قبلی از این‌که به یادگرفتن شیوه شارژ گاز کولر گازی اینورتر با R410a بپردازیم بایستی توضیحاتی داده شود تا شما با این گونه مبرد بیشتر آشنا گردید .

مبرد R410a

گاز ترکیب مطابق و سازگار با محیط زیست است که برخلاف گاز R22 هیچ صدمه ای به لایه ازون نمیزند نسبتاً قیر سمی می باشد . استقامت فراوان مطلوب در سوز و سرما و گرما دارااست و در کولرهای گازی استعمال میشود وهمین فرمان منجر میشه در عمده کولرهای گازی که از آر۴۱۰استفاده می نمایند در زمستان نصبت به کولرهای گازی که از گاز آر۲۲ استعمال می نمایند در قبال سوز‌و‌سرما از استقامت نیکی برخوردار باشد که همین دستور از یخ زدن کندانسور بیرونی پرهیز می کند . گاز ار۴۱۰ تا ۱۵ رتبه تحت صفر را به خیر و خوبی تحمل می‌نماید . اما کولرهای گازی با‌گاز ار۲۲تا۵درجه ذیل صفر را تحمل مینمایند . کولرهای گازی به سرعت ار ۴۱۰پیشنهاد خیر است برای بخش ها سردسیری که از گاز شهری ی امواد سوختی محروم میباشند . نصب کولر گازی تهران

مواد تشکیل یا این که ترکیبات دهنده گاز R410a چیست؟

گاز R410a از ادغام دو گاز ( R – 125 ( CF3CHF2 و ( R32 ( CH2F2 به‌ صورت ۵۰ /۵۰ تشکیل شده است که از نظر سرمادهی مضاعف عالی بوده و دارنده نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴ – مرتبه است که در مقایسه تخت گاز R22 که دارنده نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ مرتبه است مضاعف راندمان بالاتری داشته و سازگار با ODP هم میباشد که دارنده گنجایش سوزوسرما سازی دوچندان نیکی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک مثل کولر گازی فراوان خوب ست .

قبلی از این که مبادرت به شارژ گاز کولر گازی اینورتر نمائید ابتدا بایستی بدانید که گاز مصرف شده در کولر گازی چه گونه گازی است r410 یاr22 . برای اینکار به برچسب پشت کولر گازی اعتنا فرمائید . مثل صورت ذیل که می‌بینید گاز آن را R410a معرفی کرده و اندازه آن را ۱٫۱۰ کیلوگرم معین نموده است .

درحال حاضر بایستی دستگاه را تحلیل فرمایید ببنید که دستگاه نیاز به شارژ گاز بدون نقص داراست یا این که به شارژ گاز تکمیلی نیاز دارااست .

درحال حاضر بایستی گاز دستگاه را برحسب نیاز به یکی‌از از طریق های تحت انجام دهید

خالی بودن کولر از گاز به‌صورت بی نقص
فقدان گاز در کولر گازی اینورتر یا این که افزودن گاز R410a
فراگیری قدم به قدم شارژ گاز کولر گازی اینورتر
خالی بودن کولر از گاز به‌ صورت بدون نقص
در صورتی‌که سیستم کاملاً فاقد گاز R410a بود شایسته ترین و اصولی‌ ترین روش برای شارژ گاز به‌ صورت وزنی است که با به کار گیری از واحد سنجش میزان مورد نیاز گاز شارژ میشود

نکته : روی برچسب فنی دستگاه مثل صورت بالا جور گاز و اندازه آن درج‌شده است .

اندازه گاز درج‌شده روی برچسب فنی برای ۵ متر لوله محاسبه‌شده پس در صورتی در نصب کولر گازی شما میزان لوله بیشتر از ۵ متر استفاده‌شده باشد می بایست به ازای هر متر لوله بیشتر ۲۰ گرم گاز به سیستم اضافه‌تر شارژ نمائید

ولی درصورتی که برای شارژ گاز میزان نداشتید میتوانید با به کارگیری از گیج مانوفیلد به میزان ۱۱۰ PSI تا ۱۲۰ PSI گاز شارژ نمایید اما این اندازه گاز برای هنگامی است که دمای محیط باطن یعنی وی اواپراتور ۲۷ جايگاه سانتی‌گراد و دمای محیط خارج یعنی کندانسور ۲۵ سکو سانتی‌گراد باشد اعتنا داشته باشید گاز R410a بایستی حتماً به‌صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ بایستی کپسول را برعکس نمائید مثل صورت ذیل :

به دلیل فرکانسی بودن موتور کولرهای گازی اینورتر نمیتوان آنها‌را با به کارگیری از آمپر دستگاه شارژ کرد چون کمپرسور این دسته سیستم دائماً مبتنی بر دمای محیط و امر استفاده کننده به کولر در حالا تغییر‌و تحول بدور موتور است یعنی احتمال دارد الآن در بیشترین موقعیت خویش باشد مثلاً ۶ آمپر اما تعدادی ثانیه آن گاه در کمترین شرایط یعنی ۱ آمپر . پس به‌هیچ‌عنوان این روش برای شارژ گاز R410a سفارش نمیشود .

نبود گاز در کولر گازی اینورتر یا این که افزودن گاز R410a

هنگامی که شما با سیستمی روبرو می شوید که متوجه می شوید گاز آن براثر نشتی یا این که هر علت دیگر کم شده شده‌است پس از یافت کردن علت فقدان گاز می بایست آن را شارژ فرمایید .

افزودن گاز R410a تخت گاز R22 مقداری تفاوت داراست

با دقت به این که گاز R410a از دو گاز متعدد تشکل شده‌است زمانی سیستم نشتی داراست شما دقیقاً نمی‌دانید که چه اندازه از کدام گاز در سیستم وجود دار د و چه میزان از کدام گاز خارج‌شده است پس اصولی‌ ترین و علمی‌ ترین روش این است که در شرایطی‌که متوجه شدید ۱۰ % تا ۱۵ % بیشتر از گاز کل سیستم کم شده شده‌است حتماً می بایست تمام گاز را خالی کرده و مجدد آن را شارژ نمائید البته در شرایطی‌که کمتر از اندازه ذکرشده از سیستم گاز خالی‌شده بود میتوانید آن میزان را به طور مایع بیش تر نمائید .

نکته : اما روش بالا روش علمی و اصولی شارژ گاز R410a کولر گازی اینورتر است اما به دلایلی که مطمئناً شما نیز چنانچه بخشی از تعمیرکاران اهل ایران باشید می دانید در جمهوری اسلامی ایران بخش اعظمی از تعمیرکاران به‌این روش فعالیت نمیکنند و در هر حالتی از فقدان گاز , گاز را به سیستم بیش تر می‌نمایند که‌این عمل مشکلات ذیل را به همراه خواهد داشت

سیستم راندمان و سرمای کافی را نخواهد داشت
در طی زمان سبب ساز صدمه زدن به کمپرسور میگردد
روغن کولر گازی را فاسد میکند
و مطمئناً مشتری از سرمای دستگاه راضی نبوده و این‌یک امتیاز منفی ( ازلحاظ کسب درآمد درازمدت ) برای یک تعمیرکار است که یک مشتری ناراضی داشته باشد

حتماً برای طرز شارژ گاز کولر گازی اینورتر R410a به موارد ذیل دقت فرمائید :

قبلی از شارژ علت بیرون شدن گاز را پیدا و رفع نمائید .
قبلی از شارژ گاز حتماً حتماً و حتماً سیستم را وکیوم نمائید .
گاز R410a می بایست به‌صورت مایع شارژ شود یعنی کپسول را هنگام شارژ برعکس فرمائید تا مایع وارد سیستم شود .
در هنگام شارژ از روش گیج مانوفیلد حتماً از گیج فشار بالا به کار گیری فرمائید زیرا فشار گاز R410a حدوداً دو برابر R22 است .

لطفا به این مطلب رای دهید:
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.