کولرهای آبی‌رنگ عامل قیمت خوب , آسانی استعمال و مصرف برق کمتر از مزیت بالایی برخوردار می باشند . بدین ترتیب این وسیله خانگی در تولید پیک کانال در تابستان نقش مؤثری ایفا می‌کند و با صرفه سازی این وسیله خانگی لبریز مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار‌است . جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و آب و هوای گرم مرز و بوم ما کولر را در جایگاه وسایل لازم برای تامین رفاه خانواده قرار داده است . بطوری که امروزه بیشتراز ۶۵ درصد خانوارهای شهری از این دستگاه به کارگیری می نمایند . اینک در حدود ۹ میلیون کولر در خانوارهای اهل ایران موجود است و سالیانه نزدیک به ۵۰۰ هزار دستگاه نو بیشتر می شود . کولرهای آبی‌رنگ ; مضاعف کمتر از کولرهای گازی ; برق مصرف می نمایند ( ۵۰۰ وات در قبال ۲۰۰۰ وات ) ولی تعداد کولرهای آبی‌رنگ زیاد بیشتر از کولرهای گازی است . با رعایت راهکارهای عملی و بی آلایش ای که ذیلا به آن‌ها اشاره شده‌است , ضمن این که هزینه و وقت یه خرده را می طلبد , سبب به ارتقا کار آیی کولرها شده و درنهایت مصرف انرژی الکتریکی را هم کاهش میدهد . سرویس کولر آبی مشهد

۱ – گنجایش برودتی کولرها می بایست متناسب با فضای مورد به کارگیری و وضعیت آب و هوایی محل ( از حیث دما و رطوبت ) تعیین شود .

۲ – از کولرهای گازی برای بخشها گرم و مرطوب و از کولرهای آبی‌رنگ برای بخشها معتدل استعمال شود .

۳ – شبکه کشی کولر از کوتاهترین مسیر صورت پذیرد . هر چه مسیر شبکه کشی کولر های آبی رنگ اضافه باشد فشار هوا در مسیر شبکه ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارااست و سرمای حاصل شده هم کمتر می شود ; لذا می بایست چه بسا الامکان کوتاهترین مسیر شبکه کشی در حیث گرفته شود .

۴ – چه بسا الامکان سالانه نسبت به ردوبدل پوشالهای کولر مبادرت کنید . نظافت کردن و رفع اشکالات کولر پیش از آغاز به کار آن در فصل گرما کارکرد کولر را بهبود بخشیده ; مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد و از هدر رفتن سوزوسرما هم دوری می نماید .

۵ – به کارگیری بی مورد و یا این که به طور همزمان از وسایل خانگی گرمازا مثل : اجاق گاز , سماور و چراغ های مختلف سبب ساز ارتقاء گرمای دفتر و سکونت می شود و نیاز به به کار گیری از کولر را ارتقا میدهد .

۶ – در صورتی قابلیت پذیر باشد می بایست از سیستم سرمایش موضعی به کارگیری کرد . بدین معنا که فقط به اتاق هایی که مورد به کار گیری قرار میگیرد , هوای سرد را منتقل کنیم . بدین خواسته می توان روزنه های محل ورود هوا به بقیه اتاق ها را مسدود کرد .

۷ – در توان قابلیت و امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر طی روز دوری شود و مخصوصا تا حد قابلیت همت گردد که از به دور آرام کولر مصرف شود تا دستگاه فشار کمتری متحمل گردد .

۸ – بایستی عملکرد شود تا از استعمال در سا‌عتها پیک مصرف برق ( از نیم ساعت پیشین از اذان مغرب تا ۵/۲ ساعت آن‌گاه ) که مصرف انرژی الکتریکی در کانال برق مملکت به حداکثر می‌رسد , دوری کرد .

۹ – هنگام خرید دستگاهی را گزینش نمایید که دارنده نشانه استاندارد و برچسب انرژی باشد و با دقت به برچسب انرژی دارنده بالاترین جايگاه عملکرد و بازدهی باشد .

۱۰ – برای پرهیز از خروج سوزوسرما , اطراف پنجره ها و درها با نوارهای درزگیری عایق بندی شود .

۱۱ – در صورت قابلیت و امکان , کولر آبی‌رنگ خویش را در مسیر باد نصب نمایید , چون این کار بجهت کاهش فشار بر کولر سبب ارتقا بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می شود .

صرفه جویی در مصرف برق و کاهش هزینه خانوار با به کارگیری از کولر های با شاخص انرژی فراتر

اگر که از یک کولرآبی با گنجایش ft3/min ( CFM ) 5000 و با گرید Aبه جای کولری با گرید Gاستفاده شود بیش تر از ۶۰ درصد در میزان مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی خواهد شد ; و درصورتی که که از یک کولر با گرید Aبه جای کولری با گریدD مصرف شود این صرفه جویی به میزان ۳۰ درصد خواهد بود . در جدول پایین میزان صرفه جویی در صورت جایگزین شدن هر کدام از گرید ها با گرید Aارائه شده‌است .

میزان صرفه جویی

تیم راندمان مصرف انرژی
۹ %

B – A

۲۰ %

C – A

۳۰ %

D – A

۴۰ %

E – A

۴۹ %

F – A

بیش تر از ۶۰ %

G – A

ساختمان موتور کولر آبی رنگ

این جور موتورها از مدل قفسی ( قفس سنجابی ) با خط مش انداز خازنی یا این که مقاومتی دو به دور هستند , که در قدرتهای متعدد ۰ . ۲۵ , ۰ . ۵ و ۰ . ۷۵اسب بخار و فراتر نسبت به حجم هوادهی کولر گزینش میگردند . این مدل موتورها به دلیل نداشتن کلکتور ( روتور سیم پیچی شده ) با صدای زیاد کم ‌ , حجم , بها کمتر وعمر طولانی‌تر مورد استعمال قرار میگیرند . موتور کولر دارنده دو به دور حدود ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰دور در دقیقه است , که به اسم بدور نماید و بدور تند مشهور است . ساختمان این موتورها براساس سه مشخصه سیم پیچ که رویه انداز دورکند و دورتند میباشند , ساخته می گردند .

در روی بدنه موتور کولر نصیب الکتریکی کلید گریزو فرار از راس موجود است که سرهای خروجی سیم پیچ‌ها و کابل محل ورود برق به آن متصل میگردد . روی نصیب کائوچویی این کلید لغت ها ( COM ) مشترک ( HI ) تند ( LO ) نماید چشم میشود . جریانی که موتور در دورهای تند و نماید می کشد , حدود یک اسب بخار و ( ۴ . ۲ آمپر ) است . برای کولرهای با حجم هوا دهی بسیار از موتورهای سه فاز با یک بدور ( ۱۵۰۰ به دور در دقیقه ) استعمال می شود . ساختمان کولر آبی رنگ از بخشهای مختلفی تشکیل شده‌اند که آن ها را بررسی می کنیم .
استاتور ( نصیب مستقر موتور )

استاتور از سه نصیب با اهمیت ساخته شده شده‌است .
بدنه ( طوقه )
این نصیب استاتور از ورقهای فولادی تشکیل شده و به وسیله دستگاه درز جوش به طور استوانه‌ای بدون نقص در آمده است . گذشته از جوش بدنه سوراخ‌هایی بوسیله پرس جهت تهویه روی آن تعبیه میشود . پیشین از این که هسته و سیم‌بندی در آن قرار گیرد , روی آن آزمایشهایی انجام می گیرد . بدنه ابتدا فسفاته , بعد از آن لعابکاری و سرنوشت رنگ میگردد . موقعی که استاتور روی پایه‌اش قرار می گیرد , حتما نصیب خارج منفذ آن می بایست در سمت بالا باشد تا درمقابل ریزش آب و غیره مراقبت

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.