تقريباً بيش‌تر دستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي انجام فعالیت تهويه و خنک کردن محيط از گازهاي فريوني مثل R2 , R410a , R407a و . . . به کارگیری مي‌کنند که فقدان يا کمبود آن در اين سيستم ها تمامي سيکل تبريد را مختل کرده و با اختلال جدي مواجه مي‌کند ما در اين فراگیری قصد داريم که روش شارژ گاز R22 که بیشتر کولرهاي گازي با آن کار مي‌کنند را یادگرفتن دهيم و در آموزش‌هاي آنگاه به ادامه گازهاي R410a و R407a مي‌پردازيم . نصاب کولر گازی تهران

اولين نکته‌اي که بايد به آن دقت کرد زماني که يک سيستم سرماي کافي ندارد احتمال فقدان يا نبود گاز در آن سيستم زياد است که مفصلاً به آن مي‌پردازيم .

کولر گازي شما در ۳ شرایط نيازي به شارژ گاز داراست :

۱ . کولر نو نصب شده و تازه است .

شما زماني که يک کولر گازي را به‌صورت جدید از يک کمپانی دارای اعتبار خريداري مي‌کنيد و معمولاً به‌اندازه ۵ متر لوله گاز باطن سيستم کندانسور مبحوث شده‌است که شما بعداز اتمام نصب کولر گازي به‌صورت بی نقص بايد سيستم را وکيوم کنيد و از زماني که از وکيوم کردن سيستم و عدم وجود هوا و رطوبت مدر سيستم مطمئن شديد مي‌توانيد شير سرويس را بازکرده و گاز را به‌کل سيبتم منتقل کنيد ولی بايد به اين نکته دقت شود میزان گاز شرکتي که در سيستم موجود است تنها براي ۵ متر لوله کافي است و در صورت لوله‌کشي اضافي بايد اندازه گاز نیز بیشتر شود که معمولاً به ازاي هر يک متر لوله اضافي سيستم ۲۰ گرم گاز احتياج دارااست .
در صورتی کولر گازي نصب‌شده شما تنها از به عبارتی ۵ متر لوله اوليه استعمال نموده است نيازي به شارژ گاز اضافي در سيستم نيست ولي در صورتیکه سيستم شما در نصب اوليه بيشتر از ۵ متر لوله براي نصب به کارگیری نموده است براي شارژ گاز ان به ۳ طريق مي‌توان اين کار را انجام بخشید .

روش نخستین – وزني :

بهترين و اصولي‌ترين روشي که براي اين کار توصيه مي‌شود شار گازي وزني است زيرا شما مطمئنا از اندازه گازي جان دار در سيستم اطلاع داريد و ميدانيد که در حالتی که ۲ متر لوله در نصب طولانی تر کرده‌ايد بايد ۴۰ گرم گاز به سيستم بیشتر کرد که اين اصولي‌ترين روش و مطمئن‌ترين روش است براي اين کار است

روش دوم – آمپري :

اين روش بعداز از طریق نخستین مناسب‌ترين روش براي شارژ گاز کولر گازي است شارژ گاز به‌صورت آمپري بوده که از طريق آمپر دستگاه به ميزان گاز موردنياز در سيستم پي مي‌بريم .

روش سوم – گيج مانوفيلد :

روش سوم روش شارژ گاز از طريق گيج مانوفيلد است که روشِ مورد اطميناني نيست زيرا با اعتنا به دماي محيط و بسياري از پارامترهاي ديگر درصد خطاي بالايي داراست .

۲ . سيستم تماما فاقد گاز مي‌باشد .

وقتي با کولر مواجه مي‌شويد که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه مي‌شويد؟ مي‌توانيد والف شير سرويس را فشار دهيد در صورتیکه گاز بيرون زد يعني سيستم داراي مقداري گاز است ولي در صورتی‌که گازي بيرون نزد سيستم فاقد گاز است و بايد شارژ شود .

شما بايد قبلی از انجام هر جور شارژ گاز در اين موقعیت سيستم را وکيوم کنيد و از عدم وجود رطوبت و هوا در سيستم کاملاً مطمئن شويد در و بعد پیرو نشت‌يابي گشته و نشتي سيستم را حتما پيدا کنيد در صورت عدم انجام اين کار علاوه بر صرف هزينه و وقت در یک‌سری روز آينده شماره‌ي يک مشتري عصباني را روي گوشي خویش خواهيد ديد که براي انجام کار مجدد به شما پولي پرداخت نمي‌کند , شما‌را يک تعميرکار غيرحرفه‌اي مي‌داند و با شما انقطاع همکاري مي‌کند عالی اکنون در حالتی که از ارتفاع میزان لوله‌کشي کولر اطلاع دقيق داريد مي‌توانيد با مطالعه پلاک روز کولر به میزان گازي که براي ۵ متر لوله نصب‌شده روي کولر نياز دارااست پي برده و در صورت ۵ متر لوله‌کشي به عبارتی اندازه ثبت‌شده روي پلاک را با واحد سنجش شارژ نماييد و درصورتی که ارتفاع لوله بيش‌تر است به ازا هر ۱ متر ۲۰ گرم گاز شارژ نماييد .

ولي در‌صورتی‌که از ارتفاع دقيق لوله‌کشي به کار براي نصب کولر اطلاع دقيق نداريد مي‌توانيد از دو روش ديگر يعني شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با گيج مانوفيلد اين کار را انجام دهيد .

۳ . سيستم احتياج به شارژ کردن گاز ( افزودن ) داراست .

هنگام تعمير کولر از روش‌هاي زير مي‌توانيد متوجه شويد که اين کولر فقدان گاز دارااست :

۱ . با نصب گيج به سير سرويس و ارزیابی کردن آن‌که معمولاً فشار گاز در کولر گازي در هنگام کارکرد کمپرسور ۶۰ psi است .
عدم سرمادهي کافي در محيط نصب‌شده .
۲ . يخ زدن با برفک زدن فين‌هاي وی اپراتور در خالت سرمايش کولر
۳ . يخ زدن لوله رفت کندانسور ( لوله نازک )

وقتي با به کار گیری از روش‌هاي بالا متوجه فقدان گاز درسيستم شديد مي توانيد به چندين روش متعدد شارژ گاز را انجام دهيد که به آن مي‌پردازيم .
در اين موقعیت به دليل اينکه شما از اندازه گاز باطن سيستم اطلاعي نداريد يعني نمي‌دانيد که چه میزان گاز از سيستم خالي شده‌است پس مسلما نمي‌توانيد از میزان براي شارژ گاز به کار گیری کنيد مگر اينکه گاز سيستم را کاملاً خالي کرده و مجدد آن را کاملاً شارژ کنيد که با دقت به زیان آور بودن اين گاز براي محيط‌زيست و به‌صرفه نبودن از دید هزينه مالي اين کار به‌هيچ‌عنوان توصيه نمي‌شود پس شما مي‌توانيد از دو روش باقي ماند شارژ گاز کولر گازي را ادامه دهيد .

روش دوم شارژ گاز به وسيله آمپر متر است که مناسب‌ترين روش و دقيق‌تررين روش در اين وضعیت است .

شارژ گاز به وسيله گيج و مانوفيلد : اين آخرين روشي است که توصيه مي‌شود صورت بپذیرد زيرا نسبت به دماي هوا متغيير مي‌باشد .

نکته :
۱ . پیشین از انجام هرگونه شارژ گاز بايد نشتي سيستم را پيداکرده و پس از برطرف کردن آن حتماً سيستم را وکيوم کنيد و از خالي بودن آن از هرگونه رطوبت و هوا مطمئن شويد .

۲ . در صورتیکه شما در شرايطي بوديد که به دليل فقدان ابزار اضطراری نمي‌توانستيد از روش‌هاي بالا شارژ گاز کولر گازي را انجام دهيد مي‌توانيد از طریق ( دماي لوله گاز ) به کارگیری کنيد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.