌زاده در جلسه‌ي بررسي و حل مشكل ورودي‌هاي شهر خرم‌آباد در عده مديران دستگاه‌هاي اجرايي با انتقاد از وضعيت كنوني پل شكسته‌ي خرم‌آباد و حريم آن به‌عنوان يكي از اماكن تاريخي بنا شده در ورودي شهر , يادآورشد : اين مكان تاريخي اكنون به محل جمع‌آوري آشغال و نخاله‌هاي ساختماني تبديل شده‌است و با وجود عمر آن هيچ نظارتي روي آن انجام نمي‌شود . وي تاكيد كرد : ضرورت دارااست كه سازمان كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان هرچه سريع‌تر برنامه‌هايي براي سامان‌دهي اين مكان تاريخي اجرا كند تا منظر و چشم‌انداز مناسبي در ورودي شهر به‌نمايش درآيد . در اين ارتباط , سيروس ابراهيمي ـ مدير سازمان كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان لرستان ـ نيز با اشاره به وضعيت نابه‌سامان پل شكسته‌ي خرم‌آباد از اختصاص ۲/۵ ميليارد ريال براي آسيب‌شناسي و بازسازی اين اثر تاريخي در سال ۱۳۸۵ خبرداد و بیان کرد : با اعتنا به اين‌كه اين پل از جمله‌ي قديمي‌ترين پل‌هاي تاريخي استان است , ضرورت دارااست كه هرچه سريع‌تر نسبت به تجدید بنا و بازسازي آن مبادرت شود . حمل نخاله شرق تهران

۵۰ هكتار زمين براي بسط فضاي سبز صنايع فولاد اختصاص يافت صنايع فولاد ۴۰۰ ميليون ريال جهت تخليه نخاله هزينه كرده است

مديرعامل اداره پاركها و فضاي سبز اهواز اعلام کرد : با همكاري شهرداري اهواز و سازمان مسكن و شهرسازي ۵۰ هكتار زمين به خواسته بسط فضاي سبز محدوده شهر به صنايع فولاد اختصاص يافت . عيسي زارع‌محمدي به خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) ناحیه خوزستان , اظهار داشت : اینک صنايع فولاد ۴۰۰ ميليون ريال جهت تخليه نخاله در اين محدوده هزينه كرده است . وي افزود : اختصاص اين بخش به صنايع فولاد ۲ برابر سرانه فضاي هر ساله شهرداري اهواز است

مديرکل خط مش و ترابري استان گلستان با ارسال نامه‌اي به نائب رئیس استاندار : روستاييان از ريختن آشغال و نخاله در حاشيه‌ي راه‌ها خودداري كنند

مديرکل شیوه و ترابري استان گلستان با ارسال نامه‌اي به معاونت عمراني استانداري گلستان , خواهان همت بيشتر دهياري‌ها و شوراهاي اسلامي روستاها جهت جلوگيري از تخليه آشغال و نخاله بوسیله روستائيان در مسير راه‌ها شد . به نقل از خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) حوزه‌ خزر , در اين طومار تاکيد شده‌است : تخليه آشغال و نخاله در مسير راه‌ها , علاوه بر تهديد بهداشت عمومي مردمان , به کار گیری کنندگان از راه‌هاي استان را با مناظر زشت و اسفباري مواجه مي‌کند و تهديدي براي طبيعت استان است . مديرکل رویه و ترابري گلستان در اين طومار به ماده ۷ ضابطه ايمني راه‌ها و سامانه ریلی اشاره کرده و گفته است : بر پایه ی اين ضابطه تخليه آشغال و نخاله در حريم قانوني راه‌ها ممنوع است و با خلاف کاران برخورد قانوني مي‌شود . گفتني است , نائب رئیس عمراني استاندار گلستان اين طومار را جهت اطلاع , هماهنگي و برنامه‌ريزي براي پاکسازي حريم راه‌هاي محدوده قانوني هر قریه , براي کليه بخشداران گلستان ارسال کرده است .

براساس يك پژوهش : توليد روزمره ۱۸ هزار بدن نخاله ساختماني از مشكلات سيستم مديريت مواد زايد شهري تهران است

يكي از مشكلات سيستم مديريت مواد زايد جامد شهري تهران توليد روزمره حدود ۱۸ هزار بدن خاك و نخاله است كه دفع اين مواد علاوه بر مسايل اقتصادي سبب آلودگي‌هاي زيست محيطي نيز مي‌شود .

به نقل از خبر نگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) , مواد زايد جامد كه از تغيير اوضاع , تعمير و از تازه سازه كردن سازه‌ها از قبيل راه‌ها و يا ساختمان‌هاي مسكوني و تجاري و اداري و . . . . در شهرها حاصل مي‌شود نخاله‌هاي ساختماني ناميده مي‌شود .

اما اصطلاحا اين تصحیح فقط به نخاله‌هاي ساختماني محدود نيست بلكه مشتمل بر تمامي مصالح از قبيل سنگ‌ها , آجرها , بلوك‌ها , سنگ گچ‌ها , فولاد , شيشه , الوار , مصالح حاصل از لوله كشي و برق كشي , پوشش آسفالت بام و . . . . نيز مي‌باشد كه اين مواد يا به وسيله خویش محيط زيست توليد شده‌اند ( نظير حادثه ها طبيعي زلزله‌ها , توفان‌ها , گردبادها , سيلابها و . . . ) و يا حاصل عمليات ساخت و تخريب مي‌باشند .

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه ميانگين قدمت مفيد ساختمان‌ها در كشورهاي دنیا حدود ۴۰ سال مي‌باشد . قدمت ساختمانها در ايران ۳۰ سال برآورد شده‌است و با دقت به اين كه حدود ۲۵ درصد بافت شهري در كشورهاي دنیا فرسوده تشخيص داده شده‌است – اين عدد در ايران ۶۰ درصد بر‌آورد شده‌است – و با دقت به پرورش جمعيت , نياز فزاينده‌اي به احداث ساختمان‌هاي جديد موجود هست كه انجام اين فرايند اندازه زيادي نخاله‌هاي ساختماني توليد خواهد كرد , بديهي است بازيافت اين نخاله‌هاي ساختماني علاوه بر توليد مواد و انرژي , به محافظت محيط زيست كمك خواهد كرد .

كمك به محافظت محيط زيست به دو صورت به وقوع پیوستن مي‌يابد ; يكي كاهش استخراج مواد اوليه از منابع طبيعي و ديگري كاهش آلودگي‌هاي ناشي از انباشت اين مواد در طبيعت ; همچنين با اعتنا به دفع ناصحيح , مواد زايد جامد حاصل از پروژه‌هاي عمراني در شهرهاي متعدد و انباشت حجم عظيمي از نخاله‌هاي ساختماني در نقاط گوناگون كشور و نيز با اعتنا به اين كه بيشتر بخشها كشور ما به گونه‌هاي متفاوت در گیر حادثه ها و بلاياي طبيعي نظير سيل , ز‌لزله و . . . . مي‌باشد كه منجر بوجود وارد شدن مقادير زيادي از نخاله‌هاي ساختماني مي‌شود ضرورت و اهميت تحقيق بيشتر در مسئله بازيافت مواد زايد جامد حاصل از فعاليت‌هاي عمراني و به کار گیری دوباره از آنان در پروژه‌هاي ساختماني و عمراني معین مي‌شود .

محمدعلي عبدلي معلم دانشكده محيط زيست دانش گاه تهران و حميد هاشمي دانشجوي كارشناسي ارشد دانشكده محيط زيست دانشکده تهران در تحقيقي راهكارهاي بازيافت نخاله‌هاي ساختمان را بررسي و تاكيد كرده‌اند : بايد راهكارهاي مناسبي را جهت هر چه اقتصادي كردن اين فرايند حیث كرد كه يكي از اين راهكارها اين است كه دولت سوبسيد مواد معدني و تازه را كاهش داده و در كنار آن ماليات مكان‌هاي دفن نخاله‌هاي ساختماني‌ را افزايش دهند . دولت بايد در جست و جوي راه‌هايي براي توسعه و گسترش بازارهاي مواد بازيافتي باشد زيرا دراختیار بودن و رونق بازارهاي محلي و منطقه‌يي براي مواد بازيافتي جهت موفقيت‌هاي طولاني بازيافت مواد زايد ناشي از ساخت و تخريب ضروري است .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.