پیش از اتمام لوله کشی فاضلاب ساختمان و پایانی کردن آن برای اطمینان از انجام کار به شیوه درست می بایست این لوله کشی را آزمایش یا این که تست کرد که درین مقاله کاملا روش آزمایش لوله کشی فاضلاب ساختمان را شرح خوا‌هیم اعطا کرد . نصب شیرآلات

آزمایش لوله کشی فاضلاب و هواکش ساختمان در دو سطح صورت می‌گیرد و هر چند انجام این دو تراز تا حدودی به نیز مشابه میباشند ولی درین مقاله کاملا توضیح داده خواهند شد :

آزمایش مقدماتی : درین تست جریان ترقی کار لوله کشی گام به گام یا این که برای کل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان انجام می‌گیرد , این آزمایش را می توان با آب یا این که هوا انجام بخشید .
آزمایش پایانی : این آزمایش بعداز اتمام کار لوله کشی فاضلاب ساختمان و نصب تمامی اثاثیه بهداشتی و اتصالات اسباب مرتبط با سیستم لوله کشی انجام می‌گیرد , انجام این تست با هوا یا این که دود است .
در پی روش آزمایش هر کدام را به تفضیل شرح خوا هیم اعطا کرد ولی پیش از آن اطلاع از نکات آزمایش لوله کشی فاضلاب ساختمان لازم است :

مهیا کردن کلیه ابزار , وسایل , مصالح و کارگران ما یحتاج برای انجام آزمایش لوله کشی و رفع نقایص احتمالی برعهده پیمانکار یا این که نماینده آن در کارگاه است .
در جریان اجرای آزمایش بایستی از تامین فشار موردنظر تست اطمینان حاصل شود و بعداز تامین فشار دهانه محل ورود سیال وسیله تست به کانال لوله کشی بسته شود .
پیش از اجرای آزمایش و تایید لوله کشی فاضلاب ساختمان هیچ یک از اجزای سیستم لوله کشی نباید رنگ شوند یا این که پوشانیده شوند و کلیه اجزای لوله کشی فاضلاب و هواکش بایستی واضح و قابل بازرسی باشند .

روش آزمایش مقدماتی لوله کشی فاضلاب ساختمان

این تست در جریان ترقی کار لوله کشی فاضلاب و هواکش , نصیب به نصیب یا این که کل لوله کشی , با آب یا این که هوا و به مراد اطمینان از آب بندی و گاز بندی کانال لوله کشی فاضلاب انجام می‌گیرد .

آزمایش مقدماتی با آب

درین تست فشار می بایست دستکم ۳ متر ستون آب باشد .
در‌صورتی‌که برج باشد با به کارگیری از روزنه های بازدید که بر روی لوله های قائم نصب می شود کانال لوله کشی را به یک سری حوزه‌ تقسیم میکنیم و تست را در هر حوزه‌ به طور جدا انجام می‌دهیم , همانگونه که در ابتدا ذکر شد فشار تست در هر ناحیه و برای تمامی اجزای لوله کشی و اتصالات نباید از ۳ متر ستون آب کمتر باشد .
در هنگام اجرای تست می بایست همه دهانه های محل ورود و خروجی شاخه های افقی , لوله قائم و لوله افقی دارای اهمیت زیر ترین نصیب کانال فاضلاب و هم دهانه های دودکش می بایست مسدود و آب بند شود , توجه نمائید که در مسدود کردن این دهانه ها نباید از موادی احتمال ورود به سیستم لوله کشی و گرفتگی مسیر لوله ها را داراست به کار گیری کرد .
بازه این آزمایش ۱۵ دقیقه است و در‌این بازه کل سیستم می بایست سنجیده شود تا در صورت مشاهده نشت آب قطعه یا این که اتصال مربوط ترمیم یا این که بده بستان شود .
در صورت وجود نقص‌ , بعد از رفع آن مجددا تست را تکرار فرمائید .

آزمایش مقدماتی با هوا

فشار این تست می بایست ۵ پوند بر اینچ مربع یا این که به عبارتی حدود ۳ متر ستون آب باشد .
در هنگام اجرای آزمایش کلیه دهانه های خروجی و محل ورود و دهانه های هواکش می بایست مسدود و هوابند شوند ولی نباید از موادی که احتمال ورود آن‌ها به سیستم لوله کشی موجود است استعمال کرد .
مقطع اجرای این آزمایش ۱۵ دقیقه است و فشار تست سوای افزودن هوای مازاد نباید کم شود .
در صورتی فشار تست کاهش یافت بایستی همگی اجزا و اتصالات مورد بازرسی قرار گرفته و منشاء نقص‌ پیدا شده و رفع شود .
بعد از ترمیم قطعه یا این که اتصال و رفع ایراد می بایست تست را مجددا تکرار کرد .

روش آزمایش پایانی لوله کشی فاضلاب ساختمان

این تست بعداز خاتمه کار و نصب تمامی اسباب و اثاث انجام می‌گیرد , انجام این تست با هوا و یا این که دود شاید .

آزمایش آخرین با هوا

فشار تست ۲۵ میلی متر ستون آب باشد .
دهانه انتهای هواکش های فاضلاب و دهانه انتهای لوله افقی فاضلاب در ذیل ترین نصیب کانال لوله کشی می بایست مسدود و هوابند شوند .
در‌این تست فشار هوا با به کارگیری از یک فشار سنج یا این که یک آب نما نشان داده می شود .
مقطع اجرای این امتحان ۱۵ دقیقه است و فشار تست فارغ از افزودن هوای مازاد نباید کاهش یابد .
در صورتی فشار تست کم شد می بایست همه اجزا و اتصالات را بررسی کرد و بعداز یافتن منشاء ایراد آن را حل نمود .
بعد از ترمیم قطعه یا این که اتصال و رفع خلل بایستی تست را مجددا تکرار نمود .
آزمایش آخری با دود

آزمایش با دود در فشار ۲۵ میلی متر ستون آب صورت می‌گیرد .

درین آزمایش دهانه انتهای هواکش های فاضلاب و دهانه انتهای لوله افقی فاضلاب در ذیل ترین نصیب کانال لوله کشی بایستی مسدود و گازبند شوند .
آن‌گاه بوسیله دستگاه ایجاد دود به داخل سیستم لوله کشی دود فرستاده میشود تا از انتهای بالای لوله های قائم هواکش فاضلاب که هنوز مسدود نشده اند خروج دود مشاهده شود بعد دهانه لوله را می بندیم و تزریق دود را ادامه می‌دهیم تا فشار درون کانال به ۲۵ میلی متر ستون آب رسد .
آن‌گاه نظیر تست قبل فشار هوا با به کار گیری از یک فشار سنج یا این که یک آب نما نمایش داده می شود و آن را مقدار می‌گیریم .
مقطع آزمایش ۱۵ دقیقه است که در‌این زمان نباید فشار سوای افزودن دود مازاد کاهش یابد .
در شرایطی که فشار تست کاهش یابد و یا این که بوی دود در دور و بر شم شد بایستی اتصالات و سیستم لوله کشی فاضلاب سنجیده شود .
بعد از رفع نقص‌ , برای اطمینان خاطر مجدد همین پروسه را تکرار میکنیم .
نکته :

در شرایطی که لوله ها یا این که فتینگ های کانال لوله کشی پلاستیکی است , به کار بردن دود برای آزمایش آخرین سیستم لوله کشی فاضلاب مجاز نیست .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.