کولر های گازی به خاطر نازکی و جور ساختاری که دارا‌هستند , برای نصب و تعمیر لزوما احتیاج به وسایل و ابزار خاصی دارا هستند که به همین خاطر احتمال دارد در صورت به کار گیری از ابزار نا مناسب در عملیات نصب یا این که تعمیر نقص‌ پیش آید . درین مقاله قصد داریم بزرگترین ابزار مایحتاج براینصب و تعمیر کولر گازی را شرح دهیم

تا قبل از این در مقاله ای در باب تعمیر کولر گازی مفصل شرح داده شد و ما در‌این مقاله فقط به قضیه ابزارهای مودر نیاز برای تعمیر کولر گازی خوا‌هیم پرداخت . در صورت نیاز به موعظه برای تعمیر کولر گازی خوبتر است مقاله تعمیر کولر گازی را نیز مطالعه فرمایید .

ابزار مایحتاج برای این عمل را می شود به دو گونه ابزار تخصصی و ابزار همگانی تقسیم کرد . سرویسکار کولر گازی در مشهد

ابزار همگانی به ابزاری گفته می شود که برای بخش اعظم شغل های تعمیر یا این که نصب و برای دستگاه های گوناگون به کار گیری می شود , این ابزار میتوانند مشتمل بر : ( کیف ابزار , باکس بوکس , آچار فرانسه , سیم چین , انبردست , انبر قفلی , سیم عریان کن و دم باریک , متر , اشکال پیج گوشتی تخت دو سو و چهار سو , خط کش , چکش , سوهان و غیره . )

هم اکنون به ابزار تخصصی این عمل میپردازیم . ابزار تخصصی در‌این مقاله به ابزاری گفته می شود که اختصاصی نصب و تعمیر کولر گازی است و بایستی در تعیین و استعمال از آنان اعتنا شود . این ابزار درپی معرفی شده و کاربرد و مدل هریک توضیح داده می شود .

لوله بر مسی

لوله های مسی رابط فی مابین یونیت داخلی و فرنگی کولر های گازی اسپیلیت می‌باشند . برای این که این کولر های نصب شوند , بایستی این لوله ها به میزان مطلوب بریده شوند و ابزاری که برای این فعالیت به کارگیری می شود , لوله بر مسی است .

لوله بر های مسی طرح های مختلفی دارا‌هستند و میزان های آن ها هم بسته به گونه فعالیت گوناگون است . البته یک سرویسکار کولر گازی می بایست یک لوله بر مسی کوچک داشته باشد که بتواند در مواقعی همچون برش لوله مسی برای نصب کولر , برش لوله مسی برای تعمیر و برش لوله مسی برای بده بستان از آن به کارگیری نماید .

لوله بر های مسی تا حدود متعددی مشابه به لوله بر های آهنی میباشند البته از لحاظ مقدار و نازکی مضاعف کوچک خیس هستند . برای برش لوله های مسی نباید به هیچ وجه شتاب کرد و می بایست به آرامی الماس لوله بر بر تراز لوله جنبش نماید و به مرور جور سفت شود تا لوله سوای له شدگی بریده شود .

اگرچه بعضا از مدرس کاران به غلط برای برش لوله مسی از اره آهن بر و یا این که ابزار غیر مناسب دیگر به کار گیری می نمایند اما می بایست بدانید این فعالیت به طور کامل نادرست است و می‌تواند سبب شکستن و یا این که قاچ میل کردن لوله شده و یا این که به راحی پرچ نشده و نشتی داشته باشند .

پرچ کن یا این که لاله کن

بعد از آن که لوله ها به میزان ما یحتاج بریده شدند می بایست پرچ شوند تا برای پیج و مهره شدن مهیا شوند . این عمل توسط ی دستگاه پرچ کن با لاله کن انجام می شود که دو دسته برقی و دستی داراست .

منیفولد خدمت ( گیج فشار )

برای تهیه و شارژ کولر های گازی منیفولد در هنگام خدمت کولر گازی ابزاری واجب است , این دستگاه به طور آنالوگ ( عقربه ای ) و دیجیتال در بازار موجود هست .

گیج های فشار هم تنوع متعددی در بازار دارا‌هستند البته برای تهیه و تنظیم فشار گار منیفولد یک گیج متناسب می بایست مصرف شود .

مولتی متر

این وسیله جهت محاسبه کردن خازن کولر گازی به فعالیت می‌رود . خازن ها قطعه های الکتریکی می‌باشند که در کمپرسور و حرفه موتور ها در کولر های گازی به کار گیری میگردند و نیروی الکتریسیته را در خویش ذخیره می نمایند . مولتی متر برای تحلیل کردن این خازن ها به فعالیت میرود و با آن متوجه می شویم آیا خازن احتیاج به شارژ داراست یا این که خیر .

پمپ وکیوم

این دستگاه برای زدودن لوله ها ی تبرید از رطوبت و هوا است , به دلیل آن که وجود رطوبت و هوا در سیکل تبرید منجر فساد کولر گازی می شود .

بعضا تعمیرکاران بعضی وقت ها به جای به کار گیری از پمپ وکیوم از کمپرسور یخچال فریزر برای این فعالیت به کار گیری می نمایند . که دوچندان عمل اشتباهی است و کمپرسور تنها قادر است هوا را بیرون نماید البته کار کشته به تخلیه رطوبت نیست . در برخی موردها به کار گیری ی خطا از کمپرسور به جای پمپ وکیوم منجر سوختن کمپرسور کولر گازی می شود .

ترمومتر

ترمومتر یا این که به عبارتی دما سنج وظیفه ی سنجش دما را بر عهده دارااست . از این دستگاه می توان برای سنجش دمای هوای خروجی کولر و آزمایش آن استعمال کرد .

مانومتر

مانومتر ها برای مقدار گیری فشار در سیستم کولر گازی به عمل می‌رود . مانومتر ها اشکال مختفلی اعم از : روغنی , تقاضای , عقربه ای , دیجیتال و دیافراگمی دارا هستند . وقتی که فشار کمپرسور تهیه و تنظیم نیست این سبب ساز به فساد کل سیستم می شود , بدین ترتیب میزان فشار با مانومتر معقول و برای تهیه و تنظیم آن مبادرت فرمایید .

دستگاه فنر خم کن لوله ی مسی

برای نصب و تعمیر کولر گازی در جاهایی شما می بایست لوله های مسی را خم نمایید تا بتوانید لوله ها را انتقال دهید . برای این فعالیت به کار گیری از لوله خم کن منحصر به فرد واجب است . در غیر این صورت لوله ها شاید بشکنند و یا این که زخم ببینند . میتوانید مثال ای از این دستگاه را در تصویر تحت ببینید .

در روند نصب و تعمیر کولر های گازی می بایست از اثاثیه و ابزار گوناگونی به کار گیری کرد که هریک وظیفه ی خاصی بر عهده دارا هستند و استعمال از ابزار جایگزین میتواند خطر آفرین باشد و یا این که دست کم به فساد دستگاه باعث شود .

علاوه بر ابزار هایی که در صدر ذکر شد برای نصب و تعمیر کولر گازی ابزارهای دیگری همچون ابزار جوشکاری لوله ی مسی , دریل , اشکال فنر خم کن , الماس شیشه بر , گشاد کن لوله ها , کپسول گاز ازت , سنگ فرز , سطح , سیم برنجی و مسی مایع توزن و غیره وجود دارا هستند که هریک بایستی به جا و در محل خویش استعمال شود .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.