شیر ها گونه های مختلفی دارا هستند که می‌توانند به دو گونه ی کلی شیر های ترکیب و شیر های اهرمی تقسیم شوند . اهر کدام از این گونه های شیر ها بسته به جور و کیفیت شان احتمالا که وخیم شود و چکه نمایند که عامل آن می‌تواند پوسیدگی و زخم مغزی یا این که واشر شیر باشد . بنابر این حساس است که بلافاصله برای تعمیر و بده بستان مغزی و یا این که واشر شیر آب مبادرت شود .  لوله کش

هرچند بده بستان واشر و مغزی شاید کاری معمولی و پیش پا افتاده به لحاظ بیاید , ولی در وضعیت فعلی با خشکسالی هایی که در کشورمان موجود است صرفه جویی به هر نحو میتواند از بد خیس شدن وضع و اوضاع جلو گیری نماید . ضمن این‌که چکخ کردن شیر بخصوص در صورتی‌که در درون ساختمان باشد عموما به مرور زمان ناگوار است .

شیر های اهرمی

شیر های اهرمی به آن نوع از شیر ها میگویند که برای انقطاع و وصل کردن آب در آنان از اهرمی فلزی استعمال می شود , که کاربرد به عبارتی شیر گردان را در شیر های معمولی یا این که ادغام داراست .

شیر های اهرمی خویش به دو گونه ی : شیر های توپی گردان و شیر های فشنگی یا این که کارتریج دار تقسیم میگردند . با وجود مزیت های فراوانی که‌این جور شیر ها نسبت به اشکال دیرین دارا‌هستند , البته گشوده نیز این شیر ها نیز احتمال دارد با فساد مواجه شوند و واشر و مغزی آن‌ها زخم ببیند یا این که احتیاج به بده بستان داشته باشد .

در‌این مورد ها بایستی روش ظریف بده بستان این واشر ها و مغزی را به طور کامل بدانید تا با ایراد روبرو نشوید . پیرو به چگونگی این عمل می‌پردازیم .

بده بستان مغزی شیر های اهرمی

برای اینکار ابتدا می بایست درپوش کوچک پلاستیکی که روی شیر جای دارد را با پیچ گوشتی بردارید .

آن‌گاه پیچی که پشت درپوش قراردارد ( که اکثرا آلنی یا این که دو سو است ) را گشوده نمایید و اهرم را در راستای بالا بکشید تا از جای خویش خارج بیاید .

در پوش شیر های اهرمی برای مفتوح کردن مغزی

آنگاه درپوش روی شیر را بچرخانید تا گشوده شود . آن گاه کارتریج یا این که مغزی وخیم را خارج آوردید و کف شیر را نگاه نمائید , دو شیار روی آن مشاهده میکنید . دقیقا قرینه ی این شیار ها دوتا برآمدگی روی کارتریج موجود است که اینها بایستی روی نیز قرار بگیرند .

دقت داشته باشید که هنگامی در پایان می‌خواهید مغزی را جا بزنید این برآمدگی ها روی شیار ها قرار بگیرند . مواظب باشید در هنگام جا زدن کارتریج نچرخد .

بده بستان واشر شیر اهرمی

برای اینکار بایستی ابتدا شیر مهم آب را ببندید . آن گاه درپوش پلاستیکی کوچک را برداشته پیچ را گشوده فرمائید . و بسته به دسته شیر واشر را ردوبدل فرمایید , که در جور توپی گردان می بایست واشر انتهای فنری را ردوبدل نمائید و مجدد شیر را به به عبارتی صورت ببندید .

ردوبدل مغزی شیر های ترکیب معمولی

برای این عمل در پوشش روی شیر را بر میدارید . پیچ را گشوده می‌کنید و به وسیله ی آچار مغزی را در می آوردید و واشر را که در انتهای مغزی قراردارد را توسط ی پیچ گوشتی دو سو در می آوردید و با واشر تازه ردوبدل می‌کنید .

ردوبدل مغزی نیز به همین صورت این و زمانی شیر را گشوده کردید مغزی را بده بستان میکنید . نکته ی اساسی اینجاست که می بایست اعتنا داشته باشید که هنگام بده بستان واشر یک شیر , واشر شیر دیگر را هم هم‌زمان ردوبدل نمایید , به این دلیل که قدمت این واشر ها نسبتاً یکسان است .

با به کارگیری از آچار فرانسه مغزی را گشوده نمائید .

نکته ی دیگر اینکه گذشته از آغاز کردن عمل ردوبدل واشر یا این که مغزی مطمئن گردید که شیر فلکه دارای اهمیت آب را بسته اید و بعد استارت به‌این عمل فرمائید . ولی همان طور که در مقاله لوله کشی به روش کلکتوری توضیح دادیم در منزل های نو میتوانید از شیر کلکتور مبادرت به بستن محل ورود آب به عبارتی شیر متبوع بکنید و نیازی نیست فلکه با اهمیت آب بسته شود . ولی در منزل های کهن خیس می بایست آب از فلکه حیاتی بسته شود .

برای بیشتر شدن قدمت واشر ها و مغزی می بایست اعتنا داشته باشید که هنگام گشوده و بسته کردن شیر ها فشار متعددی به آن‌ها نیاورید , به دلیل آن که گهگاه زمان ها , وقتی که شیر چکه می نماید ما گمان میکنیم که با سفت خیس بستن میتوانیم از این فعالیت جلو گیری کنیم .

در جور های دیرین خیس شیر ها نیازی به بر داشتن درپوشی نیست . درین شیر ها بایستی بعد از انقطاع کردن آب با به کارگیری از نصیب آچار خور بر بالای شیر مغزی را گشوده نمائید و واشر انتهای این مغزی را با واشر شبیه بده بستان فرمایید و یا این که مغزی شبیه را جایگزین فرمایید .

گشودن مغزی شیر های کهن

هر از تعدادی گهگاه خوبتر است واشر ها را بده بستان نمائید . در شرایطی که هر مورد از شیر های ادغام را می بایست فراوان محکم فرمائید تا آب بند شوند و یا این که شیر های اهرمی خیلی عالی آب بندی نمی‌کنند واشر وخیم شده‌است و این قضیه تماما ارگانیک است .

تا قبل از این در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی توضیحاتی درباره‌ی روشن شدن بیشتراز میزان پمپ دادیم که بایستی دراین جا بیش تر کنیم که یکی‌از مواقعی که سبب می شود پمپ ها مرتبا و فارغ از عامل روشن و خاموش شوند فساد مغزی و یا این که واشر شیر ها و آب بند نبودن آنها است .

در حیث داشته باشد که بده بستان به موقع واشر شیر ها سبب می شود ارتفاع قدمت شیر ها بیشتر شود و ضمنا در حالتی‌که به موقع واشر ها را عوض فرمائید معمولا به‌این راحتی مغزش شیر زخم نمی بیند .

عموما ادله جراحت دیدن مغزی ها محکم کردن بیش تر از حد آن‌ها میباشد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.