یک کدام از تحت مشکلات شهرنشینی بخصوص در شهر ها و کلان شهر های در حال پیش رفت ساخت پسماند های ناشی از عمل های عمرانی و ساختمانی ناشی از تخریب , نوسازی , ساخت و ساز و پروژه های عمرانی میباشد . در شهر سبزوار ازسال۹۴ پسماندهای عمرانی وساختمانی ایجاد شده به روش مکانیزه
گردآوری و رئیس شده‌است . در این راستا ماشین های رویه و ساختمانی سوق‌دهی شده‌است که بعداز بارگیری این دسته پسماند ها به وب سایت های پردازش و دفن پسماندهای ساختمانی و عمرانی شهر سبزوار در وب سایت کمربندی جنوب شهر و تارنما شمال غرب توحید شهر منتقل و در محدوده های فراهم شده مبادرت به تخلیه میکنند . همینطور به مراد ارائه سرویس ها گردآوری پسماندهای ساختمانی به شهروندان ستادساماندهی خاک و ضایعات عمرانی وساختمانی مبادرت به استقرار ۳ دستگاه خودروی بازوغلتان و تنظیم مخزن های منحصربه‌فرد بوسیله سپرده گذاری بخش محرمانه کرده است .
یکی دیگر از بخش های حیاتی ستاد هدایت حوزه گشت و ارزیابی شهری است که فعلا این حوزه مجهز به یک تیم گشت شبانه روزی می‌باشد . وظیفه گشت های ستاد در اختیار گرفتن شبانه روزی خاکبرداری های مرحله شهر و خودداری از تخلیه غیر مجاز نخاله های ساختمانی در معابر و اطراف کمربندی ها و زمین های گشوده است . شایان ذکر است حضور کارشناسان اداره رئیس پسماند به خواسته دست یابی بی واسطه به داده ها ساخت و سازها و انتخاب میزان پسماند های تولیدی حاصل از خاکبرداری و حفاری و تخریب و هم نخاله های تولیدی حین عملیات ساخت و ساز و رئیس با صرفه این پسماند ها در مبدأ از اقدامات اثر گذار اداره رئیس پسماند شهرداری سبزوار میباشد . از سایر برنامه های نو در دست اجرا می شود به مطالعات پردازش و بازیافت پسماند های عمرانی , مکان یابی یکسری محل دفن تازه و مواقعی از این قبیل اشاره کرد . حمل نخاله در غرب تهران
– وب سایت دفن : اینک وبسایت دفن پسماندهای ساختمانی در جنوب کمربندی شهر و وب سایت دیگر درشمال غرب توحیدشهر شهرداری سبزوار جای‌دارد , وب سایت های مذکور با هماهنگی اداره به طور شبانه روزی پذیرای کامیون های خاک و نخاله های ساختمانی گردآوری و انتقال داده شده می‌باشد .
به خواسته پرهیز از دفن یا این که اختلاط پسماندهای عمرانی وساختمانی با خاک های مرغوب , جهت استعمال در تراز شهر در اختیار بخش ها و اداره فضای سبز قرار می‌گیرد . یکی دیگر از اقدامات ستاد سوق‌دهی به جهت اجرائی کردن شیوه طومار وزارت مرز و بوم استقرار نماینده مقیم در بخشها است براین اساس که در هر حوزه‌ از شهرداری یکی کارشناسان اداره رئیس پسماند ساکن که تلاش ایشان در تحت شرح داده می شود .
بعد از مراجعه شهروندان درخواست کننده صادر شدن پروانه ساختمانی به بخش ها شهرداری و ثبت درخواست جهت صادر شدن پروانه و بعداز طی روند رسمی و کارشناسی شهرداری , پروانه ساختمانی به متخصص اداره رئیس پسماند ساکن در هر حوزه‌ سپرده می شود . متخصص وظیفه دارااست مبتنی بر آموزشهای یادگرفتن شده نسبت به محاسبه میزان نخاله حاصل از تخریب ساختمانهای کهن و هم گودبرداری مبادرت و به صاحب و مالک اعلام کند . در صورت نیاز به بازدید , جهت اعلام میزان خاک و نخاله یک روز زمان واجب است . صاحب و مالک ساختمان یا این که زمین مبتنی بر ضوابط مکلف است جهت خاکبرداری و تخریب از پیمانکاران دارنده جواز که بوسیله اداره مدیر پسماند گزینش صلاحیت شده و دارنده جواز عمل هستند یکی را گزینش و با قرارداد مهر وامضاء شده تحویل متخصص ذی‌ربط کند . برهمین پایه و بعد از تشخیص پیمانکار خاکبرداری زیر محاسبه اداره انجام و از انتقال نخاله های حاصله به مکانهای غیر مجاز خودداری به کار میاید . دومی وظیفه حساس کارشناسان بومی انتخاب میزان نخاله های حاصل از ساخت و ساز است که بعداز اجرای فونداسیون ساخت می شود . متخصص مبتنی بر فرمولهای مو جود نخاله هائی که در زمان ساخت و ساز ایجاد خواهند شد را انتخاب و با صاحب و مالک در زمینه ی استعمال از مخزن های بازوغلتان قرارداد انعقاد مینماید . مراد از مخزن های بازوغلتان باکس های فلزی در دوسایز متعدد بزرگ و کوچک است که در محل پروژه نصب و کارگران ساختمانی حین فعالیت نخاله های ایجاد شده را در آن ریخته و بعد از کامل شدن گنجایش بوسیله اتومبیل آلات منحصربه‌فرد بارگیری و مخزن خالی جایگزین می‌شود به این ترتیب از ریختن نخاله های ساختمانی در معابر و جداول و باغچه های همسایه پروژه پرهیز به فعالیت آمده و این ضایعات به طور مکانیزه به وب سایت دفن حمل می گردند .
یکی دیگر از وظیفه‌های ستاد هدایت برخورد با متخلفین است . هرگاه راننده ای خلاف قوانین مبادرت به تخلیه نخاله در مکانهای غیر مجاز کند بر پایه ی ضابطه رئیس پسماند و مصوبات شورای اسلامی شهر سبزوار با ایشان برخورد و در صورت نیاز به مراجع ذیصلاح قضائی معرفی خواهد شد و در همین راستا خودروهای کمپرسی از جمله آبادی چرخ , تک , خاور و نیسان شناسائی و برای انها کارت صادر شده است . به سوی جلب شرکت کردن فعالان حوزه تخریب و خاکبردرای و حمل و نقل پسماندهای ساختمانی این اداره مبادرت به گردآوری بانک اطلاعاتی و هم دعوت از فعالان این حوزه نموده و یک‌سری گردهمایی با کمپانی رانندگان و مالکین خودروها برگزار و اینک نمایندگان این قشر از جامعه به اداره معرفی و سرگرم به کار درسمت اجرای مقررات در جهت بهبود منتخب محیط زیست شهری ذیل حیث اداره مدیر پسماند شهرداری سبزوار میباشند .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.