آری اخيرا مدل‌هاي جديد کولرهاي گازي کار تصفيه هوا را نيز انجام مي‌دهند . البته نکته قابل توجه اين است که بدانيم فيلترهاي متفاوتي جهت تصفيه هوا موجود است که در ذيل به آن اشاره مي‌شود . تعمیر کولر گازی مشهد
تمام کولرهاي گازي دست کم مجهز به يک مدل فيلتر معمولي همگانی قابل شست و شو ( در نصیب يونيت داخلي يا به عبارتی اواپراتور ) مي‌باشند که بسته به آلودگي هواي محيط کاربري بايد بين پانزده روز تا يک ماه يکبار شسته شوند .

فيلتر الکترواستاتيکي

هواي کثیف به ذرات آویزان از ميان يک ميدان الکترواستاتيکي قوي عبور مي‌کند و ذرات آن داراي توشه منفي مي‌شوند , اين ذرات حامله از ميدان الکترواستاتيکي ديگري عبور داده مي‌شوند و ذرات منفي جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات آویزان تصفيه مي‌شود . مناسب‌ترين دسته فيلتر در صنايع تهويه خانگي اين جور فيلتر مي‌باشد .

فيلترهاي ديگري نيز از قبيل فيلتر يون نقره ( از بين بردن باکتري‌ها ) , فيلتر يون‌ساز , فيلتر بيولوژيک , فيلتر ويتامين c و . . . . وجود دارا‌هستند که کم‌تر از آنها به کارگیری مي‌شود

وکيوم کولر گازي چيست؟

همان‌طور که مي‌دانيم رطوبت , معاند سيستم تبريد است و پمپ وکيوم دستگاهي است که وظيفه اصلي آن بیرون کردن رطوبت و آنگاه بیرون کردن هوا و يا گازهاي غير قابل تقطير از سيستم مي ‌باشد .
ولی متاسفانه بیشتر سرويس‌کاران به بیرون کردن هوا بيش‌تر فکرمي‌کنند تا بیرون کردن رطوبت! به همين خاطر به جاي به کارگیری از وکيوم پمپ از کمپرسور براي وکيوم کردن کولر گازي به کار گیری مي‌کنند که در اينجا با ذکر دلايل زير ثابت مي‌شود که به کارگیری از وکيوم الزامي است :

۱ . حداکثر وکيوم ايجاد شده بوسیله کمپرسور ۲۰inch مي‌باشد ولی محدوده رطوبت گيري سيستم وکيوم پمپ ۳۰inch است که کمپرسور کارکشته به رسيدن به اين محدوده نيست البته وکيوم مي‌تواند به محدوده رطوبت گيري کمپرسور رسد .

۲ . استعمال از کمپرسور براي وکيوم کردن سبب گرم شدن کمپرسور سيستم مي‌شود و بسيار خطرناک است .

براي بهبود در کارایی دستگاه اسپيلت حتما وکيوم را کاملا انجام دهيد .

در نصب کولر گازي حتما بايد از پمپ وکيوم مصرف شود , برخي از نصاب‌ها مبادرت به کار هواگيري از شير سرويس مي‌نمايند ولی اين فعالیت به کل خطا بوده ودر بازده و برودت کولر گازي تاثيري مخربي نشان مي‌گذارد .

به کار گیری از پمپ وکيوم در کولر گازي جهت تخليه لوله‌ها و يونيت داخلي از هوا و رطوبت :
پس از نصب لوله‌ها بين يونيت داخلي و خارجي ( در اين شرایط شيرهاي سرويس بسته است ) شيلنگ آبي گيج فشار پايين مانيفولد ( گيج دو قلو ) را به شير سرويس , شير سه راهه و شيلنگ زردرنگ ( شيلنگ وسطي گيج ) را به پمپ وکيوم وصل کنيد .

پمپ را به بازه زمانی يک ربع تا نيم ساعت روشن کنيد تا عقربه گيج ۳۰ اينچ جيوه ( mpa 1 ) پايين بيايد .

بعد از آن شير گيج دو قلو را ببنديد و پمپ را خاموش کنيد . عقربه گيج تا ۵ دقيقه نبايد تغييري داشته باشد , در اين‌صورت وکيوم دستگاه بدون نقص است . مي‌توانيد ابتدا شير رفت دستگاه را گشوده کنيد .

آن گاه شير بازگشت را و در نهايت شيلنگ‌ها را از شير و پمپ تخليه جدا کنيد .

بعد از داخل شدن گاز دستگاه به لوله و بستن در پوش شير آلني و سوزني مي‌توانيد در نقاط اتصالي يونيت داخلي و خارجي در دو رمز لوله‌ها وجود نشتي‌ها را با به کارگیری از آب و صابون بررسی کنيد .

نشت يابي به اين طريق مناسب‌تر و به صرفه‌تر از وضعيتي است که با کپسول گاز مبرد مبادرت به نشت يابي مي‌کنيد .

یاداوری :
تخليه سيستم از هوا و رطوبت جان دار در سيکل تبريد بسيار ضروريست . وجود رطوبت در سيستم سبب نقص‌ در عمل‌کرد و کاهش بازده کمپرسور مي‌شود .
در صورتيکه در سيستم کولر شما گاز مبرد نداشته باشد , حتما شير سرويس‌ها در هنگام وکيوم دستگاه به طور کامل گشوده باشد .

فایده برداري بهينه از کولر گازي

در صورتيکه مايل هستيد در کنار فایده مندي از هواي خنک و مطبوع کولر گازي , هزينه برق مصرفي شما خيلي بالا نباشد مي‌توانيد دماي کولر را روي ۲۶ جايگاه سانتيگراد تنظيم نماييد در اين صورت با وجود روشن بودن رشته پنل داخلي که مصرف برق آن بين ۱۵ تا ۳۰ وات است در بيش‌تر زمان‌ها کمپرسور دستگاه که بيش‌ترين سهم را در برق مصرفي کولر داراست خاموش خواهد بود . در اينجا مجددا ياد آوري مي نمائيم قرار داشتن پنل داخلي مستقيما روبروي محل نشستن ساکنين ضروري است .

در شرایطی که هنوز لامپ‌هاي سوئیت خویش را به لامپ‌هاي کم مصرف تغيير نداده‌ايد , بدانيد گرماي حاصل از لامپ‌هاي قديمي تاثير بسزايي در افزايش زمان‌هاي کارکرد کولر اسپليت و مصرف برق بيش‌تر مي‌گردد بنابراين ضروری است بلافاصله نسبت به تعويض آنها با لامپ‌هاي کم مصرف مبادرت نمائيد .

درصورتی که مرحله پنجره‌ها نسبت به مرحله کل واحد شما زياد است توصيه مي‌شود جهت جلوگيري از ورود تشعشع گرمايي در فصل تابستان از پنجره‌هاي دو جداره يا پوشش‌هاي ضد حرارت و ضد uv روي تراز شيشه پنجره‌ها به کار گیری نماييد . اين پوشش‌ها که به راحتي بر مرحله شيشه قرار مي‌گيرند يکبار براي هميشه خيال شمارا از ورود تششع گرمايي در فصل‌تابستان و همچنين تششع سوز و سرما در فصل زمستان سهل و آسان مي‌نمايد .

البته راجع‌به پنجره‌هاي ساختمان‌ها بهترين گزينه استعمال از پنجره‌هاي upvc با شيشه‌هاي دوجداره و بازتاب مي‌باشد . در شرایطی که در حالا ساخت يا بازسازي ساختمان خویش هستيد خوبتر است از پنجره‌هاي upvc استعمال نماييد , زيرا اين پنجره‌ها با جلوگيري از نفوذ هواي سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات آویزان هوا منجر بيش‌ترين آسايش و ادب در محيط داخلي سوئیت خصوصا در شهرهاي نامرتب و کثیف مي‌شوند .

خوبتر است با مديريت کارها منزل , به کارگیری از اجاق‌گاز , اتو و ديگر لوازمي که موجب ايجاد گرما در فضاي خانه مي‌گردد را به طور همزمان با کارکرد کولر انجام ندهيد . به دلیل آنکه گرماي حاصله موجب افزايش زمان کار کولر و مصرف برق بيش‌تر مي‌گردد .

هواي خنک از پنل داخلي معمولاً به جهت روبرو جريان مي‌يابد . بنابراين پنل داخلي را صحیح در جايي قرار دهيد که روبروي محل نشستن يا حضور اعضاي خانواده باشد . ارتفاع پرتاب هوا بر طبق ظرفيت معمولا بين ۵ تا ۱۰ متر مي‌باشد . نبايد اندیشه کنيد ضروری است کل تالار خنک شود تا شما نیز خنک شويد .

با دقت به انباشت هواي گرم در زير سقف , خوب تر است تا جاي ممکن پنل داخلي را پايين‌تر از سقف نصب نماييد . برخی ديده مي‌شود

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.