توصيه‌هاي پي‌درپي مسئولان براي كشيدن خط قرمز‌رنگ بدور كولرهاي گازي , مصرف‌كنندگان را به سوی به کارگیری از كولرهاي آبي هدايت مي‌كند , ولی آيا اين كولرها گزینش مناسبي خواهند بود؟ سرویس کولر آبی مشهد

به نقل از خبر نگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) , در سال‌هاي پیشین بارها و بارها اين توصيه تكراري را براي مردمان شنيده‌ايم كه ( به کارگیری از كولرهاي گازي نه‌تنها ضرورتي ندارد , بلكه با مصرف بي‌رويه برق سبب تحميل هزينه‌هاي هنگفت به مشتركان مي‌شود ( . اين درحالي است كه در پی هميشه از كولرهاي آبي تحت عنوان جايگزيني مطلوب براي ( كولرگازي‌ها ( نام برده مي‌شود و به کارگیری از آن منطقي خوانده مي‌شود .

به صورت طبيعي مشتركي كه گوش شنوا داشته باشد و بخواهد به توصيه‌هاي مسئولان کار كند , كولرگازي خویش را كنار مي‌گذارد و سعي مي‌كند روزهاي داغ تابستاني خودن را در كنار يك كولر آبي راز كند , ولی آيا ( كولرهاي آبي ( به عبارتی گمشده‌ايست كه راه حل كار كنار گذاشتن فناوري لوكس و فريبنده كولرهاي گازي بوده يا اين‌كه اين كولرها با بازده پاييني كه دارا هستند , مي‌توانند در باد اين‌كه رقيبي منفور مانند كولرگازي دارا‌هستند بخوابند و کماکان خبري از بهره‌وري در سيستم‌هاي سرمايشي نباشد ؟!

براي بررسي اين مورد به معرفي ساختار كولرهاي آبي مي‌پردازيم و راهكارهايي را معرفي مي‌كنيم كه مشتركان بتوانند حداكثر به کارگیری را از اين كولرها ببرند تا در صورتی‌که از خير سرماي مناسب كولر گازي در روزهاي گرم فصل تابستان گذشته‌اند , دست‌کم مصرف برق كولرهاي آبي خویش را كاهش دهند تا در پایان ماه مجدد با ديدن قبض‌هاي نجومي برق , حرارتشان بالا نزند!

كولرهاي آبي چه جايگاهي دارند؟

كولرهاي آبي به دليل قيمت ارزان , سادگي به کارگیری و مصرف برق کمتر از مزيت بالايي برخوردار می‌باشند . بنابراين اين وسيله خانگي در ايجاد پيک کانال در فصل‌تابستان نقش مؤثري ايفا مي‌كند و بهينه سازي اين وسيله خانگي مالامال مصرف از اهميت ويژه‌اي برخوردار‌است .

جغرافياي ايران و آب و هواي گرم مرزو بوم ما کولر را در منزلت وسايل ضروري براي تامين رفاه خانواده قرار داده است , به‌طوري که امروزه بيش از ۶۵ درصد خانوارهاي شهري از اين دستگاه به کارگیری مي‌کنند .

اکنون نزديک به ۹ ميليون کولر در خانوارهاي ايراني موجود هست و هر ساله نزدیک به ۵۰۰ هزار دستگاه جديد بیش تر مي شود . هر چند کولرهاي آبي بسيار کمتر از کولرهاي گازي برق مصرف مي نمایند ( ۵۰۰ وات در قبال ۲ هزار وات ) , ولی تعداد کولرهاي آبي بسيار بيشتر از کولرهاي گازي است .

بهينه سازي مصرف برق در کولرهاي آبي

راهکارهاي عملي و ساده‌اي که در‌پی به آن ها اشاره شده‌است , ضمن اينکه هزينه و وقت کمي را مي طلبد , باعث به افزايش کارايي کولرها شده و درنهايت مصرف انرژي الکتريکي را نيز کاهش مي دهد .

نبايد از ياد ببريم كه ظرفيت برودتي کولرها بايد متناسب با فضاي مورد استعمال و شرايط آب و هوايي محل ( از نظر دما و رطوبت ) تعیین شود . همچنين خوبتر است شبکه کشي کولر از کوتاه‌ترين مسير صورت بپذیرد . زیرا هر چه مسير شبکه کشي کولرهاي آبي طولاني خیس باشد فشار هوا در مسير شبکه ها افت پيدا کرده و جبران آن به انرژي بيشتري نياز داراست و سرماي حاصل شده نيز کمتر مي شود .

در حالتی که مي‌خواهيد مصرف برق كمتري داشته باشيد تا حد قابلیت و امکان هرسال نسبت به تعويض پوشال‌هاي کولر مبادرت كنيد . تميز کردن و رفع اشکالات کولر پيش از استارت به فعالیت آن در فصل گرما کارکرد کولر را بهبود بخشيده و مصرف انرژي آن را کاهش مي‌دهد و از هدر رفتن سوز‌و‌سرما نيز جلوگيري مي نماید .

چنانچه قابلیت پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي به کار گیری کرد . به اين معني که صرفا به اتاق‌هايي که مورد به کار گیری قرار مي گيرد , هواي سرد را منتقل کنيم . به اين خواسته مي توان دريچه هاي ورودي هوا به ساير اتاق ها را مسدود کرد . از سوي ديگر , در توان قابلیت از روشن نگه داشتن مداوم کولر طی روز پرهيز و به ويژه تا حد قابلیت و امکان سعي شود که از به دور آرام کولر استعمال شود تا دستگاه فشار کمتري متحمل شود .

چنانچه مي‌خواهيد قبض برقتان چندان برايتان آزار دهنده نباشد , بايد سعي شود تا از به کار گیری در ساعت‌ها پيک مصرف برق ( از نيم ساعت پیشین از اذان مغرب تا ۲ . ۵ساعت بعد ) که مصرف انرژي الکتريکي در کانال برق مرزوبوم به حداکثر مي برسد , خودداري کرد . اما اين روز ها پيك روز از پيك مصرف برق در شب پيشي گرفته و بايد مراقب به کار گیری بي‌رويه برق در تمام ساعت ها روز بود .

برچسب انرژي ; فانتزي يا واقعي؟

نكته‌اي كه بسيار کلیدی است و در صورت رعايت نشدن مي‌تواند بسيار زیان آور باشد , اين است كه هنگام خريد دستگاهي را گزینش کنيد که داراي آرم استاندارد و برچسب انرژي بوده و با دقت به برچسب انرژي داراي بالاترين جايگاه کارايي و بازدهي باشد , چراكه در غير اين صورت نه‌تنها مصرف برق بالايي داشته‌ايد , بلكه از سرمايش مناسب نیز بي‌نصيب مانده‌ايد .

در صورتي که از يک کولرآبي با ظرفيت ۵ هزار و با سکو A به جاي کولري با مرتبه G استعمال شود , بيش از ۶۰ درصد در ميزان مصرف برق و هزينه آن صرفه جويي خواهد شد و در صورتي که از يک کولر با مرتبه A به جاي کولري با درجه D مصرف شود , اين صرفه جويي به ميزان ۳۰ درصد خواهد بود . پس اين‌بار در شرایطی‌که قصد خريد كولر داشتيد و مي‌خواهيد با اجتناب از كولرهاي گازي مصرف برق معقولي داشته باشيد , اولا از كولري با برچسب انرژي مطلوب به کار گیری كنيد و همچنين نكته‌هاي بالا را براي كمك به كاهش مصرف برق كولرها فراموش نكنيد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.