این نکات باد کولرآبی شما را خنک تر می کند/ نصاب کولر آبی تهران

این ایام با گرم خیس شدن هوا نصب یا این که فعال‌سازی مجدد کولرهای آبی‌رنگ رونق گرفته است . بخش اعظمی از شهروندان خدمت و فعال سازی کولر را خودشان انجام می دهند و جمع ای نیز ترجیح می دهند کار را به مجرب بسپارند . با این وجود , بد نیست نکاتی را که در‌پی مطرح می شود , برای به کارگیری هرچه خوب تر از کولر به خاطر بسپارید . نصاب کولر آبی تهران

۱ – هر چه مسیر شبکه کشی کولرهای آبی‌رنگ مالامال پیچ‌و‌تاب و بیشتر باشد , افت فشار هوا در مسیر شبکه بیشتر شده و جبران آن هم به انرژی بیشتری نیاز داراست , لذا می بایست در کوتاه ترین مسیر شبکه کشی در حیث گرفته شود .

۲ – هر سال پوشال های کولر می بایست عوض شود . پاک کردن کولر و رفع اشکالات آن , کارکرد کولر را بهبود میبخشد و از هدر رفتن سوز‌و‌سرما هم می کاهد .

۳ – دستکم ۵ تا ۱۰دقیقه پیشین از روشن کردن کولر , پمپ آب را روشن نمائید .

۴ – زیرا کولرهای آبی رنگ ۱۰۰درصد با هوای خارج کار می نماید , بایستی بیرون از جایی که می‌خواهیم خنک کنیم در روی پشت بام یا این که کنار پنجره نصب شود . اطراف کولر بایستی از سه طرف گشوده باشد و نزدیک لوله فاضلاب و هواکش آشپزخانه نباشد و کولر نباید روی شالوده های لرزان نصب شود .

۵ – در زمستان نباید کولر را با پوشش برزنتی , نایلونی و … پوشاند , چون در‌این‌صورت هوای گرم درون خانه , سبب پوسیدگی بدنه کولر می شود . برای دوری از خروج هوای گرم , روزنه کولر را از باطن اتاق مسدود فرمایید .

۶ – تا حد قابلیت کولر در پشت بام یا این که اطراف شمال ساختمان و پایین سایه و در مسیر وزش باد , نصب شود .

۷ – هنگام به کارگیری از کولر , توجه فرمائید گنجایش کولر بایستی متناسب با فضای مورد به کارگیری و حالت آب و هوایی ( از حیث دما و رطوبت ) محل , تعیین شود . کولرهای بزرگ خیس صرفا سبب ساز اتلاف انرژی می شود .

۸ – چنان چه شبکه های کولر , بیرون از ساختمان جای دارد , حتما بایستی با به کارگیری از عایق کاری با پشم شیشه یا این که عایق دیگری , از هدر رفتن سوز و سرما , در اثر تابیدن بی واسطه خورشید به شبکه ها خودداری شود . در این مورد تعبیه چه بسا یک سایه بان بی آلایش بر روی شبکه ها نیز مفید است .

علت افزايش هزينه قبوض برق برخي از مشتركان چيست؟

بعداز آن‌كه قبوض برق ماه‌هاي تير و مرداد به‌دست مشتركين خانگي رسيد , برخي با ارقامي روبه‌رو شدند كه به هيچ وجه فكر آن را نمي‌كردند . مصرف برق بخشي از مشتركان نسبت به عصر پیشین يعني ارديبهشت و خرداد ماه دوبرابر شده بود و به همين نسبت هزينه قبوض نيز افزايش يافته بود . اختلاف اعداد و ارقام قبوض عصر جديد و قديم برق برخي از مشتركان چندین سؤال در ذهن آن ها ايجاد كرده كه مهم‌ترين علت آن افزايش يكباره مصرف آنهاست .
براي جواب دادن به اين سؤال به سراغ نائب رئیس مديريت مصرف شركت توانير رفتيم ولي وقتي توضيحات احمدي يزدي را شنيديم متوجه شديم كه تقصیرکار اصلي افزايش قبوض برق در ماه‌هاي گرم كولرها میباشند چرا كه براساس تعرفه‌هاي بیان شده از سوي دولت قيمت برق در بخش خانگي با افزايش چشمگيري روبه‌رو نبوده است .نصاب کولر آبی تهران در حالي كه میانگین تعرفه برق براي مشتركان خانگي بخشها عادي در سال پیشین هر كيلووات ساعت ۴۵۰ ريال بود در هفت ماهه ابتدا سال جاري اين رقم به ۴۸۵ ريال رسيده است , ضمن اين‌كه الگوي مصرف نيز از ۲۰۰ به ۳۰۰ كيلووات در هفت ماهه سال جاري افزايش يافته است .

كولر آبي هزينه برق را ۴ برابر و كولرگازي ۱۰ برابر مي‌كند

نائب رئیس شركت توانير اعتقاد دارد به‌كارگيري سيستم‌هاي سرمايشي در ماه‌هاي گرم سال بشدت مصرف برق را افزايش مي‌دهد . به‌گفته وي , مشتركي كه در ماه‌هاي غير گرم سال بطور میانگین ۲۰۰ كيلووات ساعت در ماه برق مصرف مي‌كند با راه‌اندازي يك كولر آبي در ماه‌هاي گرم مصرف اين مشترك به ۵۰۰ كيلووات ساعت مي‌رسد كه حكايت از افزايش ۵/۲ برابري در مصرف و ۴ برابري در هزينه برق وي داراست . ولی در صورتی همين مشترك به جاي كولر آبي از كولر گازي به کار گیری كند مصرف وي از ۲۰۰ به هزار و ۲۰۰ كيلووات ساعت مي‌رسد , يعني ميزان مصرف اين مشترك ۷ برابر و هزينه وي ۱۰ برابر مي‌شود .
يك كولر آبي با مصرف ۵۰۰ وات چنانچه روزمره ۱۰ ساعت كاركند , طي مقطع دو ماه ۳۰۰ كيلووات مصرف مي‌كند كه با طولانی تر شدن اين عدد به مصرف اثبات يك مشترك به يكباره شاهد افزايش چندبرابري ميزان مصرف و در نتيجه هزينه برق خواهد بود . نصاب کولر آبی تهران

نصاب کولر آبی تهران

همچنين از آنجا كه تعرفه برق به‌صورت پلكاني تعريف شده‌است با افزايش مصرف , قيمت برق به پله‌هاي فراتر مي‌رود و هزينه را افزايش مي‌دهد . در حالي كه طبق جدول تعرفه‌ها كه بر روي قبوض برق نيز نوشته شده شده‌است , يك مشترك با مصرف ۳۰۰ كيلووات بايد به ازاي هر كيلووات ساعت ۷۵‌تومان بپردازد و با افزايش مصرف به ۶۰۰ كيلووات بايد به ازاي هر كيلووات ۱۹۵ تومان بپردازد .
ولي با فرض اين‌كه يك مشترك ازكولر گازي استعمال كند , بامصرف روزمره ۱۰ ساعت طي دو ماه هزار و ۲۰۰ كيلووات ساعت برق مصرف مي‌كند كه در مجموع با مصرف اثبات وي ( ۳۰۰ كيلووات ) به هزار و ۵۰۰ كيلووات مي‌رسد . بر اين پایه مشترك متبوع بايد به ازاي هر كيلووات ساعت اضافی بر ۶۰۰ كيلووات ۲۱۵ تومان پرداخت كند .

تفاوت ۷۵ هزار توماني هزينه برق كولرآبي و گازي

به گفته احمدي‌يزدي , هزينه برق كولرهاي گازي نسبت به آبي در هر ماه دستکم ۷۵ هزار تومان است . بدين ترتيب دسته تجهيزاتي كه هر مشترك به کارگیری مي‌كند تأثير قابل توجهي در ميزان مصرف و هزينه برق هر خانوار دارااست .
با دقت به اين‌كه قيمت برق در پلکان نخستین و پایان ۷ برابر تفاوت دارااست , با افزايش مصرف برق مشتركين و ورود به پله‌هاي فراتر هزينه برق نيز یک سری برابر مي‌شود .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.