كلیة کار های مربوط به پسماندها مشتمل بر ایجاد , گردآوری , حمل و نقل و جابجایی , پردازش , بازیافت و دفع پسماند را رئیس پسماندها می‌نامند .

ایجاد پسماند یكی از پروسه روند رئیس پسماند بوده كه ناشی از به دور ریز موادی به صورت ظواهر غیرقابل به کارگیری در اثر فعالیت‌های خانگی , صنعتی , تجاری , كشاورزی , سرویس ها و . . . است . سطح بعداز ایجاد در پروسه مدیر پسماندها , پردازش و ذخیره آن در محل ساخت است . سطح ذخیره به دوران هنگامی كه تا برداشت و تخلیه آن به وسیله مأموران سرویس ها شهری در یك حیطه باقی می ماند , اطلا‌ق میگردد . حمل نخاله در تهران

سطح پس از ایجاد و ذخیره‌سازی در روند رئیس پسماندها , سطح جمع‌آوری و حمل و نقل پسماندها است . این تراز از برداشت پسماندها در محل ایجاد استارت می گردد و تا تخلیه این مواد در محل دفع ادامه می یابد . بیشترین نیروی انسانی , امکانات و منابع مالی مدیر پسماندها در‌این سطح هزینه می شود و نقش مهمی در روند رئیس دارااست . ایستگاه‌های انتقال یا این که ترمینال‌های پسماند , فضاهای مسطح و حصاركشی شده می باشند و به صورت عموم در شهرهای بزرگ كه محل دفع آخری از حوزه‌ جمع‌آوری مسافت متعددی داراست , برای بارگیری پسماند از خودرو آلا‌ت كوچك به كامیون‌های بزرگ پسماند كش مورد به کارگیری قرار می گیرد .

بازیافت یكی از موادسازنده مدیر پسماند بوده و در معنای به کارگیری از مواد مستعمل برای ساخت و ساخت دوباره به عبارتی كالا‌ یا این که كالا‌ی قابل به کار گیری دیگر است , نظیر ساخت كاغذ جدید از كاغذهای باطله و غیر قابل استعمال . مواد زاید نظیر كاغذ , پلا‌ستیك , شیشه , فلز و . . . كه از دید مصرف كنندگان فاقد بها میباشند و تمایلی به مراقبت آن ندارند ولی در روند احیا و بازیافت برای تبدیل به دیگر محصولا‌ت مورد به کارگیری قرار می گیرد . نهایی تراز از پروسه مدیر پسماند دفع پسماندهای شهری است . مراد از دفع , پاك كردن پسماند از محیط معاش یا این که تبدیل آن به موادی است كه دیگر خواص زاید بودن را نداشته باشد . این تراز از مدیر از دید زیست محیطی اهمیت خاصی دارااست و استعمال از روش‌های مطلوب دفع , از پیدایش مشكلا‌ت زیست محیطی و گونه های آلودگی دوری می‌كند .

جهت اجرای درست و كامل این عمل ها به امکانات و تأسیساتی نیاز است كه در پی نمونه‌ای از این تأسیسات و امکانات ارائه می شود .

امکانات و تأسیسات موردنیاز در جابجایی و تفکیک , حفظ و پردازش پسماندها در مبدأ

جابجایی و تفکیک , دربرگیرنده فعالیت‎های مربوط به رئیس پسماند تا تحو‌یل آنان در مخازن محافظت برای جمع‌آوری می‎باشد . جابجایی همینطور دربرگیرنده تکان مخازن پرشده تا محل جمع‌آوری است . تفکیک در مبدأ در جابجایی و مراقبت پسماند نقش فراوان مهمی داشته و اعتنا به بهداشت همگانی و ملاحظات زیبایی مکان محافظت نیز اهمیت به سزایی داراست .

امکانات موردنیاز در جمع‌آوری

جمع‌آوری ‌شامل جمع‌آوری پسماند و مواد قابل بازیافت و حمل این مواد , بعد از جمع‌آوری , تا مکانی که ماشین‎های جمع‌آوری تخلیه میگردند , میباشد . محل تخلیه دارنده امکاناتی از قبیل امکانات پردازش مواد , مکان انتقال یا این که دفن در زمین می‎باشد . در این سمت خودروهای مورد به کار گیری در تنظیف شهری هم دوچندان قابل اهمیت می‌باشند .

تأسیسات و امکانات مایحتاج در حمل و نقل پسماند

انتقال و حمل و نقل دربرگیرنده دو تراز می‎باشد : ۱ ) انتقال پسماند از اتومبیل کوچک جمع‌آوری توسط حمل بزرگ‎تر ۲ ) حمل بعدی پسماند در مسیری طولانی تا مکان پردازش یا این که دفع . معمولاً انتقال در پایانه انتقال انجام می‎شود .

جداسازی , پردازش و تبدیل پسماند

وسایل و تجهیزاتی که حالا برای بازیافت پسماندی که در مبدأ تفکیک شده ‎است به‌کار می‎رود دربرگیرنده جمع‌آوری آشغال از ظروف ویژه کنار جدول خیابان‌ها و مرکزها اخذ زباله‎های تفکیک شده و مکان خرید زباله‎های تفکیکی می‎باشد . جداسازی و پردازش پسماندی که در مبدأ تفکیک شده ‎است و تفکیک پسماند ادغام اکثر زمان ها در تاسیسات بازیافت مواد , اماکن انتقال و سوزاندن و اماکن دفع انجام می‎شود . فرایند تغییر‌و تحول صورت به خواسته کاهش حجم و وزن پسماند نیازمند دفع و بازیافت محصول ها حاصل از تبدیل انرژی است . از موادی كه فرایند بازیافت بر روی آن ها صورت میگیرد می‌توان به آلومینیوم , كاغذ و مقوا , پلاستیك ها , شیشه , فلزات آهنی , فلزات غیر آهنی , بخش آلی پسماندهای شهری , نخاله های ساختمانی و لاستیك های فرسوده اشاره کرد .

دفع

روش‌های معمول كه تاكنون برای دفع آشغال بكار گرفته شده‌است مشتمل بر سوزاندن و دفن ( غیر بهداشتی , بهداشتی و مهندسی ) است . دفن بهداشتی , یك روش اثر گذار و اثبات شده برای دفع دایم پسماندها است .

گردآوری نخاله های ساختمانی مرحله شهرسنندج

شهردارآنلاین : قیم اداره رئیس پسماند شهرداری سنندج اعلام‌کرد : در شروع فرا وصال سال جدید , ضایعات و نخاله های ساختمانی مرحله شهر در سمت بهبود سیما و منظر شهری گردآوری شدند .

سیروان غفوری خاطرنشان کرد : نخاله های ساختمانی و ضایعات علاوه بر آلودگی های زیست محیطی موجب می شود چهره یی نا خوشگل در شهر به وجود آید بر این اصول گردآوری این ضایعات یک کدام از برنامه های شهرداری در شروع سال جدید است .
او افزود : ۲۰ نفر از نیروهای این اداره با همیاری نیروهای شهرداری بخش ها با خودرو آلات سبک و سنگین وزن نسبت به گردآوری نخاله های ساختمانی و ضایعات از تراز شهر مبادرت کرده اند .
قیم اداره مدیر پسماند شهرداری سنندج تاکید کرد : همینطور به جهت خودداری و کاهش رویدادها مراسم شب عید نوروز , تمام لاستیک های فرسوده از تراز شهر گردآوری و به مکانی بیرون از شهر منتقل شده‌است .
غفوری یادآور شد : با انگیزه دوری از بوی تعفن سطل های آشغال و همینطور بهبود سیمای شهر و سطل های آشغال تمام سطل های گالوانیزه از تراز شهر گردآوری و نسبت به نقاشی کردن آنان مبادرت شد .
او بابیان این‌که تنظیف تراز شهر بویژه محل ورود ها با جدیت در هم اکنون انجام است , ابراز امیدواری کرد با عملکرد های بیشتر بتوانیم شهری خوشگل و شاداب را در شروع سال جدید مهیای استقبال از میهمانان نوروزی کنیم .
شهر سنندج راءس استان کردستان با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت با سه حوزه‌ شهرداری سازمان می شود .

 

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.