مدیرعامل اداره مدیر پسماند شهرداری مشهد مقدس خاطرنشان کرد : روزمره بیشتراز ۲۰ هزار بدن خاک و نخاله ساختمانی در شهر مشهد مقدس ساخت و جمع‌آوری می‌شود‌ . حمل نخاله ساختمانی مرکز تهران

به نقل از خبرگزاری عجم از شهر مشهد مقدس به گزارش رابطه ها همگانی اداره مدیر پسماند شهرداری شهر مشهد مقدس , علی نجفی در این سمت اظهار داشت : با دقت به توسعه شهرنشینی و در‌پی آن عملیات ساخت و ساز و عمل ساختمانی روزمره به صورت میانگین بیشتراز ۲۰ هزار بدن خاک و نخاله ساختمانی در مشهد مقدس ایجاد میشود ; که‌این میزان شهر مشهد مقدس را در شرایط هشدار قرار می دهد .

او در این باره تصریح کرد : ایجاد این میزان خاک و نخاله ساختمانی سبب شده‌است که محل تخلیه خاک و نخاله ما روبه پایان باشد و نهایتا تا انتهای همین سال ظرفیت نخواهد داشت و در صورتیکه اقدامی دراین باره صورت نگیرد و محل مطلوب گزینش و تأمین نشود با مشکلات عدیده روبه‌رو خوا هیم بود .

نجفی به دنبال افزود : خوشبختانه عملیات جمع‌آوری این ضایعات به صورت مکانیزه انجام میشود و فعلا ۲۱۳ دستگاه خودروی خاک و نخاله در مرحله شهر عمل و در این سمت در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ عدد جعبه اختصاصی خاک و نخاله هم موجود است .

او در پی تصریح کرد : خاک و ضایعات ساختمانی رها شده در شهرها و کناره آنان خطرها مضاعف متعددی برای محیط زیست و تندرست شهروندان به‌دنبال دارااست که می تواند منجر پیدایش بیماری سالک و مشکلات ریوی برای شهروندان شود که افزون بر آن منجر نازیبایی منظر شهر و برخی پیدایش سانحه می‌گردد .

نجفی همینطور یادآور شد : اکیپ‌های ویژه‌ای در زمینه‌ی ارزیابی بر تخلیه غیر مجاز موجود است که به صورت شبانه‌روزی مبادرت به گشت‌زنی می کنند که در صورت مشاهده با خلافکار برخورد رسمی صورت می گیرد و برابر قوانین جریمه و یا این که به دادگاه معرفی می‌گردد .

او از شهروندان مشهدی درخواست کرد در هنگام عملیات تعمیرات و ساخت و ساز از جعبه و خودروی حمل خاک و نخاله به کارگیری نموده و در طرح ویژه‌ای با تیتر «چشم ما باشید» شرکت کردن کنید این طرح در حقیقت برای پرهیز از تخلفات تخلیه غیر مجاز این ضایعات است که شهروندان می توانند با مشاهده هرگونه تخلف در این باره مراتب را با شماره تماس ۶۰۶۱۰۰۰ میان گذارند .

ضرورت مدیر کامیون‌های اختصاصی حمل نخاله‌های ساختمانی

رییس سازمان محیط زیست شهر تهران بابیان این که کامیون‌های منحصر به فرد حمل نخاله‌های ساختمانی می بایست مدیر و مجهز به GPS شوند , تاکید کرد : واجب است تصفیه‌خانه شیرابه راس دفع آراد کوه به‌روزرسانی شود .

به نقل از زیست آنلاین , محمدحسین بازگیر با اشاره به این که در حوزه مدیر پسماند شهر تهران دو تیم سرگرم عمل می باشند , اعلام‌کرد : یکی‌از آنان گود آبعلی است که پسماندهای عمرانی و نخاله‌های ساختمانی شهری دراین جا رئیس میگردند و دیگری مجتمع پردازش و دفع آرادکوه است که زباله‌های خانگی به آن‌جا حمل می‌گردد .

مدیر سازمان محیط زیست شهر تهران بابیان این‌که در تارنما آرادکوه روزمره بیش تر از ۸۰۰۰ بدن آشغال وارد می شود , تصریح کرد : جزء این زباله‌ها پردازش و بازیافت و گزیده دیگری به کمپوست تبدیل می گردند . همینطور یک آشغال سوز مرکزی ۲۰۰ تنی و محلی برای دفع پسماندهای طبی در‌این تارنما موجود هست .

بازگیر ادامه اعطا کرد : در گود آبعلی هم یک واحد بازیافت شن و ماسه به گنجایش حدود ۴۰۰۰ بدن و یک سیستم هاضم زباله‌سوز با گنجایش ۳۰۰ بدن برای ساخت برق از زباله‌ها موجود هست .

او با اشاره به این که روزمره به‌طور میانگین حدود ۵۰ هزار بدن نخاله‌های ساختمانی و پسماندهای عمرانی به گود آبعلی وارد میگردد , تصریح کرد : هر دو راس دفع پسماند آبعلی و آرادکوه نیاز دارا هستند تا به‌طور دائمی به‌روزرسانی شوند . خلل حیاتی ما در تارنما دفع پسماند آرادکوه متصاعد شدن بوی نامطبوعی از آن است تا جایی که در مسیر فرودگاه امام ( ره ) هم این رایحه احساس می شود .

مدیریت سازمان محیط زیست شهر تهران بابیان این‌که اختلال گود آبعلی هم طول آشغال و دپوی مضاعف در آن است , ذکر کرد : حجم متعددی از آشغال طی سالهای زیاد دراین مکان دپو شده‌ است . اگر‌چه که در سال‌های اخیر اقداماتی برای بهبود شرایط زیست‌محیطی این محل صورت گرفته البته هنوز کفاف نمی دهد .

او با تاکید بر این که کامیون‌های منحصر به فرد حمل نخاله‌های ساختمانی بایستی سوق دهی شوند و پیمانکاران حمل نخاله‌ها زیر مدیر مطلوب و هوشمند قرار بگیرند , ذکر کرد : کامیون‌های حمل نخاله بایستی مجهز به GPS شوند تا مسیر رفت وآمد آنان معلوم شود و قابلیت و امکان تخلیه آشغال در هر نقطه‌ای را نداشته باشند .

به گفته بازگیر در راس دفع آشغال آرادکوه هم شیرابه‌هایی ایجاد می شود که می بایست تصفیه شود و تصفیه‌خانه شیرابه این راءس دفع آشغال مجهز شدن و به‌روز شود .

به نقل از ایسنا , او در پایان با تاکید بر این‌که ایراد با اهمیت در قضیه مدیر پسماند تفکیک نکردن آشغال از مبدأ است , تصریح کرد : ‌ دراین باره بایستی زیرساخت‌های ضروری به وسیله شهرداری تهران مهیا شود آنگاه مبادرت به فرهنگ‌سازی و آموزش‌ کنیم تا پسماندهای تفکیک نشده در تراز شهر نداشته باشیم .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.