شیشه سکوریت یا شیشه میرال که از گونه شیشه های نشکن است که طی یک شوک حرارتی روی شیشه های معمولی تولید می شود. این امر باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر حرارت و ضربه می شود. شیشه های سکوریت به آسانی شکسته نمی شوند و در صورت شکستگی به قطعات مکعبی، با لبه های صیقلی در می آیند که مانند شیشه های معمولی تیز و برنده و خطرناک نیستند. ما هر روزه با انواع گوناگون شیشه سکوریت در مکان های مختلف در ارتباط هستیم. شیشه سکوریت دربخش های مختلف صنعت مانند صنعت خودروسازی، ساختمان سازی، لوازم خانگی، ورزشی و … استفاده می شوند.

برش شیشه سکوریت و نصب شیشه سکوریت

شیشه سکوریت ها بعد از تولید قابلیت برش ندارند بنابراین باید قبل از تولید، سایز و سوراخ کاری های روی شیشه برای لولا و دستگیره و… مشخص و طراحی شده باشد؛ بنابراین برای نصب شیشه سکوریت باید از متخصصین نصاب، با ابزار آلات مورد نیاز این حرفه، کمک گرفت.

در ادامه به کاربردها و عوامل موثر بر قیمت شیشه سکوریت یا شیشه میرال می پردازیم.

شیشه سکوریت

انواع کاربردهای شیشه سکوریت

امروزه شیشه های سکوریت یا میرال به دلیل ویژگی هایی که دارند حرف اول را در صنعت شیشه سازی می زنند. از این رو شاهد کاربرد شیشه های نشکن در بیشتر فضاها و وسایلی که روزمره با آن ها در ارتباطیم، هستیم. در ادامه به کاربردهای مختلف شیشه سکوریت در ۳ صنعت اساسی و مختلف زندگی انسان می پردازیم.

کاربرد شیشه سکوریت در خودرو سازی

عمده ترین کاربرد این نوع شیشه در صنعت خودرو سازی، استفاده برای شیشه های خودرو می باشد. شیشه های میرال در هنگام وقوع تصادف و سانحه امنیت خوردرو و به همان نسبت امنیت جانی انسان را افزایش می دهند؛ چرا که به دلیل ویژگی های منحصربه فرد این شیشه ها، به قطعات تیز و برنده تبدیل نمی شوند.

کاربرد شیشه سکوریت در لوازم خانگی و صنعتی

طی سالیان گذشته به صورت عظیمی از شیشه های میرال در قسمت های مختلفی از صنعت استفاده شده است که کسی فکرش را هم نمی کرد. امروزه شیشه های نشکن در ساخت بسیاری از لوازم خانگی که از شیشه تولید می شوند مانند سینک های شیشه، شیشه بخاری ها، هودها، یخچال ها و اجاق گاز ها، میزهای LCD و… و نیز در تولید لوازم ورزشی مثل ساخت میزهای بیلیارد، فوتبال دستی و پینگ پنگ و  همچنین در ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی مانند تابلو برق های صنعتی، دستگاه های برش و CNC، دستگاه های چاپ تمام اتوماتیک و امثال اینها استفاده می شود که هم از لحاظ زیبایی سازه و هم ایمنی بهترین گزینه ی انتخابی می باشد.

کاربرد شیشه سکوریت در ساختمان سازی

در صنعت ساختمان سازی باید توجه داشت که نسبت به نیازی که داریم نوع شیشه را انتخاب کنیم. شیشه ها در قسمت های مختلف ساختمان مانند بالکنها، پارتیشن بندی، پنجره های ساختمان، درب های ورودی شیشه ای، پنل های حمام، نرده های شیشه ای، شیشه دکوراتیو، دربهای شیشه ای جلوی آسانسور و… استفاده می شوند؛ که با توجه به نیاز و درجه اهمیت هرکدام از ویژگی های عایق صوتی، عایق حرارتی، شفافیت پایین یا کدر بودن فضا، نما و زیبایی بصری، استحکام، ایمنی و … می توان از انواع شیشه های سکوریت ساختمانی استفاده کرد تا مکانی مطلوب و دلچسب را خلق کرد.

عوامل موثر بر قیمت شیشه سکوریت

عوامل بسیاری بر روی افزایش و یا کاهش قیمت شیشه سکوریت تاثیرگذار است که در ادامه بدان می پردازیم.

  1. شکل معمولی شیشه نشکن به صورت مربع و یا مستطیل است که قیمت آن، به‌ صورت نرمال محاسبه می گردد. چنانچه شخصی طرحی خاص مد نظر داشته باشد و یا حتی تمایل به استفاده از طرح سند بلاست که زیبایی دوچندانی نسبت به شیشه در حالت معمولی خوددارند استفاده کند؛ قیمت نیز به هم اندازه و بر طبق الگو خواسته شده محاسبه می گردد.
  2. یراق آلات و کیفیت و همچنین قطر و ضخامت شیشه از دیگر عوامل موثر بر روی قیمت شیشه سکوریت می باشد. محصولات بی‌ کیفیت، طبیعتا ارزان تر هم خواهد بود و مقاومت مطلوبی در برابر ضربه و حرارت نخواهد داشت. اینگونه شیشه ها حتی با تغییرات دمای محیط به‌ مرور ممکن است باعث ایجاد ترک و درنهایت شکستگی آن شود؛ که تکه های حاصل از شکستن آن، دارای لبه‌ های تیزی مانند شیشه های معمولی خواهد بود که امنیت مصرف کننده را به خطر می اندازد.
  3. شیشه ها در رنگ‌ های مختلف، قیمت های مختلفی نیز دارند. شیشه های میرال در رنگهای شیشه ساده، برنزی، دودی، مات، برفی، مسی، آبی، سوپر سیلور سبز، طلایی‌ و رفلکس تولید می شوند که هر کدام قیمت ها و مصارف متفاوتی دارند.
  4. جاسازی‌ ها و سوراخ‌کاری‌ های روی شیشه سکوریت یا همان شیشه میرال برای اتصال قفل، دستگیره و لولا اگر به‌ صورت متعارف و نرمال باشد، تأثیری بر هزینه نهایی شیشه ندارد، اما اگر نقشه ی جاسازی‌ ها بدلخواه شخص طراحی شده باشد، این امر هزینه ی نهایی را تغییر خواهد داد.

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.