پسپتیک تانک مخزنی است که کاملا آب بندی شده و حجم فاضلاب محل ورود با حجم پساب خروجی یکسان هست . فاضلاب خانگی از روش لوله محل ورود وارد سپتیک تانک می شود , لوله محل ورود به سپتیک تانک می بایست ۲ تا ۳ اینچ فراتر خیس از لوله خروجی از سپتیک تانک بوده و بعد از آن آن یک وسیله T مثل جای‌دارد که بازدارنده از شناور ماندن مواد جامد شود و فاضلاب را به جهت عمق مخزن جهت دهی می نماید . حفر چاه

طول T نسبتاً ۲۰ درصد عمق مخزن میباشد , درصورتی که این طول بیشتر ازاین‌مقدار باشد جریان درسمت عمق مخزن سبب ساز تلاطم در مخزن می شود و مواد جامد بیشتری با پساب به خارج مخزن ساماندهی می شود و درصورتی که طول کمتر ازاین میزان باشد در طول کمتری مسدود می شود .

قسمت های گوناگون سپتیک تانک :

در سپتیک تانک سه لایه موجود است , لایه بالایی , لایه کف کشناور که مشتمل بر مواد زاید مثل چربی غذاها , غربال سیگارها , پس باقیمانده های شوینده ها میباشد که‌این لایه تجزیه نمی‌شود . در لایه تحت دربرگیرنده مواد جامد تجزیه شده یا این که نسبتا تجزیه شده و ته نشین شده میباشد . لایه میانه مشتمل بر جامداتی که خیر شناور شده و خیر تجزیه شده و ته نشین می‌شوند که باکتری ها در‌این لایه میانه فعال بوده و هر سپتیک هر چقدر لایه میانی بزرگ تری داشته باشد دارنده همت بهتری می‌باشد زیرا باکتری های فعال در آن بیشتر خواهند بود . در انتها یک وسیله خروجی T صورت که ۴۰ درصد عمق طول دارااست سبب ساز خروج لایه وسطی از سپتیک می شود .

در بعضا گونه های سپتیک تانک به وسیله یک دیواره به دو بخش نا متساوی تقسیم شده‌است که در بخش اولیه مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شود و چربی و روغن های شناور هم روی تراز شناور می‌مانند . رابطه بخش اولیه و دوم به نحوی است که قابلیت عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور از بخش نخستین به دوم نیست و به‌این سان لایه وسطی زلال به بخش دوم منتقل شده و در غایت پساب از سپتیک بیرون می شود .

به کارگیری از سپتیک تانک در مکان هایی که فرآورده زمین غیر قابل نفوذ باشد و یا این که آب های تحت سطحی در عمق خیلی کم واقع شده باشند , الزامی می‌باشد .

نکات حساس در هنگام نصب سپتیک تانک :

اجرای نکات فنی درهنگام نصب سپتیک تانک از اصول نصب آن میباشد . برای شناخت با مهم‌ترین نکات و اصول نصب سپیک تانک مورد ها تحت را مطلعه فرمائید :

گزینش وضعیت مکانی سپتیک تانک :

• با دقت به بوی مایه ی تعفن فاضلاب واجب است تا حد قابلیت و امکان از ساختمان به دور بوده و در جایی واقع شود که منجر آلودگی آب های تحت زمین نشود . مجل سپتیک تانک در معرض سیل و یا این که در محل های باتلاقی نباشد .

بررسی انکه آیا تحت سپتیک بیرون از خط ۴۵ مرتبه ای است که از تراز پی می گذرد .
وضعیت لوله های مالامال کن و رفت نسبت به نیز مطلوب باشد

گزینش حجم سپتیک تانک :

• در حالتی‌که اندازه فاضلاب کل روزمره کمتر از ۶۰۰۰ لیتر باشد گنجایش سپتیک تانک مساوی ۱ . ۵ برابر آن خواهد بود . البته در هیچ مورد نباید حجم سپتیک تانک کمتر از ۳۰۰۰ لیتر تعیین شود .
در‌حالتی که که میزان فاضلاب روزمره بیشتر از ۶۰۰۰ لیتر باشد گنجایش سپتیک تانک از فرمول تحت محاسبه می شود :
( تعداد نفر ) * V = 4500 + 0 . 75 * 150
V بر حسب لیتر میباشد .

گزینش بعدها درست سپتیک تانک
V = ( A + E ) * B * D

• ارتفاع ( A + E ) می بایست فی مابین ۲ تا ۴ برابر پهنا B باشد .

• عمق D حد اقل ۱ . ۲ متر و حد بیشتر ۳ متر باشد .

• طول C نبایستی کمتر از ۳۰ سانتی متر شود .

متاع سپتیک تانک :

• سپتیک تانک قادر است فولادی , پلیمری , بتنی و … باشد . در هر حال از مصالحی ساخته شود که قابلیت تماس گرفتن , پوسیدگی , خوردگی آن دوچندان نباشد , همینطور سوای منفذ بوده و چنان استحکامی داشته باشد تا بتواند در قبال فشار های زمین مقاومت نماید و وقتی که مخزن پاک و پمپ می شود فرو نریزد .

متاع لوله های متصل به سپتیک :

• استعمال از لوله های چدنی در خروجی سپتیک سبب خوردگی این لوله ها می شود پس خوبتر است از لوله های پلاستیکی با مقاومت عالی مصرف شود و بایستی به قدر کافی دربین سپتیک و کناره خاکبرداری ساپورت وجود داشته باشد تا از تاب برداشتن لوله ها درین نقطه جلو گیری شود .

نصب منهول برای سپتیک تانک سپتیک تانک :

• سپتیک حتما باید برای بازدید و پاک کردن منهول داشته باشد .

آب بند کردن منهول ( روزنه بشر رو ) سپتیک تانک
عایق رطوبتی سپتیک تانک های بتنی

گزینش قطر درست برای لوله های سپتیک تانک :

• سایز هواکش سپتیک تانک تا حجم مرجع ۴۰۰۰ لیتر می بایست حد اقل ۲ اینچ و در شرایطی که حجم منشاء بیشتراز ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر باشد سایز لوله هواکش می بایست حد اقل ۳ اینچ و در‌صورتی‌که حجم منشا بیشتراز ۱۰۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ لیتر باشد حد اقل قطر لوله هواکش بایستی ۴ اینچ باشد .

حفظ از لوله هواکش با توری زنگ نزن
بردن لوله هواکش سپتیک تا روی بام

• هواکش سپتیک تانک باید حد اقل ۳ متر مسافت افقی از هر گونه هواکش , روزنه گشوده شو , پنجره و کولر , هوا ساز … داشته باشد , مگر آن که انتهای لوله هواکش ۲ متر از آنان فراتر واقع باشد .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.