رویدادها چاه از قبیل ریزش ناگهانی دهانه چاه

طبق آمارهای جان دار , کلیه ساله رقم بالایی از رویدادها مجموعه نجات اداره آتش‌نشانی را حادثه ها چاه فاضلاب تشکیل میدهد و واضح است در هر مورد از این مورد ها , تلفات جانی و مالی فراوانی را هم به همراه داشته است .  باز کردن چاه
از سالها قبلی تا به امروز هزاران رینگ چاه با سلیقه‌های گوناگون درگوشه و کنار پایتخت حفاری شده که رویدادها مختلف ناشی از این چاه هاهر روزه یقه گیر شهروندان شده و جان آن ها را به خطر می اندازد . از سوی دیگر زیرا این چاه ها با گذشت زمان در گیر فرسودگی میشوند بدین ترتیب اشکال چاه ها همواره حامله واقعه ای ناراحت کننده برای مردمان میباشند , به همین منظور خطرها ناشی از تخریب بودن چاه , هنگامی معین می گردد که شخصی از ساکنان ساختمان ها با ریزش ناگهانی دهانه چاه مواجه شده و به عمق آن سقوط کرده و در تحت خروارها خاک و سنگ مدفون می گردد . به لحاظ میرسد تا‌زمانیکه حفر این چاه ها ادامه داشته و هیچ جایگزینی نیز برای این دسته بناها درنظر گرفته نشود , پیدایش رویدادها ناشی از آن , کماکان دوام خواهد داشت , اما برای کاهش رویدادها چاه واجب است ثبت ضوابط موردنیاز از طرف مسئولان کشوری به صورت دورازشوخی مورد دقت قرار گیرد و نیز چنین مهندسین ناظر دراحداث ایمن این دسته بناها نظار ت همیشگی داشته باشند . دراین راستا اداره حریق آدرس هم خویش رامسئول می داند تا مردمان را هرچه بیشتر از مخاطرات چاه ها باخبر سازد و شهروندان نیز حق دارا هستند داده ها بیشتری دراین خصوص داشته باشند و با دانش و درایت بیشتری خویش را از خطرها بدور نمایند . به همین دلیل مهندس محمود قدیری نائب رئیس پیشگیری اداره حریق آدرس تهران گفتگویی با ما داشته تا راجع‌به گونه های حادثه ها ناشی از چاه , چگونگی وقوع اتفاقات مرتبط با چاه ها و همینطور روش های پیشگیری از این رویدادها توضیح دهد که مشروح این گفتمان را به‌دنبال می‌خوانیم : به صورت کلی در مرزوبوم مخصوصا درکلان شهر تهران چه جور چاه هایی موجود است و یا این که نیز فعلا نیز چنان حفر می شود؟ چاه های تهران به طور کلی دو جور می‌باشند , یکی چاه های آب و دیگری چاه های فاضلابکدام چاه ها واقعه ساز هستند؟ هر دو دسته چاه می‌تواند اتفاق خیز باشداما معمولا چاه های فاضلاب از فراوانی و پتانسیل بیشتری در زمینه‌ی پیدایش رویدادها مرگبار برخوردارند . آیا برای حفر چاه ها نیاز به به دست آوردن مجوز است؟ اساسا برای حفرچاه فاضلاب نیازی به به دست آوردن مجوز نیست البته برای چاه های آب حتما بایستی اذن حفر چاه از اداره آب اخذ شود . اشخاص و کارگرانی که در قضیه حفرچاه ها عمل می کنندآیا از سوی ارگان ویا نهاد مسئولی ( مثل شهرداری ها ) نظارتی بر عمل آنان وجود دارد؟ بر پایه ی اطلاعاتی که در اختیار ما جای دارد هیچ اداره ویا نهادی برفعالیت این اشخاص آنالیز و کنترلی ندارند .
رویدادها چاه متاسفانه هرساله موجب مرگ و یا این که صدمه دیدن اشخاص می شود , از حیث اداره حریق آدرس مهم‌ترین نکات ایمنی برای به دست‌کم رساندن وقوع این نوع حادثه ها چیست؟ در صورتیکه اصول ایمنی و علمی در حفرچاه از سمت مهندسان , پیمانکاران وهمچنین مقنی ها و چاهکن ها همانند تمام شغل های عمرانی دیگر در حیث گرفته شود می‌توانیم امیدوار باشیم که تعداد این نوع رویدادها به دست کم رسد .

برخی ازمهم ترین اصول ایمنی چاه فاضلاب عبارتند از :

الف – شناسایی مدل خاک محل متبوع برای حفرچاه و انجام تمهیدات ایمنی برای مقاوم سازی دهانه چاه در فرایند گوناگون

ب – بررسی مسافت نقطه متبوع جهت حفرچاه با چاه های جانور و کهن : در شرایطی که مسافت چاه ها کم باشددرهنگام حفرچاه هرلحظه قابلیت داراست محتویات چاه همسایه به باطن چاه نو سازنفوذ کرده و به باطن آن تخلیه شود که‌این موقعیت مسلما سبب ساز پیدایش رویدادها خطرناک و مرگ آفرین می شود .

ج – به کار گیری از ابزار و اثاثیه استاندارد و قابل اعتماد : استفاده چرخ چاه های غیرمقاوم و شکسته و یا این که طناب های غیر مقاوم و یا این که مقاوم مصدوم می‌تواند احتمال سقوط افرادویا دپو و ظروف انتقال خاک را ارتقا داده ومنجر به جراحت دیدگی و مرگ اشخاص شود .

د – زمانی که یک مستخدم درگیر حفاری در باطن چاه است , شخص دیگری تحت عنوان ناظر ایمنی بر بالای چاه بایستی وظیفه نگهداری از تمهیدات ایمنی و سقوط شی ها ء به درون چاه را برعهده گیرد .

ه – امکانات حفاظت شخصی مثل کلاه , کفش ایمنی , هارنس و دستکش مطلوب نقش مؤثر در کاهش مخاطرات چاه را ایفا می نماید .

و – گذشته از مبادرت به رفتن به داخل چاه بایستی از دوفاکتور حیاتی مطمئن بود : ۱ – عدم وجود گازهای سمی بویژه سولفید iیدروژن ( H2S ) در باطن چاه که تحت عنوان یکی مهمترین علل پیدایش حادثه ها مرگبار بشمار میاید و به کارگیری از دستگاه های گازسنج ویژه چاه برای این دستور مضاعف موءثر است . ۲ – ثبات و پایداری خاک دیواره های چاه ز – استعمال از نوروفروغ چاه با ولتاژ کم ( حداکثر ۴۸ ولت ) از ضروریات به شمار می‌آید زیرا ولتاژ بیشتر در باطن چاه که تن از جهات متعدد با خاک مرطوب رابطه داراست فوقالعاده خطرناک است و شاید منجر برق گرفتگی در درون چاه و در غایت مرگ اشخاص شود .

ح– پس از هرگونه بارندگی و یا این که نفوذ آب به اطراف رینگ چاه , رعایت تمام جوانب احتیاط برای انجام عملیات در درون چاه می بایست درنظرگرفته شود .

ط – تخلیه نخاله ها و خاک های چاه می بایست چه بسا الامکان در مسافت نسبتا بدور از چاه صورت بپذیرد . پیشنهاد می شود این مسافت کمتر از ۳ متر نباشد .

ی –چاه های فاضلاب درون منازل بویژه چاه های سابق ( اگرچه که منازل مرمت شده باشد ) به یک کدام از پتانسیل های خطر منزل های مردمان تبدیل شده‌است , برای اطمینان از عدم ریزش چاه رعایت این نکات حتمی است :

۱ – محل ظریف چاه برای ساکنین ساختمان نهفته نباشد .

۲ – ساکنین هرگونه شست زمین در محل چاه و یا این که ترک در دیوار های در حدود آن را دورازشوخی بگیرند .

۳ – درصورت نمناک بودن دیوارها , اطراف و یا این که کف زمین , مراتب را به یک کارشناس چاه برای

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.