ماجرای این چالش بزرگ با اسم فرونشست‌ زمین از ده سال ۸۰ در دشت‌های مرزو بوم تشدید شد و دربین دشت های سرزمین تهران با ۳۶ سانتیمتر فرونشست در مرکز جای‌دارد .  لوله بازکنی و تخلیه چاه
به نقل از خبر نگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران برنا , مسئله بالاتر از چالش است ; برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی مرگ خاموش دشت ها و شهرها را رقم زده است , بطوریکه بر پایه ی گزارشات قانونی هر ساله دو متر از تراز آبهای زیرزمینی ۶۰۰ دشت اساسی استانهای مرکزی افت می نماید و ما صرفا لکه های این چالش را می‌بینیم که کم آب شدن منابع آبی‌رنگ است .

ماجرای این معضل بزرگ با اسم فرونشست‌ زمین از ده سال ۸۰ در دشت‌های مرزو بوم تشدید شد و گردنبند بیشترین نشست نیز بر گردن دشت تهران با ۳۶ سانتیمتر فرونشست انداخته شد .

براساس این گزارش برداشت‌های بی‌رویه از چاه‌های غیرمجاز و حفر چاه‌های عمیق کشاورزی مجاز و غیر مجاز که از حدود ۵۰ سال قبلی کلید خورده و ولی کماکان نیز ادامه دارااست منجر ۲ برابر شدن نرخ فرونشست در دشت های مرزو بوم شده‌است .

طبق گفته مسولان ذی‌ربط برای عبور از اين معضل راهي جز مديريت مصرف نیست و در صورتی هر چه زودتر با برداشت هاي بي حد و مرز این دشتها تقابل نشود خیر صرفا با مرگ آبخوان مواجه خواهيم بود بلکه جان و جنس مردمان و تاسيسات شهر ها هم به خطر مي افتد .

قابل ذکر است که به همین بهانه برنامه احیاء و تعادل منتخب منابع آب زیرزمینی میهن در سال ۱۳۸۴ دارنده سطر اعتباری شد که تا به امروز سوای تطابق با وضعیت تورمی و هم بسترسازی انجام‌شده , از رویش ضروری برخوردار نشده و چه بسا سیر نزولی به خویش گرفته است علاوه بر این برنامه هایی براي جلوگيري از فرونشست و تعادل بخشي منابع آبي در پانزدهمين گرد هم آیی شوراي عالي آب به تصويب رسيد که قرار بوده است طي ۴ سال اجرايي شود .

افت مخازن فرونشست را رقم زد

می دانی نائب رئیس وزیر نیرو در کارها آب و آبفا هم چندی قبل اظهار‌کرد : اکنون با ۱۱۰ میلیارد متر مکعب کسری مخزن مواجه هستیم که همین فرمان فرونشست زمین را در‌پی داشته است و در بعضا بخش ها میانگین فرونشست زمین به ۳۶ سانتی‌متر نیز میرسد .

نباید فراموش کنیم که مهمترین رویکرد علاج و برون رفت از این موقعیت توجه در برداشت از آب های زیرزمینی است چراکه طبق آمارمقدار آبی رنگ که از ۷۰۰ هزار چاه در مرزوبوم بر می‌داریم نسبتاً به میزان تمام آبی رنگ است که هر سال به واسطه بارندگی به میهن داده می شود

با فرهنگ‌سازی اختلال فقدان آب برطرف شود , خیر با حفر چاه

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد : با فرهنگ‌سازی خلل فقدان آب برطرف شود .

به نقل از مجموعه استان های باشگاه خبرنگاران برنا ; آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار مدیریت اداره مجاهدت کشاورزی , مدیرکل و عده ای از پرسنل منابع ارگانیک و آبخیزداری استان قزوین اظهار‌کرد : این که مسئولان برای رفع فقدان آب به تفکر حفر چاه باشند , نگاهی خطا است و آنها به به عبارتی مقدار که میخواهند با حفر چاه فقدان آب را جبران کنند , با فرهنگ‌سازی به‌منظور پرهیز از مصرف بی‌رویه آب , می توانند این فعالیت را به‌صورت با اهمیت انجام دهند .

امام‌جمعه قزوین به خشکسالی سال‌های اخیر دشت قزوین اشاره كرد و افزود : مسئولان , قشرها تأثیرگذار , ائمه آدینه و جماعات بایستی به‌صورت بدون شوخی سرگرم این زمینه شوند , به این دلیل که در‌صورتی‌که دشت قزوین در گیر خشک‌سالی شود به‌سختی قابل احیا است .

او بابیان این که پدیده «قانون خواری» دلیل با اهمیت «کوه خواری» و «زمین‌خواری» است , تأکید کرد : برخی‌ها که خودشان می بایست حفظ کننده ضابطه باشند و مردمان دیده آرزو به آنان دوخته‌اند , با «قانون خواری» و «کنار گذاشتن مسئولان گرفتاری مند» , استدلال «کوه خواری» و «زمین‌خواری» می گردند .

آیت‌الله عابدینی اعلام‌کرد : با رعایت بی نقص ایمان , زهدو تقوا و مساله فقهی می توانیم از تخریب و از در بین رفتن محیط‌زیست پرهیز کنیم و هر چقدر به مساله فقهی پایبندی بیشتری داشته باشیم , محیط‌زیست سالم‌تری داریم .

 

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.