این روز ها بازار کولر تنوع زیاد متعددی پیدا نموده است ; از اشکال آبی‌رنگ با اقتدار ها و میزان های متعدد گرفته تا گازی ها و نسل جدیدشان که به عبارتی اسپلیت‌ها . .

تفاوت کولرهای آبی رنگ پوشالی با کولرهای آبی رنگ سلولزی در چیست؟

این روز ها بازار کولر تنوع فراوان متعددی پیدا نموده است ; از گونه های آبی‌رنگ با توان ها و میزان های گوناگون گرفته تا گازی ها و نسل جدیدشان که به عبارتی اسپلیت ها باشند… نصاب کولر آبی در تهران

کولر آبی‌رنگ پوشالی

کولرهای آبی رنگ با توان های متفاوت در بازار کشور ایران جان دار میباشند . معمولا اشکال ۵ , ۷ و ۱۲ هزار این کولرها که به دلیل کاربرد مضاعف در کشور‌ایران , به طور به طور کامل داخلی ایجاد می‌شوند , علاقه مندان بیشتری میان مردمان دارا هستند . اعدادی که توان کولرهای آبی‌رنگ را اعلام می نمایند , به ما نشان می دهند که آن کولر در هنگامی مشخص و معلوم , توان مکش و دمش چه میزان هوایی را دارااست .

هرچه توان موتور کولر آبی‌رنگ فراتر برود , یعنی اقتدار مکیدن هوای بیشتری نیز داراست و درنتیجه میتواند سرمای بیشتر و پرقدرت تری نیز به درون خانه بدمد . با این اکانت شما بایستی هنگام خرید کولرهای آبی‌رنگ , به گرمای حیطه ای که گذران زندگی می کنید و متراژ منزلتان دقت داشته باشید تا با تعیین کولری با توان مطلوب , خنکی مطلوبی نیز به فضای منزل تان در فصل‌تابستان بدهید . کولرهای آبی‌رنگ پوشالی یکی‌از پرکاربردترین و سابق ترین اشکال کولر مصرفی میان مردمان می باشند .

متخصص ها پیشنهاد میکنند برای بالا بردن بازده این کولرها , هر سال پوشال هایشان را عوض نمائید و آنان‌را در جوار آفتاب بی واسطه یا این که در فضاهای بسته که قابلیت و امکان رد و بدل شدن هوا به خیر و خوبی نیست , قرار ندهید . از معایب کولرهای پوشالی می شود به قابلیت و امکان جذب گردوخاک محیط به پوشال ها و انتقال آن ها به فضای منزل اشاره نمود .

مهمترین برتری کولرهای آبی‌رنگ نسبت به اشکال گازی نیز ارزش ذیل خیس و هزینه و نیاز دوچندان کمتر برای تعمیر احتمالی آنهاست . فراموش نکنید که شبکه کشی مطلوب در هوادهی و سرمادهی کولرهای آبی‌رنگ نقش مضاعف پررنگی دارااست . ضمن این که هزینه برق مصرفی با روشن کردن کولرهای آبی‌رنگ که دارنده برچسب انرژی B به بالا میباشند , فراوان کمتر از هزینه برق مصرفی ناشی از روشن کردن کولرهای گازی است .

کولر آبی رنگ سلولزی

نسبتاً تمام خصوصیت های کولرهای آبی رنگ سلولزی نظیر کولرهای آبی رنگ پوشالی است . با این تفاوت که در‌این کولرها به جای پوشال از پدهای سلولزی متراکم مستعمل شده‌است . مزیت پدهای سلولزی به پوشال ها نیز این است که نیاز به ردوبدل سالیانه ندارند و می توان حدود ۴ سال از هر پد برای یک دستگاه کولر به کار گیری کرد . مزیت دیگر این پدها آن است که به دلیل تراکم بالا , اذن ورود گردوغبار و ذرات ریز را به داخل پروانه موتور و درنهایت نیز محیط منزل نمی دهند .

از این رو متخصصین به کارگیری از کولرهایی با پد سلولزی را به جای کولرهای پوشالی به اشخاصی که در بخشها کثیف آب و هوایی ( نظیر شهرهای غربی سرزمین که با پدیده ریزگردها روبرو هستند ) معاش می نمایند , سفارش می دهند .

ضمن این که کالا و تراکم این پدها سبب می شود آب بیشتری جذب آن‌ها شود بدین ترتیب کولرهای دارنده پد سلولزی می‌توانند سرمایی بیشتر و یکنواخت خیس نسبت به کولرهای پوشالی به فضای منزل بدمند . ولی بایستی بدانید که پدهای سلولزی از پوشال پاره ای گران خیس می باشند و تمامی جا نمیتوان به راحتی آنان را پیدا کرد .

کولرهای آبی رنگ سلولزی بستگی به مارک و توان آن فی مابین ۱ تا ۱ . ۵ میلیون تومان در بازار قابل خریداری می باشند و خرید آن‌ها نسبت به کولرهای پوشالی مقرون به صرفه‌تر است .

کولرهای گازی

بیشترین کولرهای گازی مو جود در بازار جمهوری اسلامی ایران , برخلاف کولرهای آبی رنگ , قسمتی از برندهای فرنگی می‌باشند . توان سرمادهی گونه های کولرهای آبی رنگ ابدا قابل رقابت با سرمادهی کولرهای گازی نیست . این کولرها بیشتر برای مناطقی که دمای آنجا در فصل تابستان به بالای ۳۸ مرتبه سانتی گراد میرسد , مطلوب خیس است . ضمن این‌که در سرمای کولرهای گازی , دیگر خبری از رطوبت متعددی که در باد کولرهای آبی رنگ موجود هست , نیست .

از این رو می توان کولرهای گازی را برای شهرهای شرجی و ساحلی نیز زیاد مطلوب دانست . بزرگ ترین عیب کولرهای گازی که دوستداران آن را بین ایرانیان کاهش داده , مصرف بالای برق آنهاست . به نحوی که چه بسا کم مصرف ترین این کولرها نیز هزینه برق بالایی به دوش مصرف کننده می اندازند .

این در حالی است که صرف حیث از مصرف بالای برق , می توان در اختیار گرفتن دار بودن و تهیه میزان سرمادهی تا حد مناسب را قسمتی از شایسته ترین مزایای این کولرها دانست . نکته حائض اهمیت دیگری که در زمینه‌ی کولرهای گازی مطرح است , این است که به دلیل تجمع هوای گرم در پایین سقف , خوبتر است جهت کارکرد مطلوب خیس کولر گازی و صرفه جویی در مصرف برق , هنگام نصب پنل داخلی از نصاب دستگاه بخواهید اسپلیت دیواری را در صورت قابلیت در طول ۲ متری از کف نصب نماید .

در غایت نیز می بایست دقت داشته باشید که معمولا کولرهای گازی دارنده یک روزنه خروجی سوز و سرما میباشند و نمیتوان از یک دستگاه برای خنک کردن تمام تالار ها و اتاق ها یاری گرفت .

کولرهای اسپلیت

اسپلیت ها نسل تازه کولرهای گازی میباشند که نسبتاً اکثری از مشکلات آنان مثل مصرف برق بالا را پشت راز نهاده اند و به همین منظور نیز دوستداران بیشتری نسبت به کولرهای گازی دارا‌هستند . کولرهای اسپلیت می‌توانند مثل کولرهای گازی و ولی با رطوبتی زیاد کمتر , سوز‌و‌سرما را با جايگاه حرارت مناسب و متبوع شما در فضای منزل پخش نمایند . ضمن این‌که قابلیت از در بین بردن رایحه و باکتری های مو جود در اتاق نیز در‌این کولرهای در لحاظ گرفته شده‌است .

فیلترهای منحصر به فرد درنظرگرفته شده در‌این کولرها , هوای منزل را تصفیه می نمایند . به علاوه اکثری از اشکال آن‌ها به واسطه ماده بی رنگ و بویی که در فیلترشان ایجاد و در فضای منزل پخش می شود , میتوانند میکروب های آویزان در هوا را از دربین ببرند . یادتان باشد که هنگام خرید , اسپلیت هایی با برچسب انرژی A و ضمانت طومار پارسی را خریداری نمائید .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.