در هر خانه‌ای به خواسته رفع نیازهای متفاوت ساکنین حتمی است آب به‌قدرکافی در قسمت‌های مایحتاج ساختمان قابل دسترس باشد . به همین دلیل پیش از آغاز ساخت و ساز می‌بایست ما یحتاج آب بنا به صدق مورد آنالیز قرار گیرد . سیستم آبرسانی از روش لوله‌کشی توکار یا این که روکار درون عمارت صورت می گیرد . هم‌زمان تکنسین‌ها موظف‌اند ارزیابی‌های ظریف را بر روی امکانات زهکشی و تخلیه گنداب از باطن لوله‌ها به خارج از ساختمان انجام دهند . سیستم لوله‌کشی دربرگیرنده کلیه گونه های اتصالات و وسایل مورد به کار گیری جهت تامین و تخلیه آب مصرفی در منازل متفاوت میگردد . در شرایطی‌که در صدد تجدید بنا یا این که بازسازی سازه‌ای میباشید , تدبیر از اصول نخستین سیستم لوله‌کشی فهم بهتری از وقوع چالش‌های احتمالی به شما خواهد اعطا کرد و نهایتا میتوانید سیستمی را پباده سازی نمایید که به صدق کار نماید و با استانداردهای لوله‌کشی روز جهان منطبق داشته باشد . لوله کشی آب

سیستم لوله‌کشی ساختمان مشتمل بر کانال پیچیده‌ای از لوله‌های آبرسانی , لوله‌های تخلیه آب , لوله‌های تهویه و بقیه خطوط میگردد . از آن‌جا که لوله‌کشی ساختمان فرآیندی پیچیده است و فرآیند نوسازی یا این که نصب امکانات آن باطن ساختمان نیازمند صرف بیشترین سرمایه است , دانایی از روش همت این سیستم دارای اهمیت است . هنگامی که در لوله های یکی اشکال لوله کشی هایی که در باطن ساختمان وجود دارا هستند نشتی به‌وجود بیاید , مشکلات دوچندان متعددی به وجود خواهد آمد , اما با وجود چسب نشت گیر دکتر معالج پایپ به راحتی می توانید نشتی تمام لوله های جانور در سیستم لوله کشی ساختمان را به سادگی بگیرید . برای رفع نشتی , دیگر نیازی به تغییر دادن بدون نقص لوله ها نیست . به دلیل این‌که تغییر دادن لوله ها وقتگیر است و همینطور به دلیل خیل عظیم اتصالات مضاعف ایراد است .

اشکال سیستم‌های لوله‌کشی

سیستم آبرسانی

مدل نخستین

سیستم آبرسانی از راه و روش لوله‌کشی خیابان آب را به منازل شهروندان انتقال می دهد , جاییکه انتقال آب از انشعاب‌سازی لوله‌ها به شیرهای آب , دوش خزینه , دستشویی , وان خزینه , و وسایلی همچون آبگرمکن , اتومبیل ظرفشویی , و خودرو لباسشویی انجام می گیرد . اصولا امکانات مایحتاج جهت توزیع و انتقال آب دربرگیرنده سیسم لوله‌کشی آب , اتصالات , دوراهی یا این که سه‌راهی , و شیر و فلکه میشود . به صورت معمول این لوله‌ها و بقیه اتصالات از لوله‌های پلاستیکی , لوله‌های مسی یا این که لوله‌های فولاد گالوانیزه ساخته می شوند . گونه های لوله‌ها معمولا با قطر ۱ . ۵ تا ۱۰ cm و یا این که بیشتر قابل دسترس میباشند .

گونه دوم

سیستم آبرسانی ساختمان‌ها از یک مخزن زیرزمینی جهت تامین آب توسط خطوط انشعابی شهری تشکیل‌شده شده‌است , و از آنجا آب به امداد پمپ‌ها و سیستم لوله‌کشی انشعابی وارد مخزن هوایی می‌گردد و در اثر نیروی گرانش آب به لوله خروجی منازل انتقال میگردد . در شرایطی‌که آب مستقیما از مخزن زیرزمینی به خروجی‌های سرویس بهداشتی و آشپزخانه لوله‌کشی شود دیگر نیازی به به کار گیری از مخزن هوایی نیست , برای تامین آب سوای هر جور قطعی و با فشار ما یحتاج صرفا به چندین پمپ احتیاج است طوری‌که ساکنین منازل حین مفتوح کردن شیر آب با فشار عالی و پیوسته آن روبرو شوند . به چنین پمپ‌هایی سیستم هیدرو پنوماتیکی گفته میگردد . چنین پمپ‌هایی به مخزن فولادی کوچکی مجهز میباشند و آب جان دار در یک سمت و هوا در سمت دیگر توسط لایه پلاستیکی تفکیک شده‌اند . هنگامی پمپ استارت به وارد کردن آب به نصیب مرطوب میکند در سود آن حجم لایه پلاستیکی بزرگتر میشود و فشار هوا بر روی سمت دیگر موجب فشار مازاد بر نصیب مرطوب و متصل به لوله تامین آب میشود . براین اساس هنگامی‌که شهروندی شیر آب را گشوده میکند اندازه ما یحتاج آب دردست وی قرار می گیرد . درین زمان فشار پمپ کم می شود و مجدد به‌طورخودکار روشن می گردد و به این روش فشار آب محافظت شده و به طور همزمان آبرسانی به لوله‌های خروجی صورت می گیرد . مزیت چنین سیستم لوله‌کشی ساختمانی درین است که نیاز به مخازن هوایی برطرف میگردد . دوم این که این پمپ‌ها طوری پباده سازی شده‌اند تا آب با فشار یکسان در اختیار همگی طبقات ساختمان قرار گیرد , چراکه در روش‌های کهن آب از مخازن زیرزمینی به مخازن هوایی جریان داشت و آب با فشار کمتر در اختیار طبقات فراتر قرار میگرفت و فشار در طبقات پایینی و همکف بدلیل گرانش و طول بیشتر به‌مراتب خوب تر بود . با این روش می‌توان در انرژی نیز صرفه‌جویی کرد برای این‌که نیاز به مخزن هوایی و بعد بهره‌گیری از نیروی گرانش جهت انتقال آب در ساختمان‌های ۱۰ یا این که ۲۰ طبقه حذف میگردد . تنها برای بالا بردن بازده کاری سیستم پمپی نیاز است برق سیستم به‌طورپیوسته از روش یک ژنراتور تامین شود , در غیر اینصورت با قطعی برق آب نیز جدا میشود .

لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمانی

لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمانی یک کدام از حیاتی‌ترین فرایند به حساب می آید , با این وجود نسبت به بقیه اجزاء ساختمانی کمتر در کانون اعتنا جای‌دارد . همان سعی لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمانی به طور جابجایی گنداب‌های حاصل از سینک ظرفشویی , وان خزینه , دوش , سرویس بهداشتی , و وسایل مصرف‌کننده آب نظیر اتومبیل ظرفشویی و لباسشویی و آن گاه انتقال این پسماندها به انبار فاضلاب خانگی یا این که شهری انجام میگردد . سیستم تهویه قسمتی از لوله‌کشی آب و فاضلاب در حیث گرفته میشود و عمده صاحب‌خانه‌ها از حضور سیستمی که به لوله‌کشی آب و فاضلاب وصل است و کار آن بیرون کردن گازهای حاصل از گنداب به خارج از ساختمان است , اطلاع پاره ای دارا‌هستند . علاوه‌براین سیستم تهویه در محافظت فشار مطلوب و تخلیه درست به یاری سیستم تخلیه آب می آید . خطوط لوله‌کشی آب و فاضلاب معمولا بیرون از نظر ساکنین , به طور توکار , ذیل طبقات همکف و یا این که اتاق ریز شیروانی قرار دارا‌هستند . ولی زمانی این سیستم از کار بیفتد , برطرف کردن نقص‌ به مشقت و دشواری انجام می گیرد . گرفتگی لوله فاضلاب قسمتی از متداول‌ترین مشکلات سیستم لوله‌کشی آب و فاضلاب به حساب میآید .

سیستم لوله‌کشی آشپزخانه

بیشتر آشپزخانه‌ها دارنده یک سیستم لوله‌کشی نسبتا ساده‌ای متشکل از لوله‌های انتقال آب سرد و گرم به شیر حساس ; لوله گنداب اختصاصی سینک ظرفشویی ; و در مورد ها نادری نیز لوله انتقال گاز هستند . یکسری آشپزخانه‌ها نیز دارنده اتصالاتی منحصر به فرد خودرو ظرفشویی , دستگاه آشغال خردکن , آب سردکن یا این که آب گرم می باشند البته بطورکلی همگی این اتصالات به لوله‌کشی سینک ظرفشویی وصل می گردند .

سیستم لوله‌کشی گرمابه

دوش‌ها , وان خزینه , توالت‌ها و حمام‌ها تمامی قسمتی از سیستم لوله‌کشی ساختمان به اکانت می آیند .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.